STA, 5. 12. 2023

Predstava Argonavti v SMG o nenormativni družini

V Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) so na oder postavili predstavo Argonavti. Besedilo je po navdihu istoimenske knjige Maggie Nelson in na podlagi pogovorov z anonimnimi sogovorniki napisal Tomasz Spiewak. Režijo je prevzel Michal Borczuch, ki je povedal, da niso želeli zgolj prirediti knjige za oder, ampak raziskati situacijo v Slovenji.
:
:
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše

Direktor gledališča Tibor Mihelič Syed je na novinarski konferenci povedal, da Borczuchova ekipa tokrat ni prvič ustvarjala v SMG, leta 2015 je že ustvarila predstavo Drame princes.

Po besedah umetniškega vodje SMG Gorana Injaca knjiga Maggie Nelson sicer še ni prevedena v slovenščino, je pa poznana in popularna predvsem znotraj LGBTQ skupnosti.

Ameriška pisateljica Maggie Nelson v Argonavtih na podlagi svoje biografije, nosečnosti in materinstva pripoveduje zgodbo o tem, kako različni družbeni mehanizmi, pravo in predsodki vplivajo na družino in odnose v njej. Nelson ne živi v tradicionalni heteronormativni družini, je v zvezi s trans osebo, so zapisali v SMG.

Za avtorico in glavno junakinjo knjige je najpomembnejše ustvariti si družino in roditi otroka. Izkaže pa se, da njena sicer običajna potreba ni v skladu niti s tradicionalnimi heteroseksualnimi normami in modeli družine niti s postulati feminističnega lezbičnega kroga, ki mu pripada. Junakinja knjige tako začne težko pot, na kateri premaguje lastne predsodke in predsodke okolice, so zapisali v SMG.no in odnose v njej. Nelson ne živi v tradicionalni heteronormativni družini, je v zvezi s trans osebo, so zapisali v SMG.

Borczuch je povedal, da je, ko sta se z Injacem začela dogovarjati o sodelovanju, že imel v mislih knjigo Maggie Nelson. Knjiga je povezana z LGBTQ temami, a na zelo odprt način. Knjiga ni napisana v obliki romana ampak v obliki spominov. Borczuc jo je opisal kot zelo intimno potovanje skozi avtoričine osebne izkušnje, na drugi strani je v njej tudi intelektualen pogled na družino in odnose v njej. Kot je še povedal, niso želeli zgolj prirediti knjige za oder, ampak raziskati, kako tovrstne družine živijo v Slovenji.

Po Spiewakovih besedah se je knjiga izkazala za zelo navdihujočo, ne le na pripovedni ravni, ampak tudi za kritičen pogled na družbo in trenutek, v katerem živimo. Igralci so izvedli intervjuje z netipičnimi, nenormativnimi pari in družinami ter aktivisti, ki se za njihove pravice borijo v Sloveniji.

Igralka Daša Doberšek je pogovore označila kot "najboljši del procesa", igralec Mark Jacob Cavazza je povedal, da je na podlagi intervjujev nastal zelo produktiven in zanimiv material. Igralec Voranc Mandić je izpostavil, da na začetku ni imel referenčnega materiala ter da mu je bilo vse to tuje, da pa je skozi proces vedno bolj dobival vpogled v LGBTQ skupnost ter postopoma tudi idejo, kako "to spravit v neko vizualno podobo na odru".

Tudi igralec Matija Vastl, preden je vstopil v projekt, tematike ni poznal. Skozi proces pa je, kot je povedal, prišel do spoznanja, "da smo še kar ignorantski do te situacije". Skozi proces se je začel spraševati o temeljnih temah, kot so ljubezen, družina in pripadnost drugem človeku ter ugotovil, da se te stvari skušajo določeni populaciji odvzemati ali jo podceniti do te mere, kot da si tega ne zasluži.

V predstavi igrajo še Damjana Černe, Vlad Novak k. g., Ivan Peternelj in Draga Potočnjak k. g.. Dramaturg predstave je Spiewak, scenografijo in kostumografijo podpisuje Dorota Nawrot, za glasbo je poskrbel Bartosz Dziadosz, za oblikovanje svetlobe Robert Mleczko.

Premiera bo 9. decembra v zgornji dvorani SMG.

Michal Borczuch, Maggie Nelson, Argonavti, SMG