Skupne krajine

:
:
Sedem predstav med polji in gozdovi.
Foto: Camille Blake
Foto: Chloe Cohen
Foto: Chloe Cohen
Foto: Chloe Cohen
Foto: Chloe Cohen
Foto: Camille Blake
Foto: Chloe Cohen
Foto: Chloe Cohen
Foto: Chloe Cohen
Foto: Camille Blake
Foto: Chloe Cohen
Foto: Sarah Imsand
Foto: Chloe Cohen
Foto: Chloe Cohen
Foto: Leonard Rossi
Foto: Camille Blake

Skupne krajine so vabilo gledališča na razpotja med gozdom, travniki in njivami. So nežen in spoštljiv vstop v naravo, pa tudi premislek o vlogi ljudi, ki si krajine prilaščamo in jih krojimo po svoje, obenem pa smo od njih popolnoma odvisne_i. Celodnevna izkušnja vas za izhodišče opremi s pelerinami, stolčki, repelenti in slušalkami ter pošlje po stezi od ene do druge predstave, kjer se srečujete s sedmimi raznolikimi performativnimi doživetji, vmes pa vplete sproščen klepet, druženje in piknik. Ob tem pa nič ne de, če dežuje, takšno je vendar bivanje gledališča v naravi!

Projekt, ki povezuje evropska mesta od Avignona in Lozane do Berlina in Lizbone, sta si zamislila Stefan Kaegi (na Mladih levih je gostoval kot član kolektiva Rimini Protokoll s predstavami Cargo Sofia-Ljubljana, Mnemopark in Radio Muezzin ter projektom Parallel Cities) in Caroline Barneaud, umetniška vodja švicarskega gledališča Vidy. K sodelovanju sta povabila še druge umetnice_ke z raznovrstnimi praksami, formami in vsebinami, prilagojenimi lokalni resničnosti.

Stefan Kaegi v sodelovanju s slovensko režiserko Tjašo Črnigoj gledalkam_cem predlaga, da se zleknejo na gozdna tla, pogled usmerijo v drevesne krošnje, vmes pa prisluhnejo pogovoru vremenoslovca, deklice, gozdarke, glasbenika in psihoanalitičarke − o gozdu, seveda!

Chiara Bersani (ki je s predstavo Podrast na Mladih levih gostovala lani, pred tem pa ste jo lahko videli tudi na festivalu Mesto žensk) ter Marco D’Agostin v sodelovanju z lokalno performerko Uršo Urbančič skozi prizmo gibalne oviranosti prevprašata dostopnost, pa tudi idealizacijo narave.

Émilie Rousset v sodelovanju z lokalnima performerkama in kmetom načne žgočo temo kmetijskih politik in odnosa do narave, ki se nam med predstavo, precej dobesedno, čedalje bolj približuje, dokler od nje nismo oddaljeni le še nekaj metrov.

Dvojec El Conde de Torrefiel na najspektakularnejšo in hkrati najskromnejšo kuliso – gozdni obronek – umestita nagovor narave nam, gledalcem – nam, ljudem.

Begüm Erciyas in Daniel Kötter se v srži svojega dela ukvarjata z razdaljami – do kod nam seže pogled in do kod učinki našega delovanja. Kako daleč pridemo sami in kako daleč nas ponese tehnologija?

Sofia Dias in Vítor Roriz nas v zvočno-koreografskem delu zvabita v igro, ki preraste v osebno meditacijo preizpraševanja lastnega odnosa do okolice ter kolektivno izkušnjo nadrealističnega rituala.

Skladatelj Ari Benjamin Meyers je naravi posvetil partiture za pihalno-trobilni sestav, ki ga je skril v nevidne kotičke gozda in travnikov. Živa glasba tako nepričakovano vznika kot sopotnica ob stezah Skupnih krajin.

Predstave:

  • SKUPNE KRAJINE: El Conde de Torrefiel
  • SKUPNE KRAJINE: Chiara Bersani in Marco D’Agostin
  • SKUPNE KRAJINE: Sofia Dias in Vítor Roriz
  • SKUPNE KRAJINE: Begüm Erciyas in Daniel Kötter
  • SKUPNE KRAJINE: Stefan Kaegi
  • SKUPNE KRAJINE: Ari Benjamin Meyers
  • SKUPNE KRAJINE: Émilie Rousset

***

Koncept in kuriranje: Caroline Barneaud, Stefan Kaegi (Rimini Protokoll)
Avtorji predstav: Chiara Bersani & Marco D’Agostin (IT), El Conde de Torrefiel (ES), Sofia Dias & Vítor Roriz (PT) / Klemen Markovčič (SI), Begüm Erciyas & Daniel Kötter (TR, BE, DE), Stefan Kaegi (DE, CH) / Tjaša Črnigoj (SI), Ari Benjamin Meyers (US, DE), Émilie Rousset (FR)

Vse predstave so prevedene in prirejene za lokalna okolja z lokalnimi ekipami producentov, ustvarjalcev, glasbenikov, igralcev in strokovnjakov.

Produkcija in koordinacija: Isabelle Campiche, Aline Fuchs (Théâtre Vidy-Lausanne)
Koordinacija projekta Uprizarjati krajino: Chloé Ferro, Monica Ferrari, Lara Fischer (Rimini Protokoll)
Umetniški asistentki: Giulia Rumasuglia, Magali Tosato
Inspicient: Guillaume Zemor
Video tehnica: Liza Ravelomanantsoa

Slovenska izvedba:

Izvršna producentka: Maja Vižin
Odnosi z javnostmi: Tamara Bračič Vidmar, Klara Drnovšek Solina
Lokalne producentke: Ajda Koloini, Alma R. Selimović, Špela Kopitar, Anja Vrhovšek
Tehnični direktor: Martin Lovšin
Tehnična ekipa: Luka Berden, Borut Cajnko, Janko Oven, Bert Prelec, Aleksander Plut, Špela Škulj
Organizacija vodnic: Ajda Koloini
Vodnice: Žana Bašelj, Lučka Centa, Klara Hawlina, Nina Marta Komel, Vesna Markič, Ajda Pirtovšek, Eva Karolina Soršak
Produkcija: Rimini Apparat (DE), Théâtre Vidy-Lausanne (CH)
Koprodukcija: Uprizarjati krajino, evropski konzorcij: Bunker & Festival Mladi levi (SI), Culturgest (PT), Festival d’Avignon (FR), Tangente St. Pölten – Festival für Gegenwartskultur (AT), Temporada Alta (ES), Zona K & Piccolo Teatro di Milano − Teatro d’Europa (IT); Berliner Festspiele (DE)
Sofinancirajo: Evropska unija: program Ustvarjalna Evropa – Kultura, Ministrstvo za kulturo RS, Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za javno upravo RS
Podpora za pripomočke virtualne resničnosti: INVR Berlin
Priprava koncepta financirana s strani Zvezna agencija za državno izobraževanje, Nemčija.
Sponzorji: Zeliščno posestvo Cvetka, Bubble Bite
Zahvala: Maja Simoneti, Andrej Verlič

STA / Alenka Vesenjak, 27. 8. 2024
Skupne krajine: najprej čudenje naravi, nato lekcija