Festival, katerega začetki segajo v leto 1986 v Arles, je najstarejši dogodek na področju ustvarjalnega radia, zvočne umetnosti in podkastov v Franciji. Kot poudarjajo organizatorji, gre za dogodek, ki praznuje preplet zvoka, pripovedovanja zgodb in zvočnih eksperimentov. Obenem išče ustvarjalce in dela, ki premikajo meje zvočne umetnosti.
Prav zvok je za Bavčarja, filozofa, umetnika, esejista, pisatelja, kulturnika in borca za pravice slepih ter glavnega protagonista radijskega dokumentarca, tisti spremljevalec, ki mu riše podobe okolice, sveta, ljudi, dogajanja in občutij. Delo, ki je premiero doživelo v začetku oktobra lani, inovativno uporablja zvok ne samo kot dražljaj za zaznavanje posameznikov, za katere je to edini vir informacij o vizualnem svetu, temveč tudi za pripovedovanje časa, trajanja, prostora, bistva trenutka in človeškega sobivanja. Poleg tega zvok prikliče različna čustva protagonista in širi poslušalčevo dojemanje časovno-prostorskih koordinat življenja.
Festival Phonurgia Nova v svetu zvočne umetnosti velja kot odskočna deska za nove talente, praznuje pa tudi dosežke uveljavljenih zvočnih ustvarjalcev. Strokovna žirija je letos izbirala med 336 prijavljenimi deli iz 27 držav. Najboljše v petih tekmovalnih kategorijah bodo razglasili ob koncu festivala.
Za Potovanje na robu noči je to druga festivalska nominacija letos. Maja so se ustvarjalci s Festivala Prix Marulić na Hvaru vrnili s srebrnim svetilnikom za drugo mesto med najboljšimi radijskimi dokumentarci po izboru strokovne žirije.
Radijski dokumentarec je skupni projekt Prvega, Programa Ars in Vala 202 in je bil posnet spomladi 2023 v Lokavcu pri Ajdovščini, na otoku Capri in v Neaplju. Idejno zasnovo podpisujeta Mojca Delač in Luka Hvalc, scenarij Delač, Saška Rakef in Hvalc v sodelovanju z Bavčarjem, režijo Rakef, ki skupaj z Delač in Hvalcem podpisuje tudi dramaturgijo, zvočni mojster je Urban Gruden.