Tekmovanje, ki je namenjeno spodbujanju mladih plesalk in plesalcev k samostojnemu ustvarjanju avtorskih soloplesov ali kompozicij za največ dva plesalca, se bo pričelo ob 17.00 v Slovenskem ljudskem gledališču Celje. Občinstvo in žirija, ki jo letos sestavljajo mednarodno uveljavljeni plesni ustvarjalci in pedagogi Teja Reba (Slovenija), Eduardo Torroja (Španija/Belgija) in Ryuzo Fukuhara (Japonska, Slovenija), si bodo ogledali 27 plesnih miniatur (mala plesna oblika, časovno omejena na 2 do 5 minut). Vsi sodelujoči so ustvarili svoje koreografije na podlagi skupne teme »Želim si…«, ki izziva mlade plesalce k razmisleku o svojih resničnih željah, njihovih izvorih in poteh do njih. Iz prijav je razvidno, da veliko prijavljenih mladih sodobnih plesalcev ples prepoznava kot stanje, ki si ga želijo, kjer se počutijo svobodne in najbliže svojemu bistvu. Skozi ples sanjarijo, počivajo, se povezujejo, spoznavajo, dozorevajo.
Na mednarodnem tekmovanju se bodo predstavili mladi slovenski plesni ustvarjalci, ki so na 22. državnem tekmovanju mladih plesnih ustvarjalcev Opus 1 aprila v Centru kulture Španski borci v Ljubljani dosegli zlata priznanja, ter plesalci s Hrvaške, Češke, iz Belgije, Grčije in Avstrije.
Mladi plesalci bodo nastopili v dveh starostnih skupinah (starostna skupina B - rojeni med 1996 in 2000, starostna skupina C - rojeni med 1990 in 1995), žirija pa bo znotraj vsake skupine podelila nagrade za najboljšo miniaturo, najboljšo idejo in najboljšo plesno izvedbo. Dogajanje se bo ob 20.00 nadaljevalo v Plesnem Forumu Celje s predstavitvijo projekta Enye Belak, lanskoletne dobitnice nagrade Zavoda Federacija za produkcijo celovečerne plesne predstave ter s slovesno podelitvijo nagrad ob zaključku te pomembne prireditve, na kateri se že več kot dvajset let kalijo mladi plesalci.
Letos bo v okviru prireditve poleg že omenjenega strokovnega izbora potekalo še nekaj dodatnih izborov:
• generacijska komisija v starosti med 15 in 22 let bo izbrala najbolj kul miniaturo in podelila brezplačno izobraževanje in knjigo Koreografski priročnik;
• plesalec in koreograf Matjaž Farič bo izbral miniature, ki jih bodo plesalci 28. avgusta 2014 predstavili na festivalu 9. Front@ sodobnega plesa v Murski Soboti;
• JSKD in INTAKT bosta izbrala mladega plesnega ustvarjalca oz. ustvarjalko za produkcijo samostojnega projekta, ki bo prvič predstavljen na naslednjem Opusu.
OPUS 1 – plesna miniatura je tekmovanje, na katerem se plesalci spopadajo z malimi plesnimi oblikami, ki so časovno omejene na 4 do 5 minut, vsako leto pa jim kot izziv ponudijo novo temo. Namen tekmovanja je spodbujanje ustvarjalnosti. Poudarek je na samostojnem delu plesalcev in razvijanju lastne plesne miniature, pri čemer naj bi jih mentor zgolj nevsiljivo vodil pri oblikovanju lastnega plesnega izraza in samostojnega koreografskega dela. Takšen pristop pri mladih spodbuja občutek zaupanja vase in svoje ideje. Prireditev že vsa leta opozarja na mlade plesne talente, ki ustvarjajo izvirne koreografije in navdušujejo občinstvo z neposrednostjo in bogastvom svojih plesnih izpovedi. Mnogi nekdanji udeleženci OPUS-a se danes plesno izobražujejo v tujini ali pa so uveljavljeni profesionalni plesni ustvarjalci.
JSKD, 2. 6. 2014
Plesna miniatura 2014, mednarodno tekmovanje mladih plesnih ustvarjalcev
:
:
JSKD,
31. 10. 2013
(P)osebni tretma – Šola za režiserje in mentorje gledaliških skupin
JSKD,
8. 3. 2017
6. mednarodna konferenca gledališke pedagogike "Umetnost učenja"