Kristalna noč in Helverjeva noč (1938 – 2016)

:
:

Foto: Arhiv PGK

Pogovor o novi uprizoritvi Škuc gledališča in PG Kranj in počastitev mednarodnega dneva boja proti fašizmu in antisemitizmu.

Pogovor,  ki je nastal na pobudo režiserja Alena Jelena in ostalih ustvarjalcev predstave Helverjeva noč (poljskega dramatika Ingmarja Villquista), ki jo bodo premierno uprizorili 28. in 29. novembra v Stolpu Škrlovec, bo potekal ravno na 78. obletnico dogodkov, ki jih poznamo kot kristalna noč (nemško Kristallnacht, tudi Pogromnacht). Gre za mejnik v pogromu nad Judi, tako pa so ga poimenovali zaradi stekla iz razbitih izložb trgovin, ki so bile v lasti judovskih trgovcev, in so ga bile polne vse ulice. Ta uvertura v holokavst se je sistematično odvijala po Nemčiji in delih Avstrije v noči z 9. na 10. november 1938, vodile pa so jo enote jurišnega odreda nacionalsocialistične stranke (Sturmabteilung - SA).

Ta pogrom pomeni hkrati začetek načrtnega uničevanja judovskega prebivalstva. Veliko Judov so pripadniki paravojaških enot tisto noč pobili, kakih 30.000 pa so jih odpeljali v koncentracijska taborišča. V kristalni noči je bilo požganih, uničenih in oskrunjenih 1.668 sinagog  ter okoli 7.000 trgovin.

Kako je kristalna noč v tistem času odmevala v naših krajih in kako odmeva še po vseh teh letih, bo z zgodovinskega vidika osvetlil dr. Oto Luthar (ZRC SAZU), z antropološkega pa dr. Irena Šumi (Fakulteta za socialno delo); o njej pa bodo spregovorili tudi ustvarjalci predstave Helverjeva noč, režiser Alen Jelen, dramaturginja Marinka Poštrak ter igralca Darja Reichman in Blaž Setnikar, ki bosta z bralno uprizoritvijo delčka besedila naredila uverturo v večer. Pogovor bo pospremilo odprtje razstave knjig, ki obravnavajo tedanje dogajanje.