Mesti sta zgodovinsko povezani s Karlom X., zadnjim francoskim kraljem, ki je pokopan v grobnici Burbonov na Kostanjevici pri Novi Gorici, medtem ko je večina francoskih kraljev pokopana v katedrali v Saint-Denisu.
Župana obeh občin, novogoriški Samo Turel in župan Občine Saint-Denis Mathieu Hanotin, bosta v prostorih občine Saint-Denis podpisala sporazuma o sodelovanju, v katerem bo poudarjena skupna zaveza k ohranjanju kulturne dediščine. Cilj sporazuma je krepitev sodelovanja zlasti na področju kulture in turizma.
Ob pestrem športnem dogajanju bo kulturno obarvan dan v Parizu tako priložnost za predstavitev slovenske kulturne ponudbe in hkrati priložnost za povabilo mednarodni javnosti v Slovenijo in Novo Gorico leta 2025, ko bo Nova Gorica v sodelovanju z Gorico nosila naslov Evropske prestolnice kulture.
Pariški dan slovenske kulture se bo začel v Slovenski hiši, ki stoji v parku La Villette v bližini stadiona Stade de France in olimpijske vasi, s projekcijo filma o prvem dobitniku zlate olimpijske medalje iz Slovenije, telovadcu Leonu Štuklju z naslovom Od Pariza do Pariza, ki ga je režiral Boštjan Grubar. Avtorica tega dokumentarca, ki je nastal v produkciji Dolenjskega muzeja, je Jasna Dokl Osolnik.
Prav 20. julija letos je minilo sto let, ko je Štukelj v mnogoboju prav tako na olimpijski igrah v Parizu osvojil prvo zlato olimpijsko medaljo. V Dolenjskem muzeju so letos ob obletnici pripravili razstavo, ki je na ogled na novomeškem Glavnem trgu. Na njej so v ospredju uspehi Štuklja na treh olimpijskih igrah.
V Dolenjskem muzeju je tudi na ogled stalna razstava o športni in zasebni poti v Novem mestu rojenega Štuklja, ki še danes velja za najuspešnejšega slovenskega športnika po osvojenih medaljah na olimpijskih igrah.
Projekciji filma bosta v Slovenski hiši sledila pogovor z direktorico Dolenjskega muzeja Jasno Dokl Osolnik, ki ga bo vodila nekdanja slovenska veleposlanica v Franciji Veronika Stabej, ter okrogla miza o povezovanju kulture, turizma in športa. Na njej bodo sodelovali ministrica za kulturo Asta Vrečko, novogoriški župan Turel in podžupan Občine Saint-Denis Yannick Caillet.
Dogajanje, ki bo v znamenju kulture, bosta v večernih urah popestrila še plesni in glasbeni nastop. MN Dance Company, projektni partner iz uradnega programa GO! 2025, bo v nastopu s plesalcema B-Boy TomiFly in B-Boy Tchantcho združil sodobne in ulične plesne stile. Dan slovenske kulture v Parizu bo ob koncu izzvenel v ritmih slovenske glasbene skupine Manouche.
Celoten program pariškega dne slovenske kulture je nastal v sodelovanju ministrstva za kulturo, GO! 2025 Evropske prestolnice kulture, Mestne občine Nova Gorica in Dolenjskega muzeja.