Delo Nine Šenk November Night je del programa koncerta, na katerem so še dela Clessidra Juste Janulyte, Das Pizzicato Mysterium Manosa Tsangarisa in Foucault's Pendulum Vladimirja Tarnopolskega. Avstrijskemu komornemu orkestru Klangforum Wien bo dirigiral v Zimbabveju rojeni ameriški dirigent Vimbayi Kaziboni. Po lanskoletni krsti izvedbi opere Canvas v okviru tekmovanja Johann Joseph Fux za operna dela bo to že drugo sodelovanje omenjenega dunajskega komornega orkestra s slovensko skladateljico Šenk, je objavljeno na spletni strani festivala Wien Modern.
Erste Bank Kompositionspreis velja za eno od najuglednejših nagrad na področju sodobne glasbe, ki jo podeljujejo od leta 1989. Prejmejo jo izjemni skladatelji kot priznanje za njihovo dosedanje delo.
Za leta 1982 rojeno skladateljico je žirija ob podelitvi nagrade utemeljila, da jo odlikuje "visoka stopnja virtuoznosti pri obravnavi forme in glasbene arhitekture". Predvsem je impresivna njena sposobnost, da "razmišlja o zvoku v prostoru in ga uporablja na neverjetno barvit način za doseganje največjega možnega učinka globine", so še zapisali.
Skladba, ki je povezana z nagrado, bo po mnenju žirije tudi odprla nov prostor navdiha tako za Klangforum Wien kot za skladateljico ter odlično prepletla "skupno raziskovanje meja, ki medsebojno oplaja ustvarjalno moč Klangforuma ter glasbeno razmišljanje in skladateljsko domišljijo Nine Šenk".
Žirijo so sestavljali skladatelj Gerd Kühr, muzikolog Christian Scheib (ORF, musikprotokoll) in Peter Paul Kainrath (vodja Klangforum Wien).
"Podelitev nagrade (...) je neverjetna čast, ki me globoko gane. To priznanje ni le potrditev mojega dela, ampak tudi potrditev moje osebne umetniške poti v zadnjih 20 letih. Sodelovanje s Klangforum Wien pri ustvarjanju nove skladbe mi omogoča potopitev v globine kompleksnih zvočnih svetov. Izjemna muzikalnost ansambla mi služi kot izjemen navdih," je o nagradi povedala Šenk.
Erste Bank Kompositionspreis je povezana z vsaj tremi izvedbami novega dela nagrajenca pri ansamblu Klangforum Wien. Krstna izvedba običajno poteka v okviru festivala Wien Modern. Poleg tega nagrada vključuje tudi objavo novega dela in portreta na zvočnem nosilcu.
Letošnji festival Wien Modern, ki tokrat poteka pod geslom In sedaj vsi skupaj, se bo končal 30. novembra.
Nina Šenk je po končanem študiju kompozicije in glasbene teorije na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu Pavla Mihelčiča nadaljevala podiplomski študij kompozicije na Visoki šoli za glasbo Carla Marie von Webra v Dresdnu pod mentorstvom Lotharja Voigtländerja in leta 2008 končala mojstrski študij na Visoki šoli za glasbo in gledališče v Münchnu v razredu Matthiasa Pintscherja.
Med njenimi dosedanjimi nagradami sta evropska nagrada za najboljšo kompozicijo na festivalu Young Euro Classic za Koncert za violino in orkester leta 2004 in nagrada Prešernovega sklada leta 2017. Od leta 2019 je docentka za področje kompozicije in izredna članica Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Njene skladbe so bile izvedene na pomembnejših festivalih doma in v tujini ter na koncertih po vsem svetu z različnimi orkestri in ansambli, je navedeno na spletni strani skladateljice.