SGM, 6. 2. 2014

Dejavnosti Slovenskega gledališkega muzeja v februarju

Na predvečer kulturnega praznika ob 18. uri vabljeni na prireditev z naslovom Prešeren in gledališče, v petek, 14. februarja, ob 18. uri pa se lahko udeležite tematskega večera o stičiščih slovenskega in hrvaškega gledališča.
:
:

Foto: Nebojša Tejić/STA

Prešeren in gledališče

Romance zdaj pojejo in balade,
tragedija se tudi nam obeta,
sonete slišim peti pevce mlade.
...
Balade od Čebelice zasrane,
da bi se te med nami zamorile,
tragedije ostale so nam neznane.

Tako je zapisal France Prešeren v Novi pisariji – ne vedoč, da je Linhart pravzaprav že napisal tragedijo, sicer v nemškem jeziku. Prešeren svojega načrta, da bi tudi sam napisal kranjsko romantično tragedijo, žal ni uresničil, a napisal je epsko pesnitev Krst pri Savici, katere si bomo ogledali posnetek uprizoritve Lutkovnega gledališča Ljubljana v koprodukciji z Gledališčem Glej. O Francetu Prešernu in njegovi povezavi z gledališčem bo predaval Ivo Svetina.

***
Ves svet je oder: Stičišča slovenskega in hrvaškega gledališča

Že od nekdaj so gledališča odraz družbe in izraz narodne zavesti in samozavesti, kakor izpostavlja tudi stalna razstava Hoja za gledališčem. Od jezuitov do Cankarja v Slovenskem gledališkem muzeju.

Slovensko gledališče je bilo že od svojih začetkov vpeto v kulturna dogajanja Evrope, še posebno na območju nekdanje habsburške monarhije, kjer so se razvila številna nacionalna gledališča. Posledično je bilo v tem prostoru v obdobju od 17. do zgodnjega 20. stoletja veliko medkulturne in mednacionalne interakcije in izmenjave.

V znamenju te interakcije organizira Slovenski gledališki muzej tematski večer o stičiščih slovenskega in hrvaškega gledališča. Kajti hrvaški, zlasti zagrebški odri so v 19. in zgodnjem 20. stoletju postali ustvarjalni hrami številnim slovenskim odrskim umetnikom, med drugim tudi Ignaciju Borštniku, prvemu slovenskemu profesionalnemu gledališkemu igralcu.

Ivo Svetina bo predstavil povezave med gledališči na Slovenskem in Hrvaškem v času Avstro-Ogrske. Predavanju sledi gledališki prizor »Za dobro naroda«, priredba Cankarjeve komedije »Za narodov blagor« Dramske skupine Hrvatskega kulturnega društva Međimurje Ljubljana.

Tako pred kot tudi po prireditvi je možnost za ogled stalne razstave.

SLOGI

Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.

Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta


Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg  17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16

Povezani dogodki