5. 3. 2010

Informativna delavnica: Uvod v psihodramo

Delavnica je namenjena vsem, ki jih zanima, kaj je psihodrama in vsem, ki so se s psihodramo že srečali.
:
:

Delavnico bo vodil režiser doc. Tomi Janežič, edukant specialističnega študija psihodramske psihoterapije v Zagrebu, ki poteka v okviru Evropskega združenja za psihoterapijo (EAP).

V psihodrami je dobrodošel vsak odrasel posameznik ne glede na starost ali poklic, ki se želi skozi igro srečevati s sabo in drugimi. Glede na to, da Tomi Janežič izhaja iz gledališča, so uvodni seminarji namenjeni tudi igralcem in drugim gledališkim ustvarjalcem.

Program 4-urne delavnice:

  • uvod, ki vključuje osnovno teorijo psihodrame,
  • psihodramske seanse (ogrevanje, psihodramska akcija, 'sharing')
  • zaključni pogovor

Psihodrama je po vsem svetu znana in v stroki uveljavljena akcijska skupinska psihoterapevtska metoda, ki jo je razvil Jacob Levy Moreno. Osnovna lastnost psihodrame je odrsko odigravanje notranjega sveta in življenjskih situacij posameznika, tako kot jih sam doživlja, ob pomoči psihoterapevta (voditelja psihodrame), ki usmerja psihodramsko seanso in članov skupine, ki igrajo različne vloge. Član skupine, ki to želi, lahko razišče preteklost, sedanjost, prihodnost, situacije, ki so se zgodile (ali bi se lahko, pa se niso), izgovorjene in neizgovorjene misli in čustva, želje, fantazije, sanje. Lahko se sreča z ljudmi iz preteklosti, razreši in dokonča odnose, ki jih ni zmogel ali smel, odkriva lastne omejitve in potenciale, se srečuje  s svojimi čustvi in se uči, kako svobodno izražati sebe. V psihodrami nedostopni viri duševnosti in medosebnih odnosov postanejo dostopnejši zavedanju ter možnosti spremembe. Skozi psihodramo se osvetlijo nejasni vzorci vedenja, razjasnjuje se narava odnosov, razkrivajo se resnične potrebe, kar vodi do boljšega razumevanja sebe in drugih. Psihodrama udeležencem nudi podporo in varno okolje, v katerem trenirajo nove, učinkovitejše vloge in vedenje, pospešuje osebnostno rast, integracijo kognitivnega, emocionalnega  in vedenjskega nivoja osebnosti, povečuje zavest, empatijo in socialne interakcije ter skupinsko kohezijo in produktivnost, primerna je za vzpostavljanje boljših komunikacijskih sposobnosti, zmanjšanje stresa, delo s travmami in drugimi duševnimi težavami. Psihodrama vzpodbuja ustvarjalno mišljenje, da bi posameznik prevzel iniciativo in našel ustrezen in dovolj dober odgovor na novo, nepoznano situacijo kot tudi nov, boljši odgovor na situacijo, ki se ponavlja.

Moreno je bil v svojem delovanju povezan tako s področjem psihologije (na Dunaju je študiral medicino in teologijo, bil je Freudov sodobnik, navdahnjen je bil z idejami Martina Bubra, filozofa dialoga), kot z gledališčem (ustanovil je gledališče spontanosti - Stegreif theater). Na njegovi nagrobni plošči piše: »J. L. Moreno, človek, ki je v psihiatrijo vrnil smeh in humor.«

Tomi Janežič predava na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani, predaval pa je tudi na interdisciplinarnih doktorskih študijah Univerze umetnosti v Beogradu, na Akademiji umetnosti v okviru Univerze v Osijeku, na dodiplomskem in podiplomskem študiju Akademije umetnosti v Novem Sadu, na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem, IEDC Poslovni šoli Bled in Gea College v Ljubljani, v okviru mednarodnih gledaliških festivalov Bitef in Nitra International Theatre Festival, ter na množici seminarjev in delavnic s področja igre pri nas in v tujini. Ob vodenju profesionalnih delavnic za igralce se več kot desetletje ukvarja tudi z aplikacijo igralskih znanj na drugih področjih. Od leta 1996 je umetniški vodja, od leta 2004 pa tudi direktor Studia za raziskavo umetnosti igre v Ljubljani, v okviru katerega se - ob sodelovanju s sorodnimi organizacijami in strokovnjaki iz tujine - posveča raziskavam s področja igre, med drugim od leta 2005 mednarodnemu raziskovalnemu programu z naslovom Potenciali igre. Kot gledališki režiser je deloval v večini držav na prostoru bivše Jugoslavije, njegove predstave gostujejo po vsej Evropi, zanje je prejel več kot ducat domačih in mednarodnih nagrad in priznanj. Diplomiral in magistriral je na ljubljanski Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo iz gledališke režije, dodatno se je izpopolnjeval pri nas in v svetu predvsem na področju različnih igralskih tehnik, od leta 2006 pa tudi v okviru mednarodne psihodramske edukacije v Zagrebu. S psihodramo se je začel ukvarjati pred slabimi desetimi leti. Leta 2009 se je prenehal ukvarjati z režijo v gledališču, da bi se lahko povsem posvetil področju igre.

  • Kdaj: v soboto 06.03.2010, od 10:00 do 14:00
  • Kje: v studiu na Kruščah (v bližini Cerknice)