Razstava Inteligentno telo

:
:
Inteligentno telo / Intelligent Body je projekt, ki ga je Snježana Premuš začela razvijati v sodelovanju z Markusom Nylaanderjem januarja 2012. V prvi fazi bo zaživel kot instalacija, ki razkriva nekaj ključnih podob, ki jih bodo razplastili v istoimenskem dokumentarcu in predstavi Elizabeth in Mary v letu 2013.

Foto: Madster

Osnovna zgodba dokumentarca Inteligentno telo sledi »žrtvovanju« telesa baletu ter iskanju poti v svobodnejši, nekodiran način izražanja. Širše gledano je to iskanje meja med varnostjo, pri-znanim ter ne-znanim, novim, intimnim in s tem osvobajajočim. 
Spoznali bomo ne le osebno zgodbo baletnega uspeha in slave virtuoznosti, ki ob istem času jemlje dih, temveč tudi skrito moč uniformiranja, saj se za bliščem skriva diktatura baletnega jezika in hierarhije. Balet namreč pooseblja tudi nemoč telesa − osebe, da se izrazi.
V središču je sicer intimna zgodba protagonistk, ki pa reflektira izjemno zanimiv proces razvoja in preobrazbe dveh žensk v procesu soočanja s sabo skozi telo. Skozi poetične podobe kakor tudi reference znanstvenih (nevroloških, razvojno psiholoških) filozofskih, antropoloških, fizioloških raziskav bomo iskali poljuden način, da približamo telo kot subtilno in razmišljujoče in ne kot objekt in mehanizem, ki je ločen od naše misli, zavesti. 
Protagonistki sta priznani slovenski baletni in sodobni plesalki Mateja Rebolj in Sanja Nešković Peršin. Njuna zanimiva plesna pot je inspirirala koreografinjo Snježano Premuš, ki se v tej fazi svojega ustvarjanja ukvarja z vprašanjem »fizičnih manifestacij«. Odpira polje telesne raziskave in vprašanja misli v telesu in telesa v misli. Tako se bodo v procesu dotikali težko združljivih svetov: baleta in sodobnih pristopov k telesu in gibanju (kod in principov). Telo je dinamično, v večnem nastajanju, zato je ključnega pomena vprašanje, zakaj ima človek obsesivno potrebo po uniformiranju.

Zakaj inteligentno telo? Ker je telo hkrati subjekt in objekt. Ker je telo veliko več kot njegova podoba (body-image) ali zgolj mehanizem. Ker nimamo telesa, ampak smo telo.
Po navadi se ukvarjamo z vprašanjem, kakšno je telo v zaznavnem polju (how it »appears« in perceptual field). Ali se kdaj vprašamo, kako telo oblikuje zaznavno polje (shapes perceptual field)? 
»Zato me zanima polje utelešene percepcije. To je polje, kjer ustvarjalci, ki so sposobni utelesiti svojo misel, lahko govorijo skozi telo. »Fizične manifestacije« gradim prav na tej liberalizaciji telesa od pogleda. Kajti pogled objektivizira telo. Bližje sem razumevanju telesa kot kdaj koli in hkrati nikoli tako na samem začetku kot sedaj. Ta projekt pomeni pričetek dela z raziskovalci gibanja, s protagonisti utelešenega življenja. Mateja in Sanja sta prvi na tej poti in se jima zahvaljujem za njuno inspirativno sodelovanje.« Snježana Premuš

Gibalni principi: Snježana Premuš
Gib in izvedba: Mateja Rebolj in Sanja Nešković
DoP: Markus Nylaander
Fotografija: Madster
Kostumografija: Barbara Kapelj Osredkar
Produkcija: Zavod Federacija
Koprodukcija: Plesni teater Ljubljana
Muzej in galerije mesta Ljubljana
Podprlo:Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport