Kolektiv Narobov, 9. 4. 2014

Kolektiv Narobov v Lyonu

Kolektiv Narobov, ki deluje pod krovnim Zavodom Federacija, bo te dni v okviru večjega mednarodnega projekta gostoval na festivalu Stay Or Go v Lyonu. Naslednja postaja bo snemanje filmskega omnibusa v petih evropskih mestih, v Ljubljani pod taktirko režiserke Maje Dekleva Lapajne.
:
:

Foto: Ivian Kan Mujezinović

Alenka Marinič, Borut Cajnko, Maja Dekleva Lapajne in Sonja Vilč bodo od 10. do 12. aprila gostovali na festivalu Stay Or Go v Lyonu v Franciji v gledališčih Theatre Nouvelle Generation in Subsistances. Gre za festival v okviru večjega mednarodnega projekta Should I stay or should I go? ter za javni zaključek raziskovalne faze projekta, kjer je vsako od petih vključenih gledališč raziskovalo temo ostajanja in odhajanja v izbranih družbenih skupinah. Omenjeni umetniki bodo konceptalno, performersko in vizualno sooblikovali tri predstave – Babel, Tandem in Vitae – ter sodelovali na festivalskem pogovoru.

Projekt Should I stay or should I go? je dveletni interdisciplinarni projekt, kjer ustvarjalne moči združi pet gledališč – Theater im Bahnhof iz Gradca, Compagnie Combats Absurdes iz Lyon, Stockholms Improvisationsteater iz Stockholma, Gorilla Theater iz Berlina ter Kolektiv Narobov (Zavod Federacija) – in sicer z namenom razviti možne uporabe principov gledališke improvizacije na drugih umetniških in širše družbenih področjih.

Projekt Should I stay or should I go? raziskuje trenutke, v katerih se posamezniki različnih lokalnih skupnosti odločajo za selitev. V Gradcu raziskujejo zgodbe migracij zaradi ljubezni, v Lyonu se posvečajo delavcem, čigar podjetje seli proizvodnjo v tretji svet, na Švedskem raziskujejo motivacijo za selitev na skrajnem severu države, Berlinčani bodo ustvarjali na podlagi zgodb ljudi, ki so se v Berlin preselili, da bi zamenjali spol. Kolektiv Narobov se osredotoča na beg možganov. Zanimajo jih osebne zgodbe in odločitve mladih izobražencev, ki so se zavoljo poostritve gospodarsko-političnih razmer v Sloveniji odločili, da odidejo drugam. Na kateri točki so se odločili za odhod? Kako vidijo sebe drugje? Kako se je iz daljave spremenil pogled na Slovenijo? Na kakšen način geografska lokacija sooblikuje človeka?

Projekt razširja gledališko ustvarjanje v igrani film. Le-tega bo kolektivno ustvarilo pet režiserjev v petih državah, in sicer s stalno mednarodno igralsko zasedbo. Snov filma bo nastajala skozi raziskavo zastavljenega vprašanja (ostati/oditi) v izbranih lokalnih skupnostih ter se bo umetniško razvila iz živih gledaliških predstav v vseh petih državah. Z namenom, da se konkretne umetniške izkušnje projekta prenesejo tudi v širšo javnost in da bi imelo delo na projektu trajnostni učinek, bodo sodelavci organizirali delavnice ter izdali knjigo na temo kolektivnega pripovedovanja zgodb. Poleg tega pa bosta ustvarjalni proces in ideja projekta predstavljeni tudi v obliki dokumentarnega filma. Režijo slovenskega dela filmskega omnibusa bo prevzela Maja Dekleva Lapajne, Sonja Vilč pa bo kot igralka sodelovala v vseh petih delih filma Should I stay or should I go?.

Povezave:

 

Kolektiv Narobov, Lyon, Francija

Kolektiv Narobov, 12. 5. 2010
Improvizija 2010