Za mnoge roman »naše mladosti« – za nekatere romantična ljubezenska zgodba, za druge slavna epopeja o preboju Slovenov in Antov na Balkan. Ta »povest pradavnih dedov« je bila napisana, ko so Slovenci v objemu Habsburške monarhije še kako potrebovali več samozavesti. Za podoživljanje Finžgarjevega romana pa je, kot se je pokazalo, spet prihajal pravi čas ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo.
V koprodukciji Radia Slovenija in Radia Maribor je roman »Pod svobodnim soncem« v priredbi Jožeta Voznyja in v režiji Igorja Likarja leta 2004 naposled zaživel še v zvočni podobi – kot mogočna radijska igra v štirih delih. Sodelovalo je 50 igralcev, uporabljenih je bilo več kot 250 izvirnih posnetkov različnih efektov in šumov in 160 posebej komponiranih glasbenih enot, da bi poustvarili zven davnega časa, ko sta se v imenu Svaruna in Justinijana bojevito srečala vzhod in zahod. Predvsem pa radijska upodobitev enega najbolj priljubljenih romanov v starodavni zgodbi o uspehu prinaša novo sporočilo, ki je moralo v Finžgarjevem rokopisu neopaženo počakati več kot stoletje.
V 2. delu pogumni Sloven Iztok je v spremstvu popotnega pevca Radovana že v osrčju Bizanca , kjer naj bi se po prvih kratkotrajnih zmagah Slovenov nad izurjeno Hilbudijevo vojsko naučil vojaških veščin. Med potjo sta z Radovanom rešila življenje bogatemu grškemu trgovcu Epafroditu, ta pa ju je v zahvalo nastanil v svoji palači in postal Iztokov zaščitnik.