Njegove romane je nacistični režim, tudi zaradi eksplicitnih seksualnih vsebin, prepovedal, Musil pa je moral v izgnanstvo. Po vojni so njegova dela malone povsem utonila v pozabo, danes pa ga štejejo za enega najpomembnejših pisateljev svojega časa in ga postavljajo ob bok Thomasa Manna, Hermana Brocha, Franza Kafke …
Osnica dogajanja se vrti okoli mladeniča Törlessa in njegovih soočenj s sledovi psihičnega in (homo)erotičnega zorenja za zidovi klavzure dijaškega vojnega zavoda na robu Habsburške monarhije.
Gojenci Reiting, Beineberg in Törless ujamejo sošolca Basinija pri kraji denarja enemu od treh in namesto da ga prijavijo šolskim oblastem, se odločijo, da ga kaznujejo sami. Začnejo ga zlorabljati, najprej fizično, nato psihično, hkrati pa mu grozijo, da ga bodo ovadili. Njihovo žaljivo obnašanje do Basinija postane odkrito spolno in vedno bolj sadistično, on pa vse to prenaša tudi potem, ko mu je odvzeto dostojanstvo in je diskreditiran od celotnega razreda.
To globoko licemerje pravzaprav pripoveduje tudi o vzponu Hitlerjevega nacizma in prednostnem družbenem položaju tedanjih elit.
V svojem videnju teme Brezovec kot običajno uporabi nekonvencionalne dramaturške postopke, ki s spajanjem nespojljivega rezultirajo v vizualno fascinantnih in semantično nabreklih scenskih rešitvah.
Eurokaz, Zagreb (Hrvaška) ,
Akademija dramskih umetnosti v Zagrebu (HR),
Domino (HR)
Sezona
:
:
Režija: Branko Brezovec
Po romanu Zablode gojenca Törlessa
Dramatizacija: Branko Brezovec
Scenografija: Tihomir Milovac
Kostumografija: Irena Sušac
Glasba: Peteris Vasks (2. simfonija), Richard Wagner (Siegfried, 3. dejanje, 3. slika)
Video projekcije: Ivan Maručić Klif
Sodelavka režije in gib: Natalija Manojlović
Sodelavec režije in projekcija: Ivan Planinić
Oblikovanje luči: Petar Strmečki
Nastopajo: Romano Nikolić, Hrvojka Begović, Adrian Pezdirc, Domagoj Janković, Dado Ćosić, Suzana Brezovec, Tihomir Milovac