STA, 26. 7. 2023

Bayreuth s Parsifalom prikazal nove tehnične možnosti v operi

Z otvoritveno produkcijo Parsifala, s katero se je v torek začel vsakoletni festival glasbe Richarda Wagnerja v Bayreuthu, je festival odprl vrata v virtualni svet. Ameriški režiser Jay Scheib je postavitev opremil z obogateno resničnostjo, s tem pa je festival prikazal, kaj vse je tehnično mogoče v operi.
:
:

Foto: Pixabay

Virtualni elementi so dogajanje na odru dopolnili s pomočjo visokotehnoloških očal, vendar pa so iz finančnih razlogov omogočili le 330 posebnih očal za obogateno resničnost, medtem ko je v festivalni dvorani prostora za skoraj 2000 gostov. Parsifalu dirigira španski dirigent Pablo Heras Casado, v naslovni vlogi nastopa avstrijski operni tenorist Andreas Schager.

O projektu se je veliko pisalo že pred premiero. Denimo o tem, da je vodstvo festivala zaradi stroškov kupilo le omejeno število očal in da so bili wagnerjanci, zlasti Društvo prijateljev Bayreutha, precej skeptični do projekta. Temu primerno so bila visoka pričakovanja Scheiba, profesorja gledališke umetnosti na slovitem Massachusetts Institute of Technology, a po navedbah je bilo "prav tako visoko presenečenje, če ne celo razočaranje ob premieri".

Scheib je zadnjo Wagnerjevo opero prikazal v izjemno klasični produkciji, ki je zvesta delu. To se nanaša tudi na tistih nekaj gledalcev, ki lahko s pomočjo očal, ki jih je festival pod vodstvom Katharine Wagner kupil po ceni okoli 1000 dolarjev, vidijo več od tega, kar se fizično dogaja na odru. "Kajti Scheib uporablja tehnologijo predvsem za to, da ponazori petje na razumno preprost način."

Odprtja festivala sta se med drugim udeležili nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel, ki velja za veliko ljubiteljico Wagnerjeve glasbe, in njena dolgoletna politična zaveznica, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Bavarska vlada, ki jo vodi Markus Söder, je sicer v torek potrdila, da namerava povečati lastniški delež pri festivalu. Zdaj ima v lasti 29 odstotkov, od leta 2025 pa bi ta znašal 37 odstotkov. Trenutno so pri festivalu enakovredni partnerji nemška vlada, dežela Bavarska in Društvo prijateljev Bayreutha, ki imajo vsak po 29-odstotni delež in festival financirajo s približno tremi milijoni evrov letno.

Preostanek je v lasti mesta, društvo pa je napovedalo, da bo moralo v prihodnje znižati prispevke za festival. S tem se bo sprostilo 16 odstotkov delnic družbe, ki naj bi jih enakovredno prevzeli Bavarska in nemška vlada. Nemška ministrica za kulturo Claudia Roth je povedala, da bodo nadaljnje naložbe v ta svetovno znani festival povezane s spremembami v njegovi organizaciji in upravljanju. "Želimo si, da je Bayreuth zasnovan za prihodnost," je povedala ministrica.

Wagner je festival svoje glasbe začel leta 1876 in za potrebe uprizoritev zgradil operno hišo, ki je še danes prizorišče festivala. Do konca avgusta bodo na njem skoraj vsak dan uprizarjali osem njegovih oper oziroma glasbenih dram, kot jih je imenoval sam.

Poleg otvoritvene so letos na sporedu še Tannhäuser, Tristan in Izolda, Leteči Holandec oziroma Večni mornar ter celotna tetralogija Nibelungov prstan, ki vključuje dela Rensko zlato, Valkira, Siegfried in Somrak bogov. Cikel je lani na oder postavil režiser Valentin Schwarz.

Nemčija, Bayreuth, Bayreuthski festival, Parsifal