SiGledal, 1. 5. 2023

Poziv k oddaji prispevkov za Amfiteatrov znanstveni simpozij: Preživetje komedije

V začetku oktobra 2023 bo v Slovenskem gledališkem inštitutu potekal znanstveni simpozij Preživetje komedije.
:
:

Foto: Arhiv Slogi

Komedija je žanr, ki obstaja samo tu in zdaj, ki jo njeni gledalci lahko popolnoma razumejo le v določenem zgodovinskem trenutku in kulturnem kontekstu. V vseh drugih primerih se nujno prilagaja: bodisi jezikovnim razlikam ali pa tujemu okolju in novim družbenim razmeram. In prav zato je tako dobro pripravljena za preživetje. Medtem ko so celo tako priljubljene in pomembne literarne zvrsti, kot je tragedija ali ep, počasi izgubile veljavo in pogosto navsezadnje celo izginile, komedija še kar naprej uspešno kljubuje razvojnim pritiskom.

Letošnji Amfiteatrov simpozij bodo zato v prvi vrsti zanimala naslednja raziskovalna vprašanja:

  • Kako se je gledališka komedija odzvala na pojav novih medijev (filma, radia, televizije, interneta)?
  • Kaj je res novega v novih pojavnih oblikah komedije, kot so skeč, standup in improvizacija?
  • Ali komedija nujno osvobaja ali pa pravzaprav vselej zagovarja povprečno?
  • Je zaton novoveškega racionalizma in idej razsvetljenstva vplival na razvoj komedije?
  • Bo kulturi ukinjanja (»cancel culture«) uspelo ukiniti tudi smisel za humor?
  • Lahko komedija preživi odrski polom?
  • Kako se komedija ukvarja, ali naj bi se ukvarjala, s kočljivimi temami in vsebinami?
  • Kako se skozi komedijo kažeta družbena kritika in/ali politični aktivizem?
  • Se komični subjekt spreminja ali ostaja statičen?
  • Normalizacija komičnih junakov v sodobni dramatiki
  • Vrste komike v sodobni slovenski komediji
  • Intimno in družbeno v sodobni slovenski komediji
  • Filozofski in sociološki pogledi na komedijo
  • Kako se kaže odnos do telesa in telesnega v grotesknem gledališču/drami?
  • Kakšna je sodobna groteska?
  • Ali danes še obstaja zanimanje za groteskno ali pa je to kategorija, zavezana romantičnemu (Wolfgang Kayser) in (post)modernističnemu razumevanju sveta (karnevalskost – Bahtin)?

Organizatorji simpozija zato vabijo k sodelovanju vse raziskovalce in praktike, da se jim pridružijo s prispevki o predlaganih temah ali jih razširijo s svojimi pogledi na mednarodnem znanstvenem simpoziju, ki bo potekal v Ljubljani 5. in 6. oktobra 2023.

Delovna jezika simpozija bosta slovenščina in angleščina.

Povzetek in naslov prispevka (do 250 besed) s kratkim življenjepisom (do 120 besed) v slovenščini in angleščini jim pošljite najpozneje do 10. maja 2023 na elektronski naslov amfiteater@slogi.si. Na ta naslov se lahko obrnete tudi z morebitnimi dodatnimi vprašanji. Do 1. junija 2023 vam bodo sporočili, ali je vaš prispevek sprejet v program simpozija.

Vsi avtorji bodo povabljeni, da na podlagi prispevkov napišejo članke (v slovenščini ali angleščini), ki bodo objavljeni v prvi številki revije Amfiteater v letu 2024. Vsi članki bodo recenzirani.

Vodja simpozija je Jure Gantar.

Pripravljalni odbor sestavljajo Jure Gantar, Mateja Pezdirc Bartol, Blaž Lukan, Maja Murnik, Gregor Moder, Gašper Troha, Miha Čepeljnik in Tara Milčinski.

Za še več informacij vam je na voljo:
Maja Murnik
Slovenski gledališki inštitut (SLOGI)
Mestni trg 17, 1000 Ljubljana, Slovenija
E amfiteater@slogi.si
T +386 31 504 432

Simpozij organizirajo:

Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) je nacionalni javni zavod, ustanovljen leta 2014 kot pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja. Poslanstvo inštituta je razvoj gledališke kulture in promocija gledališke umetnosti, ki se uresničujeta z raziskovanjem, preučevanjem, interpretiranjem, promoviranjem, ohranjanjem, dokumentiranjem in predstavljanjem slovenske gledališke kulture, gledališke dediščine in gledališke umetnosti v slovenskem in mednarodnem prostoru.

Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani opravlja izobraževalno, umetniško in raziskovalno delo v polju gledališča, radia, filma in televizije. Od ustanovitve leta 1945 do leta 1975 je delovala kot samostojni visokošolski zavod z rektorjem, nato pa je postala članica ljubljanske univerze. Amfiteater je znanstvena revija, ki objavlja izvirne članke s področja scenskih umetnosti v širokem razponu od dramskega gledališča, dramatike, plesa, performansa do hibridnih umetnosti. Avtorji in avtorice lahko analizirajo oblike in vsebine umetnin ter umetnostnih pojavov s področja scenskih umetnosti, njihovo zgodovino, sedanjost in prihodnost ter razmerje do drugih umetnostnih področij in širšega (družbenega, kulturnega, političnega …) konteksta.

Amfiteatrov znanstveni simpozij, Preživetje komedije, SLOGI