Po zakonskih določbah, ki veljajo od ustavnih sprememb leta 2013, je namreč zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev.
Kot je konec aprila na svoji spletni strani objavila DVK, je bilo po podatkih ministrstva za notranje zadeve 25. aprila v volilnih imenikih za izvedbo glasovanja na zakonodajnem referendumu vpisanih 1.692.455 volilnih upravičencev, od tega 1.581.100 volivk in volivcev s stalnim prebivališčem v Sloveniji in 111.355 s stalnim prebivališčem v tujini.
Ker je od števila volilnih upravičencev odvisen kvorum, ki je potreben za zavrnitev zakonov na referendumu, to pomeni, da bi moralo proti uveljavitvi zakona glasovati vsaj 338.491 volivcev. "Lahko zagotovim, da bo ta številka zagotovo spremenjena, enako pa lahko zagotovim, da ta številka ne bo bistveno spremenjena, spremenjena pa seveda zagotovo bo," je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik DVK Peter Golob.
Navedeni kvorum se namreč lahko še spreminja, saj bodo na ministrstvu za notranje zadeve pripravili še podatke o številu volivcev, ki so umrli od dneva sestave volilnega imenika do zaključka glasovanja. Točno število volilnih upravičencev, vpisanih v evidenco volilne pravice na dan glasovanja, ministrstvo za notranje zadeve ugotavlja osmi dan po izvedbi referenduma in podatke nato pošlje DVK, je navedel Golob.
Prvi delni izidi glasovanja bodo sicer znani v nedeljo po 19.30. V ponedeljek jih bodo dopolnjevali še z izidom glasovanja po pošti iz Slovenije, 19. maja pa še z rezultati glasovanja po pošti iz tujine in na diplomatsko-konzularnih predstavništvih. Ravno zaradi ugotavljanja kvoruma pa bodo uradni izidi referendumov znani šele pozneje. V maju bodo namreč ugotavljali, kdo od volivcev je do dneva glasovanja umrl in kdo je pred smrtjo še glasoval.
Skladno z rokovnikom volilnih opravil bo tako DVK postopek ugotavljanja končnega izida glasovanja zaključila med 22. in 30. majem, ob tem bo sprejela akt o izidu glasovanja in referenduma ter ga objavila v uradnem listu.
Odkar so v veljavi določbe o doseganju kvoruma, je bilo po tem načinu izvedenih osem zakonodajnih referendumov, zavrnitveni kvorum je bil dosežen le dvakrat. Nasprotnikom zakonskih rešitev je zadostno število volivcev na volišča uspelo pripeljati leta 2015, ko so volivci zavrnili novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, in leta 2021, ko so zavrnili novelo zakona o vodah. Udeležba na tem referendumu je bila ena najvišjih v zgodovini, glasovanja se je udeležilo 46,5 odstotka volilnih upravičencev.