SiGledal/Urška Bračko, 28. 7. 2024

Gostovanja slovenskih gledališč na tujem v sezoni 2023/2024

Na portalu SiGledal smo pripravili pregled gostovanj slovenskih gledališč in ustvarjalcev na tujem v iztekajoči se sezoni.
:
:

Foto: Pixabay

SNG DRAMA LJUBLJANA je z uprizoritvijo Otroci Lucy Kirkwood v režiji Nine Šorak novembra gostovalo na 20. festivalu evropskih gledališč UTEFest v Cluju v Romuniji. Maja so z omenjeno predstavo gostovali na 29. Mednarodnem festivalu malih odrov na Reki na Hrvaškem. Tam so prejeli tudi dve nagradi: Branko Hojnik je prejel nagrado Doriana Sokolića za najboljšo scenografijo, Mojca Sarjaš pa nagrado Veljka Maričića za najboljše oblikovanje svetlobe.

SNG OPERA IN BALET LJUBLJANA je marca z baletnim ansamblom z baletom Romeo in Julija Sergeja Sergejeviča Prokofjeva v koreografiji Renata Zanelle gostovalo v Mestnem gledališču Celovec, maja pa s predstavo Giselle Adolpha Adama v koreografiji Joséja Carlosa Martíneza v gledališču Verdi v Trstu. Julija so izvedli gala operni koncert v rimskem gledališču v Pulju na Hrvaškem in gostovanje opernega ansambla z japonsko tragedijo Giacoma Puccinija Madama Butterfly v režiji Vinka Möderndorferja v puljski areni.

DRAMA SNG MARIBOR je septembra gostovala v Novem Sadu v Srbiji, kjer je 50. jubilejni Internacionalni festival alternativnega in novega teatra INFANT odprla s tragikomično glasbeno satiro Friedricha Dürrenmatta Frank V. v režiji Miloša Lolića. Decembra so s Frankom V. gostovali na avstrijskem Koroškem na Slovenskem gledališkem prazniku, ki ga v Mestnem gledališču Celovec organizira Krščanska kulturna zveza. To poletje so se z uprizoritvijo Immaculata udeležili tudi 64. festivala Ohridsko poletje v Severni Makedoniji. 

OPERA IN BALET SNG MARIBOR sta februarja z brezčasnim baletom Sergeja Prokofjeva Romeo in Julija v koreografiji Valentine Turcu gostovala v znameniti dvorani Vatroslav Lisinski v Zagrebu. S Clugovim Faustom so se marca odpravili na gostovanje v dvorano Forum am Schlosspark v Ludwigsburgu v Nemčiji, kjer so nastopili kar dvakrat. Balet je nastal v koprodukciji Baleta SNG Maribor s Cankarjevim domom Ljubljana in v sodelovanju z Opernhaus Zürich. Balet Peer Gynt prav tako s Clugovo koreografijo pa je junija v operni hiši v Leipzigu odprl mednarodni baletni festival Leipzig tanzt.

SNG NOVA GORICA je z uprizoritvijo Antigone Dominika Smoleta v režiji Luke Marcena septembra odprlo 5. festival Gledališče na križišču (Teatar na raskršću) v Nišu v Srbiji.

MESTNO GLEDALIŠČE LJUBLJANSKO se je lani v avgustu s predstavo Nora makedonske režiserke Nele Vitošević predstavilo na 63. festivalu Ohridsko poletje v Severni Makedoniji. Novembra pa so se z ekipo uprizoritve Bog masakra v režiji Diega de Bree odpravili na Brione, kjer so gostovali na festivalu Ruta.

SLOVENSKO MLADINSKO GLEDALIŠČE je novembra gostovalo na Mousonturmu v Frankfurtu v Nemčiji z dvema predstavama, in sicer s ciklom gledaliških esejev Takorekoč: Napletanja ter z enim v nizu predavanj -­ performansov o seksualnem užitku žensk Spolna vzgoja II: Zmožnost v režiji Tjaše Črnigoj. Predstava Krize je novembra gostovala na 33. evropskem festivalu plesa in gledališča Euro-scene v Leipzigu. Krize so nastale v sodelovanju med režiserjem Žigo Divjakom in avtorsko ekipo. Novembra se je Mladinsko z Mašo za Jugoslavijo v režiji Oliverja Frljića (s prvotnim naslovom Kompleks Ristić) udeležilo festivala Berliner Herbstsalon oziroma Berlinskega jesenskega salona, ki je letos potekal pod geslom LOST – YOU GO SLAVIA. S petim in zadnjim delom cikla predavanj - performansov Spolna vzgoja II: Borba je gostovala na dveh festivalih, aprila na HAU, Love is a Verb v Berlinu in maja na Zoom festivalu v Reki na Hrvaškem. Ekipa Svete Ivane Klavniške pa se je aprila odpravila na gostovanji v Italijo, in sicer v Raveno na Polis festival, kjer je nastopala v Teatro Alighieri, ter v Bologno v Areno del Solle.

PREŠERNOVO GLEDALIŠČE KRANJ je s predstavo Patra Romualda v priredbi Lovrenca Marušiča Škofjeloški pasijon (režija Jernej Lorenci) gostovalo na Festivalu Desiré Central Station v Narodnem gledališču Subotica v Srbiji. Z avtorsko uprizoritvijo Milana Ramšaka Markovića Deževen dan v Gurlitschu v režiji Sebastijana Horvata in koprodukciji Prešernovega gledališča Kranj ter Mestnega gledališča Ptuj so se konec maja udeležili 69. festivala Sterijino pozorje v Novem Sadu. Od tam so odnesli pet nagrad: Marković je bil nagrajen za besedilo, Darja Reichman in Borut Veselko za vloge v predstavi, Igor Vasiljev za scenografijo in Belinda Radulović za kostumografijo.

SLOVENSKO LJUDSKO GLEDALIŠČE CELJE je s predstavo Paradiž Mattea Spiazzija, ki podpisuje tudi režijo, junija gostovalo in slavilo na 48. Dnevih satire Fadila Hadžića v Satiričnem gledališču Kerempuh v Zagrebu. Paradiž je prejel veliko nagrado Večernjega lista za najboljšo predstavo v celoti, nagrajena je bila tudi oblikovalka in izdelovalka mask Alessandra Faienza. Julija so se z omenjeno predstavo udeležili tudi mednarodnega multidisciplinarnega festivala gledališča, glasbe in plesa Mittelfest 2024 v gledališču Ristori v Čedadu.

LUTKOVNO GLEDALIŠČE LJUBLJANA je septembra lani s koproducenti z uprizoritvijo Hiša za punčke gostovalo v Teater Nor v Stamsundu na Norveškem in na festivalu Mondial des Théâtres de Marionnettes v francoskem Charleville-Mézièresu. Septembra so se s Palčico v režiji Maje Kunšič udeležili 56. PIF festivala v Zagrebu na Hrvaškem (Kunšič je prejela nagrado za najboljšo igralko). S Palčico so ponovno gostovali novembra v okviru Revije lutkarskih kazališta na Reki. S Temnico v režiji Matije Solceta so konec lanskega septembra in na začetku oktobra gostovali na 14. mednarodnem lutkovnem festivalu Spectaculo Interesse v Ostravi na Češkem. Oktobra lani so se v Avstriji udeležili festivala Skin v sklopu projekta ConnecUp, Dschungel Wien im MuseumsQuartier z uprizoritvijo Da te ni sram, ki je nastala v koprodukciji Lutkovnega gledališča Ljubljana in Dschungel Wien, režirala pa jo je Varja Hrvatin. Z avtorsko uprizoritvijo Mihe Goloba Tunel so novembra gostovali v Beogradu v Novem Sadu v organizaciji združenja Assitej Srbija, maja so se udeležili 11. festivala ASSITEJ v Kapošvaru na Madžarskem, nato pa se odpravili še v Srbijo na 26. mednarodni lutkovni festival Zlata iskra v Kragujevcu. Tam je Golob prejel tudi nagrado za režijo. V okviru mednarodnega gledališkega festivala »Internationale Maifestspiele« so gostovali v Wiesbadnu v Nemčiji. Uspešna pot Tunela se še ni končala, junija so gostovali na 37. mednarodnem gledališkem festivalu Valise v Lomži na Poljskem in domov odnesli nagrado za igralsko delo celotne igralske zasedbe. Po uspešnem gostovanju uprizoritve Da te ni sram v Dschungel Wien so se februarja letos tja vrnili z uspešnico Nekje drugje v režiji Tina Grabnarja. Z omenjeno predstavo so gostovali še v Nemčiji v Freiburgu im Breisgau na mednarodnem gledališkem festivalu Performing Democracy Kesselhaus. Z uprizoritvijo Desetnica v avtorstvu Katarine Planinc in režiji Lucije Trobec so obiskali Virovitico na Hrvaškem, kjer so se udeležili 14. festivala Lutkokaz. Ustvarjalci uprizoritve Zajčkova hišica so se letos potepali po Italiji, aprila so nastopili v Bologni v gledališču La Baracca Testoni-Ragazzi, julija pa na zunanjem prizorišču Villa Manin di Passariano Udine. V okviru 35. festivala SKUPA'S PILSEN v češkem Plznu sta junija gostovali uprizoritvi Amazonke v režiji Jaše Kocelija in Šolski zvezek v režiji Mie Skrbinac. Prav tako junija je gostovala tudi ekipa uprizoritve Tihožitje, ki je v Badnu v Švici nastopila na Figura Theaterfestival Internationale Biennale des Bilder-, Objekt- und Figurentheaters. To sezono avgusta načrtujejo še dve gostovanji, z uprizoritvijo Škrt škrt kra čof! bodo gostovali v Trstu na festivalu Dadadu v organizaciji ZaTroCaRaMa APS, s predstavo Tunel, Seansa Bulgakov pa se bodo odpravili na sever Evrope v finske Helsinke na festival SAMPO.

LUTKOVNO GLEDALIŠČE MARIBOR je v iztekajoči se sezoni veliko gostovalo v tujini. Z eno najuspešnejših predstav Ostržek v režiji Mattea Spiazzija so lanskega avgusta gostovali na mednarodnem festivalu Da Da Du v Trstu v Italiji, kjer so odigrali stoto ponovitev. Tam so prejeli nagrado za najboljšo režijo in dramaturgijo. Novembra se je Ostržek mudil na festivalu Spectaculo Interesse v Ostravi na Češkem, kjer je Miha Bezeljak prejel nagrado za večplastno predstavo. Konec novembra in na začetku decembra je obiskala Topic of Tolosa v Španiji, aprila pa Gledališče Žar ptica v Zagrebu na Hrvaškem. Lani je v Zagrebu na PIF festivalu gostovala Želodkova skrivnost Saše Eržen v režiji Silvana Omerzuja, marca letos pa so nastopili v Kulturnem Centru Lojze Bratuž v italijanski Gorici. Uprizoritev Andreje Peklar Ferdo, veliki ptič je prepotovala kar nekaj držav: oktobra je gostovala v Dschungel Dunaj, novembra na 28. Reviji lutkovnih gledališč v Reki na Hrvaškem ter v Šentjanžu v Rožu v Avstriji. Junija je Ferdo obiskal festival Virvar v Košicah na Slovaškem in festival Synergura v Erfurtu v Nemčiji. Druga predstava Andreje Peklar Buba je novembra gostovala na 28. Reviji lutkovnih gledališč v Reki na Hrvaškem, maja pa na festivalu Sommertraumhafen v avstrijski Radgoni. Uprizoritev po motivih življenja Alme Karlin Alma v režiji Darke Erdelji je aprila obiskala Poljsko v okviru festivala Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk, junija pa 32. festival International Welser Figurentheaterfestival v avstrijskem Welsu.

MINI TEATER je lani novembra s predstavo Kdo se boji Virginie Woolf? avtorja Edwarda Albeeja in režiji Ivice Buljana, ki je nastala v koprodukciji Mini teatra in Mestnega gledališča Ptuj, gostovalo na 36. festivalu Gavelline večeri v Zagrebu.

ANTON PODBEVŠEK TEATER je z avtorskim projektom Barbare Ribnikar, Gregorja Čušina, Saše Vollmaierja, Dua Silence in produkcijske ekipe teatra Franz Kafka: pismo očetu gostovalo v Nacionalnem parku Mljet na Hrvaškem. Februarja so gostovali v zamejstvu s predstavo Slavenke Drakulić Nevidna ženska v režiji Ivane Djilas v Kulturnem domu Pliberk v Avstriji. Z uprizoritvijo Marguerite Duras Zamaknjenost Lol V. Stein režiserja Matjaža Bergerja so že sedmič zapored gostovali na Korčuli, in sicer z zdaj že tradicionalnim povabilom Centra za kulturo Korčula. Letos tam načrtujejo obisk s predstavo Gorana Markovića Beograjski trio v režiji Matjaža Bergerja.

MESTNO GLEDALIŠČE PTUJ je z uprizoritvijo Frančišek v režiji Jerneja Lorencija gostovalo v Bitef teatru v Beogradu. 

Zavod BUNKER je januarja s predstavo Fun Fact (Zanimivo dejstvo) avtorjev Primoža Bezjaka, Branka Jordana, Katarine Stegnar in estonskih kolegov Eera Epnerja, Marta Kangra in Juhana Ulfsaka v koprodukciji Bunkerja in estonskega gledališča Kanuti Gildi SAAL s petimi ponovitvami gostoval v Talinu v gledališču Kanuti Gildi Saal v Estoniji, maja s tremi ponovitvami gostoval na švicarskem festivalu Auawirleben Theaterfestival v Bernu, julija pa z dvema ponovitvama na festivalu Baltoscandal v estonskem mestu Rakvere. Bunkerjeva mednarodna koprodukcija Krog avtorjev Neje Tomšič in Nonument Group je maja gostovala v Kulturnem centru Magacin v Beogradu v Srbiji, kjer je Tomšič sodelovala tudi na mednarodni konferenci Towards Stronger Peripheries: New Coalitions and Policies of Solidatiry. S predstavo Fun Fact (Zanimivo dejstvo) se bodo septembra odpravili še na gostovanje na Drama Festival v Tart in ponovno obiskali Kanuti Gildi Saal v Talinu, kjer bodo imeli dve ponovitvi.

Zavod MOMENT je s predstavo Memoria Male Kline oktobra gostoval na Visavi festivalu v Gorici v sosednji Italiji, konec meseca pa v Zagrebškem plesnem centru na Hrvaškem. Uroš Kaurin in Vito Weis sta se novembra s Herojem 4.0 - Business as usual odpravila na gostovanje na festival Desiré v Subotico v Srbiji, maja pa sta gostovala na festivalu TESZT v Temišvaru v Romuniji. Uprizoritev je nastala v koprodukciji zavoda Moment in Gledališča Glej. Junija se je ekipa predstave Godzilla Tribute Band udeležila festivala Twist it! v Leipzigu v Nemčiji, kjer so nastopili dvakrat.

Zavod EMANAT je s solo performansom Jana Rozmana Predmetenje septembra gostoval na festivalu Improspekcije v Zagrebu na Hrvaškem. Z otroško predstavo Reči reči v avtorstvu Jana Rozmana in Julie Keren Turbahn so obiskali Nemčijo, septembra so se udeležili festivala Wildwechsel v Zwickau, oktobra festivala Grenzenlos Kultur v Mainzu, konec februarja in na začetku marca pa so dvakrat nastopili v Frankfurtu na Majni na gledališkem festivalu Starke Stücke. Matija Ferlin je s svojo solo plesno predstavo Sad Sam Lucky nastopil v Gledališču Marina Držića v hrvaškem Dubrovniku, Anamaria Klajnšček pa je s predstavo ONA nastopila na festivalu Monotánc v Budimpešti na Madžarskem.

GLEDALIŠČE GLEJ je s performansom Lučke Centa Zaznavati telo aprila gostovalo na festivalu (PAS SI) FRAGILE ! v Théatre la Balsamine v Bruslju v Belgiji. Z mladinsko avtorsko predstavo Si to, kar ješ so gostovali kar sedemkrat, aprila dvakrat pri delleAli Teatro v Italiji, maja dvakrat pri Theatro Circo na Portugalskem ter dvakrat na festivalu Printemps des Comédiens in enkrat v Cité Scolaire Françoise Combes v Franciji.

SSG TRST je konec januarja in začetek februarja gostovalo v Milanu v tekmovalnem programu 15. Mednarodne nagrade “Teatro Nudo”. Tam so nastopili s predstavo O snegu in ljubezni, ki je nastala v partnerstvu z Zavodom Godot po romanu Marka Sosiča ter v režiji Tadeja Piška. Z isto uprizoritvijo so se udeležili tudi 25. festivala komornega gledališča Zlati lev v Umagu, kjer je Pišek prejel nagrado za igro, režijo in priredbo.

V Galeriji Spot v Zagrebu je bila februarja na ogled razstava Morje mitov umetnic iz Slovenije Ane Čavić in Neje Tomšič. Prva se je predstavila s serijo Mythopoeias, druga z izborom iz serije Opijske ladje. Marca sta jo umetnici pospremili s pesniškim branjem in performativnim predavanjem.

Plesalka, koreografinja, performerka in vokalistka Irena Z. Tomažin ter nemška plesalka Jule Flierl sta se maja v Berlinu v Sophiensaele s performansom U.F.O. - Hommage to Katalin Ladik poklonili madžarsko-srbski avantgardni pesnici in performerki Katalin Ladik.

Mednarodna koprodukcijska predstava 40-60, ki sta jo ustvarila umetniški vodja Gledališča Ane Monro Goro Osojnik in umetniški vodja srbskega združenja Cirkusfera Milan Manić, se je odpravila na mednarodno turnejo. Konec aprila je gostovala v Budimpešti, maja v Beogradu in Novem sadu, junija se je ustavila v Sibiuu v Romuniji, napoveduje pa še postanek septembra v Zagrebu.

Gostovanja

SiGledal/Urška Bračko, 22. 7. 2024
Nagrade in nagrajenci sezone 2023/2024