Skozi stoletja je bilo gledališče nekoliko domena moških. V antičnih grških gledališčih so nastopali le igralci, Shakespearjevo Julijo je v renesansi odigral še fant in v jezuitskih šolskih igrah so se urili predvsem dijaki. Danes si gledališča brez igralk ne bi več predstavljali!
Bila pa so tudi obdobja v zgodovini gledališča, ko so ženske dobesedno nosile hlače. Bile so vodje igralskih družin in skupin ter nastopale v tako imenovanih vlogah v hlačah, ki so bile namenjene moškim igralcem. V 18. in 19. stoletju so se razmerja torej rahlo obrnila, toda ni skrivnost, da so bile te ženske kljub izjemne uspešnosti bolj izjeme kot pravilo.
Ob mednarodnem prazniku žensk se bodo v Slovenskem gledališkem muzeju posvečali nekaterim izstopajočim osebnostim nežnejšega spola v zgodovini gledališča, se pogovarjali o položaju žensk v gledališču in si postavili vprašanje, ali je naše gledališče še zmeraj bolj domena moških. Na krajšem tematskem vodstvu po stalni razstavi Hoja za gledališčem. Od jezuitov do Cankarja bodo obiskovalci spoznali, katere ženske so vplivale na razvoj gledališča na Slovenskem in katere igralske zvezde je slovensko gledališče poznalo v 19. in zgodnjem 20. stoletju.
Sledi ogled dokumentarnega filma »Hočem osvojiti svet. Portret igralke Marije Vere« v dvorani Slovenskega gledališkega muzeja. Uvodne besede o Mariji Veri, mednarodno najuspešnejši slovenski igralki prve polovice prejšnjega stoletja, bo spregovoril gospod Ivo Svetina, direktor Slovenskega gledališkega muzeja.
Dan gledaliških žena
:
: