Pripovedovalski Variete, 10. 4. 2013

Delavnica: Od nevtralne maske do rdečega nosu

Pripovedovalski variete in Zavod Bufeto v okviru festivala Klovnbuf in v sodelovanju z Lutkovnim gledališčem Ljubljana vabita na delavnico gledališke šole International School of Theatre Creation Helikos.
:
:


Delavnica bo potekala od 27. do 31. 5., vsak dan med 10.00 in 15.00 v Lutkovnem gledališču Ljubljana, Oder pod zvezdami.

Delavnico vodi: Giovanni Fusetti

Delavnica je namenjena zainteresiranim slušateljem s predhodnimi odrskimi oz. gledališkimi izkušnjami. Program bo prilagojen konkretni skupini, izhajal pa bo iz obstoječih metodologij šole s poudarkom na maskah. Delavnica sprejme največ 14 udeležencev. Delo bo potekalo v angleškem jeziku.

Način prijave: po elektronski pošti; v prijavo navedite:

  • Ime in priimek
  • Letnico rojstva
  • Na kratko opišite svoje odrske izkušnje
  • Način plačila


Prijava je lahko napisana v slovenskem ali angleškem jeziku.

Cena delavnice: 90 EUR (plačljivo v do treh obrokih – 1. obrok: 10. maj (30 eur), 2. obrok: 10. junij (30 eur), 3. obrok: 10. julij (30 eur); v primeru enkratnega plačila do 10. maja je cena delavnice 80 eur. V ceno delavnice je vključen obisk predstavitve šole 28. 5. ob 19.00 v Gledališču Glej ter predstave Sublime Stupidity v izvedbi diplomskega letnika šole Helikos 28. 5. ob 20.00 v Gledališču Glej.

Prijave sprejemamo do 5. maja na naslov info@pripovedovalskivariete.si. Za podrobnejše informacije pišite na navedeni internetni naslov.

International School of Theatre Creation Helikos (Mednarodna šola gledališke kreacije Helikos) deluje v Firencah, vodi pa o priznani gledališki ustvarjalec in pedagog Giovanni Fusetti. Program izhaja iz pedagoških načel francoske gledališke šole Jacquesa Lecocqa, kjer je Giovanni Fusetti po zaključenem študiju tudi poučeval; največji poudarki eno- ali triletnega študijskega programa so fizično gledališče, maske ter elementi klasične commedie dell'arte.

Gre za pedagoški program, ki dopolnjuje in nadgrajuje obstoječe izobraževalne vsebine na področju gledališča, ki jih ponuja uradni univerzitetni kurikulum pri nas. Zanimiv je tako za klasične gledališke igralce kot tudi za tiste, ki se usmerjajo na področja klovnov, fizičnega in uličnega gledališča, pripovedovanja ipd. Omenjena področja se v Sloveniji v zadnjih letih in desetletjih krepijo in so tudi vključena v sodobno slovensko gledališko produkcijo, tako institucionalno kot neinstitucionalno. Potrebna znanja si lahko performerji, ki jih zanimajo, pridobivajo predvsem prek neformalnih izobraževalnih programov nevladnih organizacij, kot so Zavod Bufeto, Gledališče Ane Monrò, KD Pripovedovalski Variete ipd. Florentinski Helikos ponuja daljše študijsko obdobje in poglobljen učni program na omenjenih področjih.

Video predstavitev šole najdete na tej povezavi.

Program delavnice
 
Delavnica izhaja iz obstoječih metodologij šole s poudarkom na gledališki maski; udeležence vodi od nevtralne maske do rdečega nosu – od ene skrajnosti do druge v svetu gledališke maske. Udeleženci bodo najprej raziskovali “nevtralno stanje”, iz katerega bodo prešli do karakterja in na koncu do svojstvenega in osebnega sveta klovna.

