JSKD, 21. 11. 2011

Gledališke novice

Novice s področja gledaliških srečanj in festivalov ter več informacij o prihajajočih delavnicah.
:
:

Srečanje lutkovnih skupin Slovenije
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti razpisuje Srečanje lutkovnih skupin Slovenije. Namen srečanja je prikazati najbolj kakovostne in reprezentativne predstave lutkovnih skupin in s tem vzpodbuditi razvoj in kakovostno rast ljubiteljske lutkovne produkcije. Na razpis se lahko prijavijo vse lutkovne skupine in posamezniki, ki delujejo samostojno ali v okviru šole, kulturnih zavodov in kulturnih društev iz Slovenije in zamejstva oziroma vse predstave, v katerih so vsi igralci ljubitelji. Starost nastopajočih ni omejena.
Več informacij
Rok prijave: 31. Januar 2012

Srečanje otroških gledaliških skupin Slovenije 2012
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti razpisuje Srečanje otroških gledaliških skupin Slovenije. Namen srečanja je prikazati najbolj kakovostne in reprezentativne predstave otroških gledaliških skupin in s tem vzpodbuditi razvoj in kakovostno rast tovrstne gledališke produkcije. Na razpis se lahko prijavijo vse otroške gledališke skupine, ki delujejo samostojno ali v okviru šole, kulturnih zavodov in kulturnih društev iz Slovenije in zamejstva oziroma vse predstave, v katerih so vsi igralci osnovnošolski otroci. Starost nastopajočih ne sme presegati 16 let.
Več informacij
Rok prijave: 31. Januar 2012

51. Linhartovo srečanje – Festival gledaliških skupin Slovenije
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti razpisuje 51. Linhartovo srečanje - Festival gledaliških skupin Slovenije 2012. Namen festivala je prikazati in nagraditi najbolj kakovostne ljubiteljske gledališke predstave in s tem vzpodbuditi razvoj in kakovostno rast tovrstne gledališke produkcije. Linhartovo srečanje poteka na treh nivojih: a) Območna Linhartova srečanja gledaliških skupin, b) Regijska Linhartova srečanja gledaliških skupin in c) Linhartovo srečanje – Festival gledaliških skupin Slovenije (zaključni – državni festival).Na razpis se lahko prijavijo slovenske gledališke skupine, posamezniki, kulturni zavodi, kulturna društva, v katerih so vsi igralci ljubitelji in delujejo v Sloveniji, zamejstvu ali tujini.
Več informacij

CHOREGIE aka CHOREGIE – Mednarodni festival novoglasbenega gledališča
Festival prinaša inovativno programsko politiko, ki raziskuje raznolika dela glasbenega gledališča našega časa. Predstavlja predstave, ki na sečišču glasbe in giba, zvoka in svetlobe, podobe in objekta, odkrivajo ter prepletajo nove načine glasbeno scenskega ustvarjanja.  S pojmom »novoglasbeno gledališče« so mišljene predstave, ki predstavljalo nov razvoj v umetnostni obliki glasbenega gledališča takrat, ko to ni opera, opereta ali muzikal. Choregie festival je kot križišče za srečevanja in izmenjevanja izkušenj med različnimi, domačimi in tujimi umetniki, vzporedni festivalski programi pa hkrati razvijajo tudi teoretsko misel o tem, kaj glasbeno gledališče danes sploh je…
Več informacij

***
Gledališke delavnice

Žive besede – Interpretacija pesmi in proze (mentorica: mag. Alida Bevk)
Delavnica Žive besede je namenjena vsem mentorjem gledaliških, literarnih in recitacijskih skupin, interpretom, recitatorjem in igralcem. V dvodnevni delavnici bomo obdelali naslednje teme:
1. Tehnika govora – retorika – govorni nastop;
2. Interpretacija dramskega teksta / proze / poezije, dramaturška razčlemba
teksta;
3. Interpretacija konkretnega besedila, scenska nadgradnja recitacije.
Več informacij in prijavni roki

Gledališka šola - Igra
Igralska šola je namenjena vsem ljubiteljskim gledališkim igralcem, tako začetnikom, kot tistim, ki bi radi svoje znanje dopolnili in nadgradili, ter vsem, ki se srečujejo z javnim nastopom. Predmetnik šole je zasnovan tako, da udeleženci dobijo kar najbolj celostno znanje odrskega ustvarjanja. Različne delavnice obravnavajo različne odrske izraze, nujno potrebne za oblikovanje gledališkega lika in predstave. Delavnice priporočamo tudi mentorjem gledaliških skupin, saj je za vodenje skupine nujno potrebno poznavanje delovanja igralca.
Več informacij in prijavni roki
  
***
Nagrade in priznanja

Plakete Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti za leto 2011
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti objavlja Javni razpis k oddaji predlogov za podelitev priznanj JSKD. Do 30. novembra 2011 bo JSKD zbiral predloge za podelitev priznanj Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti za leto 2011, in sicer za odličja sklada, področna priznanja sklada ter Zlati znak sklada. Odličja so najvišja priznanja sklada, ki jih lahko prejmejo posamezniki ali skupine v Sloveniji za delo in udejstvovanje na področju ljubiteljske kulture. Odličji sklada sta Zlata plaketa in Srebrna plaketa. Podeljena bo največ ena Zlata plaketa in največ štiri Srebrne plakete, in sicer na osrednji letni slovesnosti sklada, januarja 2012.

