"Ko ob koncu prve svetovne vojne iz vojaške trdnjave na nekem jadranskem otoku pobegne cel polk, ostanejo tam le še poročnik in sedem prostituk, ki se predstavljajo kot članice baletne skupine. Ko se kasneje vrne še stotnik, se prijateljice noči prekvalificirajo v vojake. To je komedija, ki se ukvarja z vojnimi dobičkarji, izdajo, vdanostjo in medčloveškimi odnosi. Ob večnih političnih, vojaških, erotičnih in ideoloških temah dramski tekst preveva vprašanje - ali je mogoče prostitutke prek domoljublja moralno rehabilitirati? In - kdo se je pripravljen prodati, za kakšno ceno in v kakšnih okoliščinah?" (Jure Ivanušič)
Dramatika in pisatelja Feho Šehovića vojna tematika privlači v različnih literarnih delih. V komediji Kurbe se je z njo soočil s pomočjo žanra, ki morda temi ni lasten na prvi pogled. Osem slik na temo prve svetovne vojne. Šefica, Greta, Adela, Pipina, Eržika, Kristina in Anica. Sedem žensk v zaledju bojišča. Moški so v drugem planu. Vojna se še ni končala. Kje je prostor za človečnost, sočutje in pravičnost? In kaj je lahko bolj aktualno od pričakovanja konca vojne in želja po miru?
V devetdeseih letih je na Šentjakobskem odru kraljevala komedija Kurbe, takrat v režiji Andreja Stojana, po skoraj dvajsetih letih se prijateljice noči vračajo v novi režiji, novi zasedbi in prinašajo smešno-trpko sporočilo o miru, ljubezni in krivicah, ki nas obdajajo.