Skozi nevtralno masko igralec vstopa v svet fizične prezence. Gibanje in fizično prezenco vsakega izmed nas zaznamuje kopica “nenevtralnih odnosov” ter fizičnih in emocionalnih specifik. Če človeka opazujemo skozi optiko nevtralnega stanja, se te specifike kažejo kot slike, kot podobe na belem platnu. V performerjevo telo in nastop vnašajo dramo, akcijo. Nevtralna maska, ki je je osnova vseh gledaliških mask, igralca uči, kako potišati te lastnosti, da bi dosegel stanje čiste esence v prostoru. Potem, ko bodo razvili občutek za nevtralno stanje, bodo udeleženci delavnice raziskovali neskončne možnosti razvijanja karakterjev, utemeljenih na različnih odvodih nevtralnosti. Delavnica bo raziskovala razvoj karakterja iz prvotnega nevtralnega stanja do osebnega klovna skozi analizo fizičnega in čustvenega sveta posamičnega igralca.

Amplifikacija ter artikulacija osebnih tem, ki izhajajo iz njegovega lastnega fizičnega in čustvenega sveta, igralcu omogočajo, da doseže “stanje klovna” – osebnega, unikatne odrske persone s samo njej lastnim telesom, tempom, glasom, odnosom ter čustvenim in poetičnim vesoljem. Klovn ni karakter, ni lik: klovn je stanje, v katerem ima vsak dostop do bistvenega vprašanja za vsakega performerja: kdo sem na odru in kje se skriva moj humorni potencial? Za performerja je odkritje njenega/njegovega osebnega klovna bistvenega pomena: klovn je surov, čist, oseben, edinstven, razkrivajoč, izzivalen, samozavesten in izjemno nagrajujoč.

Odkriti svojega klovna pomeni najti svojo lastno komično persono, ki zna komunicirati z zunanjim svetom. Gre za užitek, najti prazen prostor absolutne komedije. Kot gledališki stil klovn v sebi skriva edinstven poetični potencial, saj nastopajočemu dovoli, da v igri in gledališkem raziskovanju združi ranljivost otroka s strogostjo in tehniko odraslega človeka, s čimer odkriva in razkriva svojo edinstveno poetično moč.

Predstavitev mentorja

 
Giovanni Fusetti je (1966) je diplomiral na pariški šoli Ecole Internationale de Theatre Jacques Lecoq, kjer je opravil tudi dodatno triletno šolanje za gledališkega pedagoga in se kot učitelj impovizacije pridružil pedagoškemu teamu. Po Lecoqovi smrti se je vrnil v Italijo, kjer na gledališki šoli Kiklos poučeval analizo giba (movement analysis), improvizacijo ter gledališko kreacijo in pisanje. Pred tremi leti je v Firencah ustanovil Mednarodno šolo gledališke kreacije Helikos, kjer deluje kot programski vodja in glavni mentor. Kot gostujoči mentor sodeluje z različnimi gledališkimi skupinami in šolami v Evropi in Ameriki, med katerimi so Centre Generation Tao (Francija), LISPA – London International School of Performing Arts (Anglija), Dell’Arte School of Physical Theatre (California, ZDA), Scuola di Teatro a l'Avogaria (Italija), The University of London (Anglija), Rosegarden Theatre House (Norveška), Naropa University in Boulder, Colorado (ZDA) idr. Predavanja in krajše delavnice, kakršno bo izvedel tudi v Ljubljani, je med drugim vodil v Padovi, Parizu, Boulderju, Philadelphii, San Franciscu, New Yorku, v Minneapolisu ter na gledaliških šolah in univerzah v Evropi, ZDA in Novi Zeladiji, med katerimi so University of London, Princeton University, University of Auckland, Auckland Unitec in Toi Wakhaari/New Zealand Drama School.

Kot igralec ali režiser je sodeloval z gledališkimi skupinami Circo Crappo, Teatro Osvaldo, The Clod Ensemble, Pantakin da Venezia in Tre Magi Teatro; leta 1994 je bil med soustanovitelji mednarodne ulične gledališke skupine Il Triangelo, ki je delovala v Angliji, Italiji in Kanadi.

Je tudi avtor sledečih publikacij:

The Pedagogy of the Poetic Body, v: David Bradby & Maria M. Delgado: The Paris Jigsaw: Internationalism and the city's stages. Manchester University Press, 2002.
Au commencement était le clown: le voyage du clown entre Art, Theatre et Therapie. Ecole Parisienne de Gestalt , Paris, 1999.
Lo Sviluppo Rurale Sostenibile. Unipress, Padova, 1992.

Podrobnejšo predstavitev mentorja v angleškem jeziku najdete na tej povezavi.