Področna priznanja so posebna priznanja sklada, ki jih lahko prejmejo posamezniki ali skupine v Republiki Sloveniji za delo in udejstvovanje na posameznih področjih ljubiteljskih dejavnosti. Za gledališke ustvarjalce sta še posebej zanimivi Linhartova plaketa in Linhartove listine. Zlati znak sklada lahko prejme posameznik ali skupina za odmevne enkratne dosežke na različnih področjih ljubiteljskega kulturnega udejstvovanja.

Predlagajte svoje zaslužne člane. In ne pozabite na rok oddaje: 30. november 2011.
Več informacij

***
Knjige

50+ Linhartovih srečanj
V prvem delu knjige je objavljen strokovni pregled ljubiteljskega gledališkega ustvarjanja na slovenskem od 17. stoletja dalje ter pregled Linhartovih srečanj od leta 1958 do 2011. V drugem delu so podrobni seznami vseh Linhartovih srečanj z objavljenimi fotografijami vseh skupin in predstav, ki so se v več kot pol stoletja uvrstile na zaključni delo najpomembnejšega ljubiteljskega gledališkega festivala in hkrati najstarejšega gledališkega festivala v Sloveniji.

Henrik Neubauer: Spretnost odrskega mečevanja
Knjiga je prva publikacija s področja odrskega mečevanja pri nas. Namenjena je vsem nastopajočim v poklicnem in ljubiteljskem gledališču in filmu (igralcem, pevcem, plesalcem, pa tudi režiserjem), da bodo lažje, resničnostno in samozavestneje predstavljali gledalcu lepoto in natančnost bojev s hladnim orožjem kot jih poznamo iz nepozabnih masovnih in posameznih borbenih prizorov v delih Shakespearja, Rostanda, Molièra, Puškina, Calderona, Goldonija in drugih. Po opisu zgodovine razvoja orožja in opisu različnih vrst orožij avtor v praktičnem delu navaja osnovne prvine odrskega mečevanja, predlaga vaja v dvoje in z desetimi etudami prikaže primere borb za odrske prizore.

Dramober 2009
Dramober 2009 vključuje dramska dela, ki so nastala v okviru celoletnega mednarodnega projekta "Teden nove drame". Sodelujoče avtorice sta izbrala Program PreGlej znotraj ljubljanskega Gledališča Glej in beograjska iniciativa Nova-drama.org. Štiri študentke višjih letnikov dramaturgije so obenem pripravile analize tekstov.

Olga Paušič: Veselo na oder 
V zbirki Veselo na oder srečamo številna odrska besedila, ki se veselo in pogosto uprizarjajo v številnih gledaliških skupinah in na osnovnih šolah. Teh besedil je več vrst, od povsem izvirnih (zvečina komedij), do predelav znanih tem, pri teh slednjih predvsem za mlade, kjer izstopa predelava Sneguljčice, takšne, kot si jo predstavljamo dandanes, s sodobno dikcijo in odločnejšim značajem. Narava iger, ki jih piše Olga Paušič, je takšna, da se ne zadovolji zgolj s prikazovanjem situacij in interakcij med njimi (in posledično osebami v njih), ampak gre v njenih besedilih za večplastno prikazovanje sodobne družbe in tudi angažirano pisanje, ki pa nikoli ni vsiljivo, ampak njegova morala deluje podtalno, tako, da lahko bralec ali gledalec uživa v tekstu in hkrati pobere smetano problematike, ki ga prinaša. To seveda ni izumljanje tople vode, takšen je značaj vsakega pravega in presežnega tovrstnega teksta. Mlade hkrati izobražuje in zabava, odrasle pa, ki večkrat potrebujejo streznitve, zabava in opozarja…
Več informacij o publikacijah

***
Razno
Neskončna igra - Razstava 90 let Šentjakobskega gledališča Ljubljana
In rojstvo? - V krčmi na Rožni ulici, nato v "ta usrani" šoli na Florjanski. Od zvezd nam dana je bila cvetoča rast. Le brž zatem zavladala boleča je tišina, molk. Kot Janusov obraz je naša igra pol služba, pol ljubezen. V toku igre té obrazi vsi spreminjajo obraze. In konca ni, je le neskončna igra, igra vlog. Kako predstaviti dolgo dobo Šentjakobskega gledališča Ljubljana, ki je že devet desetletij vraščeno v srce kulturnega življenja naše prestolnice? V sodelovanju z Slovenskim gledališkim muzejem je nastala razstava, pod imenom Neskončna igra, ki bo na ogled od 6. oktobra, pa vse do 23. decembra v Slovenskem gledališkem muzeju na Mestnem trgu 17, le streljaj od Šetjakobskega gledališča Ljubljana. Vabljeni k obujanju spominov in ogledu najpomembnejših dogodkov v 90 letni zgodovini našega delovanja.