Večer ob 100 – letnici rojstva Jožeta Babiča

:
:

Foto: Arhiv SSG Trst

Izredni dogodek v poklon stoletnici rojstva režiserja in bivšega umetniškega vodje SSG Jožeta Babiča. Ob 20.30 se bo v Mali dvorani pričel pogovor o človeku in umetniku, ki ga bo moderirala Irena Urbič. Spregovorila bosta Prešernov nagrajenec Miroslav Košuta in likovni umetnik Klavdij Palčič, ki sta na različnih področjih, tesno sodelovala z Babičem, prvi kot ravnatelj in umetniški vodja SSG, drugi kot scenograf.  Filmski opus režiserja pa bo osvetlila predstavnica Kinoateljeja Mateja Zorn. Večer se bo namreč zaključil s projekcijo Babičevega filma Po isti poti se ne vračaj (začetek ob 21.30). Film iz leta 1965 je drzna pripoved o sezonskih delavcih, ki potujejo iz kraja v kraj in ki se v novih pogojih spopadajo s kopico problemov intimne, etične in človeške narave. Gre za samoironičen pogled na slovenski gospodarski vzpon in notranjo migracijo v severno jugoslovansko republiko.
Večer bo potekal v sklopu dogodkov ob stoletnici Jožeta Babiča, pri katerih so soudeležena gledališča in kulturne ustanove iz Slovenije in dežele FJK, v sodelovanju s Kinoateljejem in Slovenskim filmskim centrom.

Vstop je prost.

Program:
    Ob 20.30 – Pogovor o človeku in umetniku Jožetu Babiču

Moderira Irena Urbič, sodelujeta: dolgoletni ravnatelj in umentiški vodja SSG, Miroslav Košuta in slikar Klavdij Palčič, ki je kot scenograf sodeloval in prijateljeval z Babičem.

    Ob 21.30 – Predvajanje celovečernega filma Po isti poti se ne vračaj

Jože Babič (Povžane, 13. februarja 1917 –  Ljubljana 1996) je bil gledališki, filmski in televizijski režiser in igralec. Že pred 2. svetovno vojno sodeluje v gledaliških skupinah. Po vrnitvi iz taborišča deluje najprej v Mariboru, nato po letu 1948 umetniško uveljavi slovensko gledališče v Trstu, od leta 1969 pa utemelji tudi Primorsko dramsko gledališče v Novi Gorici. Vobdobju 1959-1971 posname 6 celovečernih filmov (Tri četrtine sonca, Veselica, Trčenje na vzporednicah, V spopadu, Po isti poti se ne vračaj, Poslednja postaja) in kratki film (Barva spomina). Od šestdesetih let dalje po svojih gledaliških uprizoritvah posname tudi številne tv drame. Leta 1981 prejme Prešernovo nagrado.

Ob 100-letnici rojstva Jožeta Babiča je izšel tudi programski list v slovenskem jeziku v katerem si lahko preberete več o njegovi filmski in gledališki poti ter celoten program, ki so ga  sooblikovali: Občina Hrpelje-Kozina, JSKD, Slovenska kinoteka, Muzej slovenskih filmskih igralcev Divača, Slovenski filmski center, Slovenski gledališki inštitut, Kinoatelje Gorica, Kosovelov dom Sežana, SNG Maribor – drama, SNG Nova Gorica, SSG Trst.