JSKD, 21. 12. 2010
Šola za režiserje in mentorje gledaliških skupin
:
:
Šola za režiserje in mentorje gledaliških skupin je zasnovana kot serija zaporednih sobotnih terminov, v kateri bodo udeleženci obdelali celoten proces nastanka gledališke predstave: od režijskega koncepta, dramaturške priprave, likovne zasnove pa vse do principov dela z igralcem, bralnih vaj, mizanscensko postavitvenih in izdelovalnih vaj. Šola je namenjena vsem režiserjem in mentorjem otroških in odraslih gledaliških skupin. Mentorja šole bosta režiser in igralec Jaša Jamnik ter scenografka Ana Rahela Klopčič.
Šola za režiserje bo po modulih obravnavala naslednje teme:
1) Zasnova predstave: režijski in dramaturški koncept
Osnova za delo bodo konkretni gledališki teksti. Govorili bomo o žanru (komedija, drama, otroške predstave…), razlikah v načinu dela, ciljni publiki, itd. Po dramaturški razčlembi se bomo posvetili priredbam teksta in dramaturškim črtam. Za vsak tekst bomo poiskali režijski koncept – problem oz. ideja teksta/predstave, se srečali s problemom zasedbe vlog in izbire sodelavcev. Obravnavali bomo problem priredbe teksta, dramaturških črt in naredili karakterizacijo posameznih vlog, v skladu z režijskim konceptom predstave.
2) Praktična režija
Iz obdelanih tekstov bomo izbrali nekaj prizorov in iz njih pripravili uprizoritev. Spoznali se bomo s praktičnim delom z igralcem. Začeli bomo z dramaturško razčlembo, nato z bralnimi vajami – karakterizacijo posameznih likov, notranjega ritma posameznih oseb, itd. Nadaljevali bomo s postavljanjem posameznega prizora in se pri tem dotaknili scenografije – oblikovanjem prostora igre. Sledile bodo še izdelovalne vaje in finalizacija prizorov. Pri procesu bomo posebno pozornost namenili temam kot so ritem predstave, premori/cezure, stil igre, ipd.
3) Likovna podoba predstave – scenografija in kostumografija
Govorili bomo o scenografiji kot oblikovanju prostora zgodbe, kjer bodo pojasnjeni osnovni principi, vprašanje merila, atmosfere, svetlobe in odra, kot prostora, kjer se realno prepleta z imaginarnim. Dotaknili se bomo tudi prostorov, ki niso nujno vezani na gledališče, vendar odpirajo pogled na različne prostore v arhitekturi, mestu in naravi kot uvod v likovni svet nasploh, in tako skušali o gledališkem odru razmišljati ne zgolj kot o »zaprti škatli«, temveč scenografijo definirati kot preplet prostora, časa, gibanja in svetlobe na odru.
V drugem delu bomo govorili o kostumografiji kot o enem izmed bistvenih gradnih elementov predstave. Kostumi v predstavi nimajo funkcije zgolj »obleči igralca«, temveč govorijo svojo zgodbo in s tem odločilno pripomorejo h gradnji igralčevega lika in celotne predstave.
Za izbrane tekste bomo skušali določiti konkretno scenografsko in kostumografsko rešitev. Namen dela je spoznanje, da scenografija in kostumografija nista le likovna elementa, ki ga dodamo predstavi, ampak sodelujeta pri gradnji njene večplastnosti in celotnega sporočila.
Jaša Jamnik, rojen 1964 v Ljubljani je gledališki in radijski režiser. Študij na AGRFT je zaključil leta 1989 in se leta 1997 udeležil International Summer School v Royal Court Theatre v Londonu. Jaša deluje kot samostojni ustvarjalec na področju kulture. Je avtor približno petintridesetih režij v profesionalnih gledališčih, med drugim: Müller: »Kvartet«, Pinter: »Hišnik«, za katero je leta 1991 nagrado za najboljšo predstavo na Mednarodnem gledališkem festivalu v Minsku, Saint-Exupery: »Mali princ«, Barnes: »Ni tako slabo kot zgleda«, za katero je prejel nagrado za režijo na Dnevih komedije leta 1999, Milčinski: »Butalci«, Mamet: »Glengarry Glen Ross«, Srbljanović: »Supermarket«, Kopit: »Pot do nitvane«, Walser: »King Kongove hčerke«, Pinter: »Praznovanje« itd. Tesno sodeluje tudi z ljubiteljskim gledališču, kjer je podpisal okoli dvajset režij. Od leta 1986 sodeluje s številnimi oglaševalskimi agencijami kot copywriter in režiser radijskih oglasov. Je tudi soscenarist nagrajene zabavno-izobraževalne serije Glasbena šola/šala in avtor skečev v televizijskih razvedrilnih oddajah. Redno sodeluje na TVS kot režiser sinhronizacije risank; občasno deluje tudi kot igralec v različnih medijih. Je vodja in mentor številnih gledaliških seminarjev in delavnic za ljubiteljske gledališke ustvarjalce. Od leta 2009 je umetniški vodja Šentjakobskega gledališča.
Ana Rahela Klopčič je arhitektka, vendar je njena prva ljubezen gledališče. Po študiju arhitekture je na ljubljanski AGRFT končala magisterij scenografije in kostumografije. Kot scenograf deluje v SNG Drama Ljubljana, Mestnem gledališču Ljubljanskem, Gledališču Ptuj, SNG Drami Maribor, Lutkovnem gledališču Ljubljana, Plesnem gledališču Ljubljana itd. Za scenografijo predstave Snežna kraljica je prejela nagrado Zlata paličica. Predavateljica scenografije na Šoli uporabnih umetnosti Famul Stuart.
Termini:
Režijska šola bo potekala osem sobot od 10. do 15. ure: 15., 22. in 29. januarja, 5. in 12. februarja ter 5., 12. in 19. marca 2011
Rok prijave: 7. januar 2011
CENA celotne šole je 220,00 EUR (z DDV)
Dodatne informacije
Prijavnica
JSKD,
6. 3. 2018
Na odru gledališča Glej festival ŠtudenTeater 3.0
JSKD,
3. 4. 2017
Mesto izraza generacij, ki prihajajo
JSKD, SLOGI,
13. 3. 2018
Delavnica Z gledališčem nad fiziko