SiGledal, 18. 1. 2022

Izjava kolegija direktorjev slovenskih gledališč

Direktorji slovenskih gledališč z zaskrbljenostjo spremljajo informacije o izpadu nekaterih nevladnih organizacij in ustvarjalcev, s katerimi institucionalna gledališča redno sodelujejo, iz programa štiriletnega financiranja. Prekarizacija organizacij, ki izpolnjujejo različna, a bistvena poslanstva, bo povzročila vrzeli v ustroju, z njimi pa krhanje uprizoritvenega ekosistema, ki ga bo gledališki prostor čutil še desetletja.
:
:

Foto: Pixabay

Tudi v institucionalnih gledališčih so prejeli odločbe Ministrstva za kulturo o financiranju v letu 2022, ki ne upoštevajo zviševanja cen materiala in energentov, ob tem pa naj bi ministrstvo razpolagalo z rekordnim proračunom.

V letu, odločno zaznamovanem z izpadom lastnih dohodkov zaradi pandemije, so tovrstna ravnanja ministrstva nerazumljiva, zato od institucije, ki naj bi skrbela za normalno delovanje področja, pričakujejo:

  • sredstva za nadomestilo izpada lastnih prihodkov in
  • podporo raznovrstnosti, ki je temelj kakovosti kulturne produkcije.

Glede na akutnost problematike predlagajo Nacionalnemu svetu za kulturo, da prednostno obravnava nastalo situacijo, Ministrstvu za kulturo in Vladi Republike Slovenije pa predlagajo, da zagotovi sredstva, potrebna za podporo in preživetje ključnih institucij, ki bodo omogočile preživetje in razcvet slovenskega gledališča.