Niko Goršič, 7. 3. 2024

Vrhunci slovenskega plesa 2023

PREJELI SMO: Objavljamo pregled vrhuncev slovenskega plesa v letu 2023, ki nam ga je posredoval Niko Goršič, igralec, performer, režiser, pisec, novinar ter likovni in plesni kritik.
:
:

Niko Goršič / Foto: Amida Tobačna

Posvečeno petdesetletnici STUDIA ZA SVOBODNI PLES (Ljubljana, 27. 8. 1973), prvi slovenski skupini moderne plesne smeri, ki je nastala po dvajsetletnem delu Oddelka za izrazni ples pri Zavodu za glasbeno in baletno izobraževanje v Ljubljani pod vodstvom Žive Kraigher. Prvi nastopajoči: Jasna Knez, Jana Borštnar, Daliborka Podboj, Silva Ros, Eva Scagnetti, Tanja Kveder, Staša Briški, Jure Bernik, Mira Simon, Marija Štrukelj in Jerneja Kos.

 

VELIKO ČASTNO PRIZNANJE 2023 

PLESNE NOČI
1. mednarodni baletni festival, Cankarjev dom, SNG Opera in balet, Ljubljana

18. FRONT@
Festival sodobnega plesa, Murska Sobota

12. SPIDER 2023
Festival radikalnih teles: Nič nam ni treba!

 

GRAND PRIX 2023 

EDWARD CLUG IN NJEGOV FAUST

Koprodukcija: Opera in balet SNG Maribor, Cankarjev dom Ljubljana in v sodelovanju z Opernhaus iz Züricha / Dramski balet po motivih tragedije Faust (prvi del) Johanna von Goetheja / Libreto in koreografija: Edward Clug / Glasba: Milko Lazar / Dirigent: Simon Krečič / Scenograf: Marko Japelj / Kostumograf: Leo Kulaš / Zasnova oblikovanja svetlobe: Martin Gebhardt / Oblikovanje svetlobe: Tomaž Premzl / Oblikovanje videa: Tieni Burkhalter / Asistenta koreografa: Gaj Žmavc in Tijuana Križman Hudernik / Zasedba, solisti – Faust: Davide Buffone, Ionut Dinita; Mefisto: Thomas Martino, Daniel Domenech; Marjetica: Monja Obrul, Asami Nakashima; Marthe Schwerdtlein: Olesja Hartman Marin, Branka Popovici; Sybil: Evgenija Koškina, Tea Bajc; Valentin: Ionut Dinita, Davide Buffone; Wagner: Matteo Magalotti, Tomaž Viktor Abram Golub; Angel: Tijuana Križman Hudernik, Catarina de Meneses; Jesus: Luka Pitamic.
(Svetovna plesna celovečerna mojstrovina! Jo lahko primerjamo z Vragom na vasi, ki sta jo ustvarila Pia in Pino Mlakar leta 1935, začuda, tudi v Zürichu? Kjer je bila leta 2018 prapremiera Clugovega Fausta.)

 

KOREOGRAFIJE LETA 2023 

RENATO ZANELLA
LJUBEZEN
, Večer koreografa Renata Zanelle (Arnold Schönberg: Ozarjena noč / Gustav Mahler: Pesem o zemlji) / SNG Opera in balet, Ljubljana // BOLERO, Baletni večer Edwarda Cluga in Renata Zanelle (OBREDJE / Glasba: Igor Stravinski - Pomladno obredje, KO15 - aranžma Jonathan McPhee), SNG Opera in balet, Ljubljana

EDWARD CLUG
BOLERO, Baletni večer Edwarda Cluga in Renata Zanelle (SSSS... / Glasba: Frédéric Chopin – Nokturni: v b-molu, op. 9, št. 1; v Es-duru, op. 9, št. 2; v cis-molu, op. posth.; v e-molu, op. posth. 72, št. 1; v Des-duru, op. 27, št. 2 / SNG Opera in balet, Ljubljana // BALETNI TRIPTIH / Myth-Rain Dogs-Aperture (APERTURE / Glasba: Milko Lazar), Opera in balet SNG Maribor

VALENTINA TURCU
MADAME BOVARY / dramski balet po motivih istoimenskega romana Gustava Flauberta / Glasba: Frédéric Chopin, Philip Glass idr. / Opera in balet SNG Maribor

JOSÉ CARLOS MARTINEZ
GISELLE / Romantični balet v dveh dejanjih / Glasba: Adolphe-Charles Adam / SNG Opera in balet, Ljubljana in Cankarjev dom

 

