Akcijo Ratificirajte Pekinško pogodbo (Ratify BeijingTreaty) Fia vodi že nekaj časa, člani evropskih igralskih sindikatov in združenj, tudi plesnih in drugih, pa so se zavezali, da jo bodo množično izvedli konec aprila ob svetovnem dnevu intelektualne lastnine.
Zdus je akcijo poimenoval Pekinška raca, z njo pa želi na poseben, vizualen način opozoriti politike in druge odločevalce, da je ratifikacija Pekinške pogodbe nujna. Ta bi avdiovizualnim igralcem omogočila pravično nadomestilo za uporabo njihovih del in odpravo neenakopravnega položaja v primerjavi z drugimi izvajalci, so sporočili iz združenja.
Namen akcije je tudi ozavestiti kolege in širšo javnost o lastnem obstoju ter obstoju Fie in kolektivne organizacije Aipa ter avdiovizualne igralce spodbuditi k skupnemu nastopu. Poleg tega želi opozoriti na moralne in ekonomske pravice, ki bi morale pripadati igralcem, ter javnost seznaniti s Pekinško pogodbo in prednostmi, ki bi jih, če bi jo Slovenija ratificirala, prinesla tako domačim kot tujim igralcem.
Kot so sporočili iz združenja, je akcija "zelo preprosta in namenoma populistična", zajema pa objavo selfijev na družbenih omrežjih Facebooku, Twitterju in Instagramu, na osebnih profilih ter profilih Zdusa in Fie. Med imeni, ki v akciji "ga-ga-jo za svoje pravice", je opaziti Blaža Šefa, Jerneja Šugmana, Tino Vrbnjak, Ivo Babić, Aljaža Jovanovića, Marka Mandića in druge.
Pekinška pogodba je bila sprejeta leta 2012, ko so se države članice Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (Wipo), ki deluje v okviru Združenih narodov, sestale v Pekingu in sestavile mednarodno konvencijo o moralnih in ekonomskih pravicah za izvajalce na filmu, televiziji in digitalnih avdiovizualnih medijih. Diplomatske konference se je udeležilo 155 držav članic Wipa, pri čemer je 122 držav podpisalo sklepno listino pogodbe, 48 držav pa tudi pogodbo samo.
Kljub temu bo pogodba zavezujoča šele, ko jo bo ratificiralo 30 držav podpisnic pogodbe. Doslej jo je ratificiralo 15 držav, Slovenija še ne, čeprav jo je podpisala leta 2013, so še sporočili iz združenja.
Akcija Pekinška raca sovpada tudi s sprejemanjem nove avtorske zakonodaje na ravni EU. Eden izmed mejnikov bo majska seja odbora Evropskega parlamenta za pravne zadeve, na kateri bodo odločali o dopolnilih avdiovizualnih avtorjev. Ti predlagajo, da bi po zakonu države članice zagotovile, da avdiovizualni avtor, kadar je prenesel svojo pravico do dajanja na voljo javnosti na producenta, obdrži pravico do pravičnega nadomestila. Upravljanje te pravice pa se - če avtorjem na podlagi drugih kolektivnih sporazumov ali prostovoljnih sporazumov za kolektivno upravljanje še ni zagotovljeno nadomestilo - zaupa kolektivnim organizacijam, ki jih predstavljajo.