STA, 1. 6. 2022

Asta Vrečko - zagovornica dialoga in širšega pogleda na kulturo (biografija)

Asta Vrečko, ki je bila izvoljena za ministrico za kulturo, področje kulture pozna iz različnih zornih kotov. Pri svojem delu je, kot je povedala na predstavitvi pred pristojnim odborom v DZ, vedno želela gledati širše. Je zagovornica dialoga v kulturi. V svojem mandatu si bo prizadevala kulturi povrniti nekdanji ugled in veljavo.
:
:

Asta Vrečko / Foto: Daniel Novakovič, STA

Asta Vrečko je na področju kulture in umetnosti aktivna že od študentskih let. Kot je povedala na zaslišanju pred odborom v DZ za kulturo, je bila vpeta v različne visokošolske in izobraževalne institucije na področju neformalnega izobraževanja ter delovanja nevladnih organizacij.

Nekaj let je delovala kot delno samozaposlena v kulturi, poleg tega je bila vpeta v institucionalni del kulture, saj je sodelovala z različnimi nacionalnimi in občinskimi kulturnimi ustanovami. Nekaj časa je bila tudi formalno zaposlena kot kustosinja. V zadnjih letih je pripravila več razstav tako doma kot v tujini ter izdala nekaj dvojezičnih monografij.

Področje kulture pozna iz različnih vzornih kotov - kot kulturna delavka, kot raziskovalka in tudi znotraj institucionalne kulture. "Pri svojem delu sem vedno želela gledati širše, zasledovala strokovne cilje in mednarodno povezovanje, nenazadnje sta me pri delu vedno vodili tudi ljubezen do kulture in umetnosti", je povedala v DZ.

Kulturno področje je v Slovenji je po njenih besedah zaznamovano z odsotnostjo sistematične kulturne politike in strateškega razmisleka. Zato bodo njihove prioritete v tem mandatu posvečene izgradnji razvojne, sodobne in vključujoče kulturne politike, ureditvi področja medijev, samozaposlenih, razvoju vzdržnega sistema javnih razpisov, okrepitvi sistemskega vlaganja v kulturo ter varovanja kulturne dediščine, sistematični promociji kulture in umetnosti tudi na mednarodni ravni, je napovedala.

Kot je povedala na zaslišanju pred pristojnim odborom v DZ, je kultura, ki je že tako tradicionalno na margini in periferiji političnega spektra, doživela dva silovita pretresa, ki sta jo pahnila še v slabše pogoje - epidemijo in odnos prejšnje vlade do kulturnega sektorja - zato prihodnja kulturna politika ministrstva ne bo tista, ki bo še bolj marganilizirala to področje, ampak bo tista, ki bo potisnila kulturo nazaj kulturo v središče družbe. "Povrniti ji je potrebno nekdanji ugled in veljavo, kulturnim delavcem in delavkam, kot tudi samemu sektorju kulture," je poudarila.

Kot pomembno nalogo, ki je pred njimi in ki je tudi zapisana v koalicijskem sporazumu, je Asta Vrečko, ki bo na čelu ministrstva za kulturo nasledila Vaska Simonitija, izpostavila evalvacijo posledic epidemije, sprejetje programa sanacije ter ukrepov za revitalizacijo kulture in umetnosti.

Kot je še povedala, mora ministrstvo za kulturo postati infrastrukturna hrbtenica kulturnega sektorja. Delovati mora kot zaščitnik in zaveznik kulture, sogovornik vseh akterjev na področju kulture. Ustvarjati mora pogoje za kvaliteten in enakomeren razvoj vseh zvrsti kulture in umetniškega udejstvovanja.

V razpravi so predvsem člane odbora iz SDS in NSi zanimali tudi nekateri povsem konkretni projekti, med njimi usoda Metelkove 6 in neodvisnih medijev. Glede slednjega je Asta Vrečko povedala, da v medije ne bi smelo biti vpletanja kapitalskih interesov ali politike, saj minister ali politik "ni urednik ali odločevalec medijskih vsebin, niti ni kurator ali režiser, temveč ustvarja infrastrukturne pogoje, da ustvarjalci lahko delajo".

Glede Metelkove 6 pa je povedala, da je bila že ob osamosvojitvi namenjena nevladnim organizacijam kot simbolnemu mostu med nacionalno in alternativno kulturo, zato zagovarja, da bi stavba ostala za namen nevladnikov, v soglasju z njimi bi jo lahko tudi prenovili.

Predstavitev na pristojnem odboru DZ je prestala z devetimi glasovi za in šestimi proti.

Asta Vrečko se je rodila leta 1984 v Celju. Po diplomi iz umetnostne zgodovine se je zaposlila kot mlada raziskovalka na oddelku za likovno pedagogiko Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani. Leta 2014 je doktorirala na oddelku za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, kjer je zaposlena kot docentka in znanstvena sodelavka.

Je tudi sodelavka Galerije Božidar Jakac, Kostanjevica na Krki in zunanja sodelavka Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani. Raziskovalno se ukvarja s slovensko in jugoslovansko umetnostjo 20. stoletja.

Je dolgoletna aktivistka, bila je članica Delavsko-punkerske univerze in ustanovna članica Iniciative za demokratični socializem, ki je po združitvi s stranko TRS postala stranka Levica. Je namestnica koordinatorja stranke Levica, koordinatorica strokovne skupine za kulturo in članica lokalnega odbora Ljubljana, v katerem je v preteklosti opravljala tudi funkcijo koordinatorice. Bila je tudi ljubljanska mestna svetnica.

Asta Vrečko, MK