Škofjeloški župan Tine Radinja je povedal, da je sporočilo današnjega dogodka, da so na občini pripravljeni na izvedbo pasijona, ki bo v postnem času leta 2026. "Občinski svet je imenoval vsa ključna telesa, javni zavod za organizacijo prireditev in dogodkov 973 se pripravlja na uprizoritev. Imenovana sta bila tako vodja projekta kot režiser in oba sta sta že pričela z delom, da bodo zahtevne priprave s skoraj 1000 prostovoljci tekle gladko," je pojasnil župan.
Od režiserja in vodje projekta pričakuje, da pasijon čutita in živita. Predvsem pa od vodje projekta pričakuje, da zagotovi možnosti za ustvarjanje, od režiserja pa, da svoje umetniško doživljanje pasijona predstavi v peti moderni izvedbi Škofjeloškega pasijona, za katero Radinja verjame, da bo na prenovljenem Mestnem trgu navduševala še bolj kot prejšnje.
To bo prva uprizoritev po vpisu Škofjeloškega pasijona na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, ki se je zgodil pred skoraj natanko osmimi leti, 1. decembra 2016. Uprizoritev bi morala biti že leta 2021 ob 300-letnici nastanka Škofjeloškega pasijona, vendar so jo bili zaradi pandemije covida-19 primorani odpovedati.
Nove uprizoritve prvega v celoti ohranjenega slovenskega dramskega dela se veselijo tudi v kapucinskem samostanu v Škofji Loki, kjer hranijo rokopis patra Romualda. "Naš izziv je, da z vsemi ljudmi dobre volje pripravimo nekaj res lepega, duhovnega, nekaj, kar bo utrdilo našo ljubezen do boga, in nekaj izjemno kulturnega," je o novi uprizoritvi dejal kapucinski brat Jurij Štravs.
Vodja projekta Škofjeloški pasijon 2026 Alen Prelesnik je svojo vlogo nastopil poleti, ko se je začel spoznavati s pasijonom na vseh ravneh, tako organizacijsko kot vsebinsko. Spoznal se je tudi z ljudmi, ki ohranjajo pasijonsko kondicijo in pasijonski duh v letih, ko uprizoritve ni. "Spoznal sem vso to močno prostovoljsko energijo, ki bije za pasijon," je povedal.
Med razlogi, zakaj se je odločil za prijavo na mesto vodje projekta, je dejal, da gre pri Škofjeloškem pasijonu za izjemen kulturni in verski pomen. Osebno sta mu zgodovina in kultura blizu, pasijon pa pomeni tudi delo z ljudmi in produkcijo, s čimer se kot izvršni producent različnih prireditev in filmov ukvarja.
Režiser Marcelo Brula, ki so ga v strokovnem odboru in na občini za režijo Škofjeloškega pasijona izmed treh prijavljenih kandidatov izbrali šele pred kratkim, pa je pojasnil, da je Slovenec, rojen v Argentini, in da je kot režiser deloval v slovenski skupnosti v Argentini, kjer je želel uprizoriti tudi Škofjeloški pasijon, kar pa zaradi pandemije in potem njegove selitve v Slovenijo pred tremi leti ni bilo mogoče.
"Kulturna in verska dediščina, ki jo predstavlja pasijon, sta mi blizu in ponosen sem, da bom lahko ljudem predal to sporočilo vere in ljubezni, ki ga pasijon prinaša s seboj," je izpostavil Brula. Sedaj namerava najprej vzpostaviti stik z nekdanjimi režiserji pasijona in tudi z vsemi, ki sodelujejo pri pasijonu, da spozna njihove izkušnje in da skupaj pregledajo njegove ideje in realno situacijo. "Tako bo to delo občestva in ne samo enega posameznika," je sklenil.