STA, 15. 2. 2013

Na DSP zelo kritično o osnutku nacionalnega programa za kulturo

Na Društvu slovenskih pisateljev (DSP) je bilo ob sicer borni udeležbi slišati veliko kritičnih besed o osnutku Nacionalnega programa za kulturo 2013-2016, ki je trenutno v javni razpravi. Zbrani so se zavzeli za sodoben dokument o slovenski kulturi v 21. stoletju z jasno določenimi cilji, prednostnimi nalogami in finančnimi podlagami.
:
:

Kot je uvodoma dejal podpredsednik DSP Ivo Svetina, je osnovna napaka osnutka nacionalnega programa za kulturo (NPK), da ni narejen na podlagi analiz. Izrazil je tudi nestrinjanje z besedami državnega sekretarja na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Aleksandra Zorna ob predstavitvi osnutka, da gre za "kulturno ustavo". Sam meni, da temu ni tako, saj je ta dokument nenazadnje omejen na določen čas.

"Če bi želeli temeljno listino o slovenski kulturi v 21. stoletju, bi jo bilo potrebno premišljeno napisati, tudi z izvedbenimi načrti," je prepričan Svetina. Osnutku je očital še, da je skromen po obsegu in dosegu, pomanjkanje financ pa je po njegovem prepričanju le slab alibi za to. Sam meni, da gre v resnici za pomanjkanje vizije.

Predsednik Nacionalnega sveta za kulturo (NSK) Miran Zupanič - člani NSK so osnutek obravnavali na izredni seji v torek - je poudaril, da osnutek Nacionalnega programa za kulturo 2013-2016 pravzaprav sploh ni nacionalni program za kulturo, kot ga opredeljuje veljavni zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK), saj v njem manjkajo cilji, prednostne naloge, časovnice in finančne podlage, ki bi jih moral vsebovati.

Poleg tega nikogar k ničemur ne zavezuje, finančna kriza pa je v njem uporabljena kot izgovor za čisto vse. Kriza je po Zupaničevem prepričanju čas, ki terja načrtno gospodarjenje, v osnutku pa je le izvor vseh mogočih netočnosti. Osnutek so pripravili uradniki na pristojnem ministrstvu, ti pa so ga videli kot program dela ministrstva in ne kot nacionalni program za kulturo, ki mora poseči v vse resorje. Kulturne politike še zdaleč ne kreira le ministrstvo, pristojno za kulturo, ampak celotno sistemsko okolje, je poudaril Zupanič.

Podpredsednik slovenskega PEN centra Tone Peršak je osnutku očital, da "absolutno ni opazil, da se je svet spremenil in da živimo v 21. stoletju". Osnutek se mu kaže kot spoj neoliberalizma in skrajnega konzervativizma in je v tem pogledu nepopravljiv.

Profesor na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo Igor Koršič pa je izpostavil, da služi osnutek na področju filma kot alibi za prikrivanje resnice. Nacionalni program za kulturo bi po njegovih besedah morali pisati pesniki, saj so zavezani ekonomiji jezika.

Upravni odbor DSP je sicer sprejel tudi izjavo, v kateri zavrača osnutek Nacionalnega programa za kulturo 2013-2016 in osnutek predloga novele zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo. V njej se zavzemajo za sodobno, z ostalimi slovenskimi razvojnimi politikami kompatibilno kulturno politiko ter za NPK in ZUJIK, ki bosta jasno razločevala med kulturo in umetnostjo in ki bosta kulturo vzpostavljala kot enega temeljnih razvojnih dejavnikov bodočega slovenskega družbenega in gospodarskega razvoja.