STA, 6. 9. 2023

Nova sezona Slovenskega mladinskega gledališča na temo ljubezni in teh stvari

V Slovenskem mladinskem gledališču bodo v novi, 68. sezoni, ki so jo poimenovali Sezona ljubezni in teh stvari, naslovili fenomen ljubezni in anatomijo sovraštva do drugačnih ljubezni. Dialektiko ljubezni bodo poskušali soočiti tudi z dialektiko moči. Sezono bo oktobra uvedla drama Tonyja Kushnerja Angeli v Ameriki v režiji Nine Rajić Kranjac.
:
:

Foto: Sandi Fišer / Mediaspeed

Besedilo Angeli v Ameriki, ki ga je za slovensko uprizoritev prevedla Sovretova nagrajenka Katja Zakrajšek, velja za magistralno besedilo Tonyja Kushnerja, so zapisali v Slovenskem mladinskem gledališču. Igralcem gledališča se bosta na odru pridružila gosta iz Hrvaške: Adrian Pezdirc, ki velja za enega najobetavnejših igralcev mlajše generacije, in Jerko Marčić, ki ga slovenska gledališka javnost že pozna.

Decembra bo na sporedu praizvedba Argonavtov. Besedilo bo po motivih istoimenske avtobiografske/avtofikcijske knjige Maggie Nelson, ki je v odnosu s trans osebo in si želi ustvariti družino, pripravil Tomasz Spiewak, režiral pa bo Michal Borczuch. Projekt bo temeljil na raziskavi, v kateri bodo sodelovali netipični, nenormativni pari in družine ter aktivisti in aktivistke, ki se borijo za svoje pravice v Sloveniji.

Druga generacija Mladega Mladinskega, programa za vključevanje mladih v gledališče in javni diskurz, pod vodstvom in v režiji Ane Duša pripravlja uprizoritev Umetnost vojne/umetnost miru, ki bo premiero doživela januarja 2024. Izhodiščna spodbuda za nastajajočo predstavo je bil začetek rusko-ukrajinske vojne, odskočna deska pa Sunzijeva razprava Umetnost vojne, so zapisali v gledališču.

Marca bo premiero doživel avtorski projekt Slovenija šteje priznanega nemškega režiserja Sebastiana Nüblinga, ki je leta 2018 gostoval v Sloveniji s projektom Stroj Hamlet v produkciji Gledališča Maksima Gorkega iz Berlina. Izhodišče projekta so različni stereotipi in avtostereotipi o Sloveniji.

Sezono bodo sklenili maja s Prepelko - zgodbo za vso družino, ki bo v režiji Vita Tauferja nastala po besedilu Andreja Rozmana Roze.

Kot najzahtevnejši projekt te in prihodnje sezone pa v gledališču napovedujejo Brechtovo Sveto Ivano Klavniško v režiji italijanskega tandema ErosAntEros. Svetovno premiero načrtujejo za april 2024 v Bologni, domače občinstvo pa jo bo lahko videlo v sezoni 2024/2025. V mednarodni koprodukciji sodelujejo še gledališče Emilie Romagne ERT / Narodno gledališče, TNL - Luksemburško narodno gledališče, Stalno gledališče v Bolzanu, ErosAntEros - Polis Teatro Festival, v sodelovanju s Cankarjevim domom. Pomemben element predstave bo glasba, ki jo bo ustvarila in v živo izvajala skupina Laibach.

V dodatnem programu gledališča z društvom KUD Krik ter Brino Klampfer in Izo Strehar razvijajo novo slovensko dramsko besedilo Nezakonske matere, z Emanatom bodo soustvarili festival Platforma "malih umetnosti" in še naprej občasno gostili Tatove podob, občinstvu pa bodo ponudili tudi predstavo Punce kolektiva Igralke z Reke, ki se navezuje na predavanja-performanse Spolna vzgoja II. V programu Nove pošte bodo v okviru festivala Mesto žensk sklenili projekt Spolna vzgoja II in vsa "poglavja" odigrali strnjeno. Nika Švab se bo predstavila z novo sezono Dram tlačank, pripravili pa bodo tudi večdnevni festival Zatočišče, posvečen ustvarjanju Žige Divjaka v okviru Nove pošte.

S performansom Zmožnost, enim od poglavij Spolne vzgoje II, in Napletanji, esejem Bojane Kunst iz cikla gledaliških esejev Takorekoč, bodo oktobra gostovali v Frankfurtu, v umetniškem centru Mousonturm. Gostovanje je povezano z letošnjo navzočnostjo Slovenije kot častne gostje na Frankfurtskem knjižnem sejmu. S Krizami se odpravljajo na festival euro-scene v Leipzig, s predstavo Maša za Jugoslavijo (Kompleks Ristić) pa so povabljeni v Berlin, v Gledališče Maksima Gorkega, in sicer v okviru festivala LOST - YOU GO SLAVIA, so še sporočili iz gledališča.

repertoarji, SMG