V prvem delu se avtor posveti trem pomembnim teoretskim paradigmam, ki so bistveno vplivale na razvoj gledališča in sorodnih scenskih praks v drugi polovici dvajsetega stoletja: antropološko, performativno in gestično gledališče. V drugem delu knjige avtor odpre vprašanje (a)političnega v gledališču. Najprej razpravlja o Brechtovem epskem gledališču in pojmih, kot so »potujitveni učinek«, »historizacija« itn., potem analizira izbrane primere sodobnih postbrechtovskih predstav v Sloveniji. V nadaljevanju razpravlja o političnosti (domnevno apolitičnega) gledališča mlajše generacije slovenskih režiserjev na prehodu iz 80. v 90. leta prejšnjega stoletja ter analizira koncept »postdramskega gledališča« H.-T. Lehmanna.
V tretjem delu Milohnić analizira izbrane primere aktivističnih in umetnostnih praks, za katere uporablja skovanko »artivizem«. Tematiko, ki je izrazito politična, razširi na analizo specifičnega razmerja med umetnostjo in pravno sfero. Analizira ga v luči umetnostnih praks, ki prihajajo navzkriž z nekaterimi zakonskimi določbami in tako raziskujejo, do kod sega »siva cona« t. i. svobode umetniškega izražanja v družbah, ki so utemeljene na vladavini prava in doktrini človekovih pravic.
Milohniću je uspelo ustvariti teoretsko delo, ki je izjemno informativno in obenem teoretsko prepričljivo. Bogato ilustrirana knjiga s številnimi primeri iz sodobne scenske umetnosti ter avtorjev izjemen slog pisanja je neizogibno branje za vsakega ljubitelja gledališča, plesa, performansa in sodobne umetnosti nasploh.
Zbirka TRANSformacije, knjiga št. 25
240 strani, 60 črno-belih fotografij, broširano
Cena 19 EUR
Maska, 27. 5. 2009
Aldo Milohnić: Teorije sodobnega gledališča in performansa
:
:
Maska,
14. 5. 2010
Jeroen Peeters: Heterogene dramaturgije
Maska,
24. 1. 2011
Posredovanje gest; situacija in intervencija v radijskih performansih skupine LIGNA
Maska,
28. 10. 2021
Nov izid revije Maska