Z gostovanjem bo Glej sklenil projektno sodelovanje s katalonskim gledališčem Antic Teatre, ki sta ga slednja vzpostavila v l. 2011 po IETM srečanju (Mednarodna mreža sodobnih uprizoritvenih umetnosti) v Krakovu. Gostovanje katalonskih in balearskih umetnikov je tako predstavljajo premierno dejanje v Glejevem ciklu »Glej, čez mejo«, znotraj katerega se odvijajo različna mednarodna sodelovanja ter gostovanja Gledališča Glej in tujih umetnikov.
Gledališče Glej se bo tako na med 29. junijem in 1. julijem katalonskemu občinstvu predstavilo s tremi predstavami. Gostovanje bo odprla predstava Scream režiserja Borisa Kadina, hrvaškega umetnika in občasnega performerja Vie Negativa, ki bo s pomočjo slovenske igralke Aje Kobe in hrvaškega igralca Davorja Kovača predstavil zgodbo Zlatana Jašarevića in krajo slike »Krik« avtorja Edvarda Muncha. Naslednji dan bo na sporedu predstava Misterio Bufo, ki jo je režiral Marko Bratuš in v kateri nastopajo igralci mlajše generacije Rok Kunaver, Asja Kahrimanović, Ajda Toman ter Matevž Biber, ki v predstavi skupaj odigrajo 64 različnih vlog. Predstava, ki je narejena po motivih Vladimirja Vladimiroviča Majakovskega, se na igriv način ukvarja z razmišljanjem o vlogi človeka ter njegovi izjemni sposobnosti, da se iz storjenih napak ne nauči ničesar. Kot predstavitev produkcije Malega Gleja, ki jo Gledališče Glej razvija za najmlajše obiskovalce, bo v katalonskem teatru na sporedu tudi predstava Kako je Jaromir iskal srečo?, ki je plod avtorskega sodelovanja priznanih lutkarskih virtuozov Ajde Rooss, Jasne Vastl in Braneta Vižintina.
V času gostovanja bo v sodelovanju z lokalnimi umetniki in performerji potekala delavnica z naslovom »Last Resort«, ki jo bo vodil Boris Kadin, priznani mednarodni performer in umetnik iz Hrvaške, ki se bo katalonskemu občinstvu predstavil tudi kot režiser predstave Scream. Pod njegovim mentorstvom bodo lokalni udeleženci delavnice v času gostovanja pripravljali performans, ki ga bodo v okviru zaključne prireditve predstavili javnosti.
Po besedah programske direktorice in soustanoviteljice Antic Teatra, Semolinke Tomić, so pričakovanja ob skorajšnjem gostovanju Gledališča Glej precejšnja. »Izvedba tako obsežnega projekta je zahtevna naloga, saj gledališče našega tipa težko najde primerne sogovornike, ki bi z nami delili filozofijo in vizijo gledališča. Gledališče Glej se je lansko leto izkazal kot izjemen partner, ki nam je omogočil kvalitetno predstavitev produkcije v Sloveniji. Njihov obisk in njihove predstave bodo tako v kulturni prostor Barcelona vnesle tisto svežino, po kateri je Barcelona poznana in prepričani smo, da bodo naletele na pozitiven odziv naših obiskovalcev.« Antic Teatre bo tako 26. junija v svojih prostorih organiziral tudi tiskovno konferenco, na kateri so svojo udeležbo potrdili tudi direktor barcelonskega Inštituta za kulturo, direktor inštituta Ramon Llul, Vicenç Villatoro, ter častni generalni konzul Republike Slovenije, Alberto Estrada Vilarrasa.
Predstavitev produkcije Gledališča Glej v katalonski prestolnici predstavlja pomembno etapo pri razvoju gledališča, ki je znotraj slovenskega prostora prisotno že preko štirideset let. Pomanjkanje finančnih sredstev in iskanje primernih sogovornikov na področju razumevanja gledališkega prostora ter gledaliških kodov onemogočajo primerno predstavitev vsebin eksperimentalnih gledališč. Gledališče Glej je tako v okviru svojega cikla »Glej, čez mejo« do sedaj večinoma različne dogodke večinoma gostil, gostovanje v Barceloni pa tako predstavlja izredno priložnost strnjene predstavitve lastne produkcije. Pomen predstavljanja neodvisne kulturne produkcije ter njen prispevek k promociji države je tako prepoznala tudi Slovenska turistična organizacija, ki je gostovanje podprla s pismom podpore.
Gledališče Glej, 27. 6. 2012
Gledališče Glej s tremi predstavami na gostovanje v Barcelono
:
:
Povezani dogodki
Gledališče Glej,
8. 10. 2009
Most na krvi
Gledališče Glej,
16. 12. 2011
V Gledališču Glej gostovanje treh izrednih predstav iz Španije
Gledališče Glej,
12. 6. 2009
Čarobna jasa