Ivica Buljan želi uporabiti idejo Kapitala za razpravo o njegovem bistvu, kot sredstvo izražanja, na enak način, kot so v antičnem gledališču uporabljali mitologijo in njene arhetipe.
Pri delu se je opiral na različne avtorje in različne vidike kapitala - gospodarski, socialni, simbolični, kulturni, kot tudi teme gospodarske nepravičnosti, socialnih pravic, napredka, oblik nadvlade.
Projekt »Kapital« je nastal ob branju temeljnega dela francoskega ekonomista Thomasa Pikettyja, ki v delu obravnava tematiko mehanizmov sodobnega kapitalizma. Osrednji koncept, okoli katerega se bo odvijal letošnji l'Ecole des Maîtres, bo skozi predstavo eksperimentalnega gledališča osvetlil enega ključnih konceptov sodobnega sveta.
Izvirna ideja zajema tudi razmišljanja avtorja Piera Paola Pasolinija, ki se je ukvarjal s podobnimi vprašanji. Predvsem v njegovih zadnjih delih se pojavljajo poglobljene analize sodobne potrošniske družbe, v katerih obtožuje kapitalistično logiko in razvrednotenje človeka, ki je tudi sam postal trgovsko blago.
Poleg Pasolinijevih besedil bo delo vsebovalo tudi odlomke iz besedil Shakespeara, Koltèsa, Molièra, Marxa, Foucaulta, Baurdieuja in Andresa. Vsi udeleženci pri projektu Kapital bodo predlagali teme, podobe, odlomke iz besedil in celovite ideje za predstavitev.
Raziskovanje teze, da se finančna neenakost v 21. stoletju povečuje in dosega zelo nevarne razsežnosti, poteka v okviru mednarodnih projektov PNA IV, ki poteka pod vodstvom in koordinacijo Mini teatra, in Ecole des Maîtres, projekta nadaljevalnega gledališkega izobraževanja, pri katerem poleg Italije, Hrvaške, Belgije, Francije in Portugalske z Mini teatrom prvič sodeluje tudi Slovenija.