STA, 24. 5. 2022

Organizatorji gledališke tržnice ugotavljajo upad števila gledaliških skupin

Koroški deželni teater to soboto, po treh letih od zadnjega tovrstnega dogodka v živo, ponovno organizira gledališko tržnico. Potekala bo v Kulturnem domu v Podgorju in je namenjena predvsem povezovanju gledaliških skupin in izmenjavi izkušenj. A organizatorji tržnice ugotavljajo, da je v dveh letih epidemije prenehalo delovati kar nekaj skupin.
:
:

Foto: Pixabay

Pred dobrim desetletjem ustanovljen Koroški deželni teater velja za eno najmlajših ljubiteljskih gledaliških skupin pri nas. Doslej je pripravil šest premier, za svoje delo pa so teater in njegovi člani že prejeli več nagrad.

Tudi zato, ker so se pri svojih začetkih in nadaljnjem delovanju srečevali z različnimi zagatami in za nasvete spraševali druge gledališke skupine, so leta 2018 organizirali prvo gledališko tržnico, da bi se z ljubiteljskimi in tudi polprofesionalnimi gledališči še tesneje povezali in si na tržnici izmenjali izkušnje. Prvi tržnici so organizirali v letih 2018 in 2019, v letu 2020 je tržnica potekala virtualno, lani pa je niso organizirali.

Na letošnji 4. tržnici, ki bo potekala to soboto od 9. ure dalje v Kulturnem domu Podgorje pri Slovenj Gradcu in na kateri skupine med drugim pripravijo izvirne kratke predstavitve, je za zdaj prijavljenih okoli 20 skupin. To je precej manj kot na preteklih tržnicah, na katerih je sodelovalo okoli 35 skupin, je na današnji novinarski konferenci povedal režiser in igralec v Koroškem deželnem teatru Sergej Dolenc.

Organizatorji so v stiku z nekaterimi nekdanjimi udeleženci tržnice ugotovili, da je v času epidemije kar nekaj gledaliških skupin prenehalo z delovanjem. "Gledališča se praznijo. Bazen igralcev, tehnikov, kostumografov, scenografov, dramaturgov ljubiteljih gledališč se prazni," je dejal Dolenc.

Na okrogli mizi v okviru tržnice bodo zato razpravljali, kako ponovno privabiti vse te ljudi oz. pridobiti nove in ponovno zagnati gledališko dejavnost. Ob tem bodo govorili še o dveh aktualnih problemih, to sta financiranje dejavnosti, saj so mnoga ljubiteljska gledališča odvisna od lastne dejavnosti, ki pa je bila v epidemiji močno omejena, ter o krčenju občinstva. "Ljudje so se odvadili hodit v gledališče, ne želijo se več družiti, še vedno jih je strah," je nanizal Dolenc in dodal, da tudi v Koroškem deželnem teatru opažajo, da imajo po nedavni premieri predstave Kanarčkova župca manj občinstva.

Da bi ga ponovno zvabili pod gledališki oder, bo Koroški deželni teater tudi letos organiziral nedeljski abonma predstav ljubiteljskih skupin na podlagi sobotnih predstavitev na tržnici. Ob tem pa Dolenc že zdaj ugotavlja, da je produkcija gledališč, "ki so preživela", zelo dobra. Da bi jo približali čim več ljudem, načrtujejo tudi, da bi za občinstvo iz bližnjega Slovenj Gradca organizirali avtobusni prevoz v Podgorje.

Dolenc je danes ocenil še, da kot krovna organizacija ljubiteljske kulturne dejavnosti več za povezovanje z ljubiteljskimi gledališči lahko naredil tudi Javni sklad RS za kulturne dejavnosti. A vodja slovenjgraške izpostave sklada Mihael Šuler je v zvezi s tem danes povedal, da dejavnost podpirajo, prav tako gledališko tržnico, in da verjame, da se bo našel način, kako bi sodelovanje v prihodnje še izboljšali.