Kot izpostavlja glavni umetniški direktor Vasko Atanasovski, je Musicville - Zelena opera umetniški odgovor na današnji čas, ko se bolj kot kdaj koli prej zavedamo, da proizvajamo in podpiramo vzroke, ki bodo močno vplivali na življenja prihajajočih generacij.
Gre za projekt, ki želi umetniško prispevati k okoljski ozaveščenosti in razvoju trajnostnih umetniških praks. "Skozi umetniški proces smo raziskovali različne načine kreativne trajnostne umetniške produkcije, odkrivali pomembnost ohranjanja lokalnih skupnosti in sobivanja ter uporabljali nekonvencionalne, neagresivne in soustvarjalne eko-metodološke pristope. Po 24 mesecih sodelovanja umetnikov in njihovih mentorjev je nastalo operno delo z zelo posebnim libretom, ki prinaša pomembno sporočilo: Narava je Bitje, ki se univerzalno in nesebično povezuje z vsemi, z živimi in neživimi bitji, in je predvsem agape, duh in prizorišče ljubezni in eksistencialnih rešitev," pojasnjuje Atanasovski.
Prvo dejanje projekta je Zgodba o bitju - gole zgodbe, ki bo danes premierno izvedena na gradu Cmurek na Tratah, kjer domuje Muzej norosti.
Sodelujoči umetniki iz Slovenije so Ana Pečar, Alja Petric, Sara Korošec, Staša Prah in Bharath Ranganathan.
Iz Avstrije sodelujejo Camilo Andres Latorre Contreras, Aaron Koop, Gregor Piskernik, Zsuzsanna Szula, Ernst Grieshofer in gostujoča plesalka Julia Stamm. S Hrvaške pa so Anja Maksić Japundžić, Josipa Slaviček, Marta Dolenčić, Rajnard Hraščanec in Manuela Pauk. Koordinator projekta je slovenski Glasbarium Institute.
28. septembra bo sledil dogodek Odsevi prijateljstva v Pavlovi hiši v avstrijski Radgoni ter 4. oktobra Spomenik ljubeznivosti na Petrovi gori na Hrvaškem.