Kolektiv Narobov, 25. 9. 2009

Kolektiv Narobov odhaja v Makedonijo in Švico‏

Kolektiv Narobov bo 26. oktobra z mednarodno uspešnico De.Kons nastopil v Skopju. Ludistični performans je uvrščen v program festivala White night, ki v eni noči na različnih mestnih lokacijah gosti več kot 50 umetniških projektov. De.Kons bo tako v svojo bogato zbirko držav, kjer je bil že predstavljen, dodal še Makedonijo.
:
:

30. septembra in 1. oktobra pa bo Kolektiv Narobov gost Švicarskega improvizacijskega gledališča (Eid genösische Improvisations Theater) iz Züricha, kjer bo v dveh večerih predstavil svoj izviren pristop h gledališki improvizaciji.

Nezadržno se bliža tudi letošnji festival Goli oder, ki nosi naslov Narobov na robu in bo predstavil rezultate prve petletke. Ponovno bo mogoče videti največje uspešnice Kolektiva Narobov na treh ljubljanskih odrih – v KUD-u France Prešeren, Gledališču Glej in Cankarjevem domu.

O PREDSTAVI DE.KONS

De.Kons črpa iz avantgardnih tradicij in commedie dell`arte ter ustvari eksplozivno zmes dadaizma, konkretne poezije, teorije jezika in starega dobrega klovnovstva. Celotno besedišče dveh klovnovskih likov, ki se tepeta za kocko, se skrivno ljubita za valjem, se bojita gospoda v prvi vrsti, lovita čelista in se žogata s plastičnimi  kroglicami, je namreč sestavljeno iz enega samega stavka, ki ga dobita od občinstva. Igrivo ga razstavljata na kosce in s tem ustvarjata nov, predstavi lasten jezik.

S svežino, improvizacijsko inovativnostjo in živim stikom z občinstvom je De.Kons že navduševal najrazličnejše obiskovalce doma in po svetu. Premiero je doživel v Berlinu na Impro 2007 in še isto leto gostoval v tamkajšnjem Ratibortheatru ter bil s strani občinstva izbran za najboljšo predstavo festivala Kulturinsel Halle/Puppentheater. Videti ga je bilo mogoče na Golem odru 2007, leto kasneje pa je osvojil Dunaj, Göttingen, Zürich, Stockholm in Bremen ter bil uvrščen v selektorski del srečanja IETM (International Network for Contemporary Performing Arts) v Ljubljani.

Koncept in igra: Gregor Moder, Sonja Vilč
Glasba: Guido Saremba
Kostumi in scena: Katarina Zalar
Produkcija: Narobov in KUD France Prešeren
Premiera: marec 2007, Berlin, Nemčija
Predstavo sta podprla Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Ljubljana.

O KOLEKTIVU

Kolektiv Narobov je predan raziskovanju in ustvarjanju žive umetnosti, pa naj gre za ulične intervencije, gledališke dogodke, radijske posege ali interaktivne predstave. Pomembna stebra njihovega ustvarjanja sta improvizacija in kolektivno delo. V petih letih obstoja so si Narobovci pridobili močno prepoznavnost tako doma kot v tujini: med drugim so prejeli prvo nagrado festivala Improvaganza (Edmonton, Kanada), kjer so gostovali s predstavo Klic, nagrado občinstva za predstavo De.Kons na festivalu Impronale (Halle, Nemčija), v letu 2007 pa Ježkovo nagrado za projekt Velika sestra.

Sestavljajo ga Alenka Marinič, Maja Dekleva Lapajne, Gregor Moder, Tomaž Lapajne Dekleva in Sonja Vilč. Člani kolektiva so glavni snovalci projektov in nastopajo v vlogah režiserjev, scenaristov in performerjev. K sodelovanju vabijo najrazličnejše domače in tuje umetnike s področja gledališča, plesa, giba, glasbe in vizualnih umetnosti. Kolektiv večinoma deluje pod okriljem KUDa France Prešeren, zadnji dve leti pa tudi v produkciji Radia Slovenija, v koprodukciji s Cankarjevim domom in v sodelovanju s Staro mestno elektrarno in Zavodom Bunker ter Gledališčem Glej.

Narobovci delujejo mednarodno. Poleg številnih gostovanj v tujini imajo za seboj že dve mednarodni turneji, evropsko (2005) ter severnoameriško (2006). Med letoma 2007 in 2009 so gostovali v Kanadi, Nemčiji, Belgiji, Švici, Avstriji in na Švedskem. V zadnjih dveh letih zaradi svojega prepoznavnega stila in svežih metod dela dobivajo čedalje več ponudb za vodenje delavnic v tujini in tako tudi preko poučevanja širijo svoje unikatne poglede na gledališče. Vsako jesen v Ljubljani organizirajo Goli oder, mednarodni festival improvizacije. V sedmih letih obstoja je Goli oder postal eden najpomembnejših tovrstnih festivalov v Evropi in Severni Ameriki. Festival ponuja slovenski javnosti aktualen prerez dogajanj na področju umetniške improvizacije, zbrane umetnike - do zdaj je na festivalu sodelovalo 24 gledališč iz 12 držav - pa povezuje na okroglih mizah, delavnicah in mednarodnih koprodukcijah, kjer raziskujejo nove načine uporabe improvizacije v umetniški produkciji. Goli oder ni le pregledni festival, ampak tudi soustvarja dogajanje v slovenski in mednarodni umetniški sceni.

Kolektiv Narobov, 30. 4. 2010
Zaprto - odprto
Kolektiv Narobov, 16. 2. 2011
Kolektiv Narobov v letu 2011