Igra temelji na nenačrtovanem postanku irskega pisatelja Jamesa Joyca in njegove bodoče žene Nore v Ljubljani leta 1904.
Našo dokumentarno radijsko igro sestavljajo komentarji prof. dr. Toma Virka, pisatelja Andreja Blatnika in poznavalca Joycovega življenja in dela Aleša Pogačnika, ter igrani odlomki iz istoimenske knjige. Za knjigo Noč v Ljubljani, ki je izšla leta 1994 pri reviji Literatura, je dal pobudo Andrej Blatnik. Za Joycev postanek, ki ni tako splošno znan in uveljavljen, je slišal nekoč v neki pripovedi, nato pa ga je dr. Tomo Virk odkrili v eni od Joycovih biografij.
Nobena velika stvar ni, če se nek znan pisatelj pomotoma ustavi v glavnem mestu neke države; narediti iz tako majhnega dogodka knjigo, pa je bil poseben izziv. Zanimivo je tudi to, da je bila omenjena knjiga eden največjih literarnih dogodkov v 90-ih letih prejšnjega stoletja pri nas in da je dogodek vzpodbudil tudi postavitev spomenika. Na prizorišče Joycovega postanka, ob prvi peron ljubljanske železniške postaje, so namreč postavili skulpturo, delo kiparja Jakova Brdarja in ga omenja tudi turistični vodnik Lonely planet.
Urednika knjige Noč v Ljubljani, dr. Matevž Kos in dr. Tomo Virk sta zbrala nekaj slovenskih avtorjev različnih generacij, ki so pisali fiktivne zgodbe o omenjenem dogodku. Nekateri avtorji so v svoje spise vključili Joycove biografske podatke, nekateri so posnemali tudi njegove pisateljske tehnike.