Pokaži in povej je eksperiment, ki izziva krhko ravnotežje med tistim, kar je izrečeno, in tistim, kar je narejeno. Phil Hayes in Simone Aughterlony upoštevata domnevno hierarhijo med omenjenima načinoma komunikacije in vzpostavita dialoško prakso, v kateri imata zaznavanje in ugotavljanje smisla enakovreden status. Kar se na začetku morda zdi prisiljena ločenost, je v resnici vabilo občinstvu, da izkusi dve različni vrsti pozornosti. Srečamo se z (njegovo) zgodbo telesa in telesom, ki obuja (njeno) zgodbo. Phil in Simone naredita, kar izrečeta, in izrečeta, kar naredita. Ta paradoks ni brez smisla. Gre za igrivo strategijo. Od začetnih ločenih teritorijev Pokaži in povej odpre skupen prostor za pogajanje, v katerem beseda in gib vstopata v kompleksno politiko interakcij zunaj običajnih hierarhij. Medtem ko ona artikulira veliko teles, poskuša on ugrabiti organizem občinstva. Ona s svojo prisotnostjo kontaminira njegov glas, hkrati pa jo njegovo sugestivno vijuganje odnaša in oddaljuje. Tako pripovedovalca zgodb kot zabavljača ona in on podrobno načrtujeta generične zgodovine/zgodbe morebitnega telesa, ki nikoli ni preprosto dano kot celota, ampak vstopa v našo zavest najpogosteje v trenutkih zloma. To telo je nemi protagonist, imaginarni tretji tega dueta. Njegov življenjepis se piše v zgovornih brazgotinah in boleznih. Krvavi in se celi, raste in razpada – avtentično spektakularno. Ali fantastično resnično?
***
Simone Aughterlony je neodvisna umetnica, ki ustvarja in je deležna podpore za svoje ustvarjanje, predvsem v kontekstih plesa in performansa, v Berlinu in Zürichu. Simone že več kot desetletje koncipira in producira koreografska dela v sodelovanju s prijatelji, vizualnimi umetniki, glasbeniki, akademiki in plesalci. Med drugim je sodelovala z umetniki, kot so Meg Stuart/Damaged Goods, Forced Entertainment, Jorge León in Phil Hayes.
Skupaj s filmskim ustvarjalcem Jorgejem Leónom je zasnovala, kurirala in režirala umetniški projekt o hišnih pomočnicah, ki je doživel premiero na bruseljskem Kunstenfestivaldesarts (2010). Leta 2015 sta Jorge in Simone ponovno združila moči v projektu Uni * Form, premierno predstavljenem na Zuercher Theater Spektakel, ki trenutno gostuje po Evropi. Isto leto je prejela švicarsko plesno nagrado za izjemno performerko.
Gostuje tudi s Supernatural (Nadnaravno), ki je rezultat sodelovanja z umetnikoma Antonijo Livingstone in Hahnom Roweom, in celotno Biofikcijsko trilogijo. Trenutno sodeluje z Jen Rosenblit v projektu Vse se ujema (Everything Fits In The Room), ki je naročilo HAU Hebbel am Ufer in Haus der Kulturen der Welt.
V zadnjem času najbolj intenzivno razmišlja in se ukvarja z alternativnimi oblikami ‘sorodstva’. V njenem ustvarjanju se pojavljajo nove konstelacije družine kot možnosti za rekonfiguracijo kulture skupnosti oz. povezanosti, ki spodbuja tako družinske kot (še) neznane kvantitete. Najti afiniteto s temporalnostjo, ki olajša senzitivni in čutni odnos z materialnostjo vseh teles, omogoča dostop do oblik intimnosti, ki jih morda še ne prepoznavamo. Njena dela igrivo ustvarjajo reprezentacijo in njeno zasičenost, pronicajo v in privzemajo fenomenologijo napačne prepoznave in absurda. Simone se loteva performansa kot prakse ‘worldbuildinga’, tj. konstrukcije imaginarnih svetov, v kateri prevprašuje protislovje med dominacijo poželenja in sposobnostjo delovanja vseh elementov.
PHIL HAYES je britansko-švicarski avtor, performer, igralec, režiser in glasbenik. Rojen je na južni obali Anglije, študiral je kreativne umetnosti v Newcastle upon Tyne, kjer je v letih 1985 do 1995 tudi živel in delal. Od leta 1998 živi v Zürichu in ustvarja lastne performanse pod znamko First Cut Productions, med drugim Waiting For Rod (2005), The First Cut (2007), Where Were We (2008), Awkward Human (2011), Legends & Rumours (2013) in Love & Happiness (2014). Phil dela tudi v polju performansa, gledališča in glasbe, kjer kot samostojni umetnik sodeluje z drugimi umetniki in skupinami. Med drugim je redni sodelavec britanske skupine Forced Entertainment in koreografinje Simone Aughterlony.
FLORIAN BACH (1975, Johannesburg, ZA) je kipar in oblikovalec luči, ki živi med Berlinom in Ženevo. Njegove instalacije, ki obravnavajo politično in družbeno avtonomijo, so predstavljene na razstavah v Švici, Franciji in Nemčiji. Zadnja leta dela kot oblikovalec luči z evropskimi koreografi, med drugim Kate McIntosh, Isabelle Schad, Irino Müller, Nicole Seiler, Evo Meyer Keller in Sybille Müller. Je tudi soustanovitelj Wiesen55e.V, kolektivnega projekta v Berlinu, ki je poskrbel za obnovo stavbe, v kateri so ustvarjalci dobili prostor za produkcije. Je tudi član Gangplank, umetniške raziskovalne skupine, katere cilj je razvoj in izmenjava dramaturških orodij za performans. Od leta 2008 sodeluje s Simone Aughterlony, za katero oblikuje luč in predmete.