Namen prireditve OPUS 1 je spodbujanje in razvijanje ustvarjalnosti mladih plesalcev. Tekmovanje je namenjeno spodbujanju mladih plesalk in plesalcev k samostojnemu ustvarjanju avtorskih solo plesov ali kompozicij za največ dva plesalca.
Poudarek je na samostojnem delu plesalcev in razvijanju plesne miniature, pri čemer naj bi jih mentor zgolj nevsiljivo vodil pri oblikovanje lastnega plesnega izraza in samostojnega koreografskega dela. Prireditev že vsa leta opozarja na mlade plesne talente, ki ustvarjajo izvirne koreografije in navdušujejo občinstvo z neposrednostjo in bogastvom svojih plesnih izpovedi. Mnogi nekdanji udeleženci OPUS-a se danes plesno izobražujejo v tujini ali pa so uveljavljeni profesionalni plesni ustvarjalci. Vsakoletne predpisane teme naj bi mlade plesalce spodbudile h kritičnem razmišljanju o posameznih vprašanjih ter jim predstavljale povod za spoznavanje, raziskovanje in ustvarjanje.
Naslov in letošnja tema, biti žival, je povzeta po članku Irene Štaudohar, v katerem med drugim piše: »Potrebujemo drugačen, bolj moder in morda tudi bolj mističen koncept premišljevanja o živalih. V svetu, ki je starejši in popolnejši od našega, se gibljejo bitja, ki so popolna, obdarjena s čutili, ki smo jih sami izgubili ali nikoli dosegli, imajo notranje glasove, ki jih po vsej verjetnosti nikoli ne bomo slišali. Niso naši bratje, niso naši podložniki, so drugi narodi, s katerimi živimo v skupnosti, skupaj z njimi smo ujeti v mrežo življenja in časa, z njimi si delimo lepoto in trpljenje planeta.«
Trajanje: 300 minut
Produkcija in organizacija: Javni sklad za kulturno dejavnost (JSKD)