"Na začetku mandata smo se zavezali, da bomo aktivno pristopili k ureditvi področja sodobnega plesa, za katerega vemo, da je sistemsko eno bolj zanemarjenih področij. Ena izmed osrednjih zavez strategije je skladen regionalni razvoj na področju sodobnega plesa. Kakovostne predstave sodobnega plesa želimo pripeljati do vseh prebivalcev Slovenije, ne glede na to kje živijo ali koliko zaslužijo," je povedala ministrica za kulturo.
Strategija poleg prekarizacije in negotovih pogojev dela prepoznava še pet ključnih izzivov področja sodobnega plesa, med katera sodijo pomanjkanje vadbenih, produkcijskih ter uprizoritvenih prostorov, neobstoj osrednje javne institucije, pomanjkanje celostnega pristopa k podpornim, mednarodnim ter drugim aktivnostim, potreba po redefiniciji kulturnega ekosistema sodobnega plesa v okviru uprizoritvenih umetnosti in potreba po decentraliziranem pristopu.
Eden izmed ključnih ukrepov za doseganje ciljev na področju sodobnega plesa je ustanovitev novega, decentraliziranega javnega zavoda za sodobni ples, ki bo ustvarjalno, raziskovalno, rezidenčno, skupnostno, medgeneracijsko, izobraževalno in vključujoče stičišče na področju sodobnega plesa.
S strategijo naslavljajo tudi reformo statusa samozaposlenih v kulturi. "Danes je šla v javno razpravo tudi posodobljena uredba o samozaposlenih v kulturi," je spomnila Vrečko.
Kot je še dejala, njihove temeljne zaveze ostajajo "decentralizacija, skladen regijski regionalni razvoj in celostno urejanje področja sodobnega plesa".
Ministrstvo za kulturo si bo prizadevalo za medsektorski vidik razvoja sodobnega plesa z usmerjenimi razpisi, ki bodo deležnike na tem področju aktivno vključevali v izvedbo raznolikih medsektorskih projektov na področjih zdravja, sociale, zelenega prehoda, vzgoje ter tehnologije in digitalizacije, so še zapisali na ministrstvu.