PREDSTAVE LETA 2023

BOLERO / SNG Opera in balet Ljubljana
Baletni večer Edwarda Cluga in Renata Zanelle / / BOLERO / Glasba: Maurice Ravel / Dirigent: Kevin Rhodes / Koreograf, kostumograf in scenograf: Renato Zanella / Asistenka koreografa: Alessandra Pasquali / Oblikovalec svetlobe: Andrej Hajdinjak / Koncertni mojster: Gregor Traven / Asistenta predstave: Leonid Kouznetsov, Rita Pollachi / Asistent dirigenta: Jakob Barbo / Plesalke in plesalci: Nina Noč, Lukas Bareman, Oleksandr Koriakovskyi, Filippo Jorio, Yuyin Muraishi // SSSS... / Glasba: Frédéric Chopin / Koreograf: Edward Clug / Asistentka koreografa: Tijuana Križnar Hudernik / Kostumograf in scenograf:Thomas Mika / Oblikovalec svetlobe: Tomaž Premzl / Asistentka predstave: Olga Andreeva / Pianist: Petar Milić / Plesalke in plesalci: Anastasia Matvienko, Emilie Tassinari, Marin Ino, Ana Klašnja, Lara Flegar, Denis Matvienko, Kenta Yamamoto, Filip Jurič, Lukas Bareman, Matteo Moretto // OBREDJE / Glasba: Igor Stravinski / Dirigent: Kevin Rhodes / Koreograf, kostumograf, scenograf: Renato Zanella / Oblikovalec svetlobe: Andrej Hajdinjak / Asistenti predstave: Olga Andreeva, Viktor Isajčev, Mojca Kalar, Rita Pollacchi / Plesalke in plesalci: Ana Klašnja, Lukas Zuschlag, Tjaša in Kenta Jamamoto, Emilie Tassinari, Filippo Jorio, Eva Gašperič, Goran Tatar, Georgeta Capraroiu, Julian Ermalai ... (Dolgo pričakovano srečno srečanje dveh naših umetniških direktorjev baleta iz Ljubljane in Maribora v istem baletnem večeru.)

LJUBEZEN / SNG Opera in balet Ljubljana
Večer koreografa Renata Zanelle / Koreograf, režiser in dramaturg: Renato Zanella / Dirigent: Kevin Rhodes / Scenografija in kostumografija: Alexandra Burgstaller / Oblikovanje svetlobe: Andrej Hajdinjak / Video: Darja Štravs Tisu / OZARJENA NOČ / Glasba: Arnold Schönberg / PESEM O ZEMLJI / Glasba: Gustav Mahler / Nastopajo: Tasja Šarler / Tjaša Kmetec, Kenta Yamamoto, Emilie Gallerani Tassinari, Filip Jurič, Marin Ino, Hugo Mbeng / Lara Flegar, Lukas Bareman, Denise Di Cicco, Aleks Theo Šišernik, Katja Romšek, Yuki Seki, Mia Petrović, Matteo Moretto, Erica Pinzano, Romana Kmetič, Iulian Ermalai, Urša Vidmar, Alexandru Barbu, Barbara Marič, Gregor Guštin, Eva Gašperič, Ivan Greguš, Barbara Potokar, Gaj Rudolf, Gabriela Mede, Mariya Pavlyukova, Nina Kramberger, Oleksandr Koriakovskyi, Anastasia Matvienko, Denis Matvienko, Ana Klašnja, Nina Noč, Lukas Zuschlag, Nuška Drašček, Luis Chapa, Branko Robinšak. (Počasi odkrivamo visok ustvarjalni doseg umetniškega direktorja ljubljanskega Baleta.)

MADAME BOVARY / Opera in balet SNG Maribor
Dramski balet po motivih istoimenskega romana Gustava Flauberta / Libreto, koreografija in režija: Valentina Turcu / Glasba: Frédéric Chopin, Philip Glass idr. / Premiera: 2022 / Scenograf: Marko Japelj / Kostumograf: Alan Hranitelj / Oblikovalec svetlobe: Aleksandar Čavlak / Oblikovalec videa: Martin Svobodnik / Oblikovalec zvoka: Gorazd Vever / Asistent koreografije: Anton Bogov / Asistentka kostumografije: Petra Dančević Pavičić / Zasedba: Catarina de Meneses,Takuya Sumitomo, Andrea Schifano, Sytze Jan Luske, Asami Nakashima, Yuya Omaki, Tijuana Križnik Hudernik, Davide Buffone, Tanja Baronik, Anton Bogov, Olesja Hartman Marin, Mina Radaković, Alexandru Pilca, Ema Perić, Matteo Magalotti, Tea Bajc, Tomaž Viktor Abram Golub, Monja Obrul, Christopher Thompson, Beatrice Bartolomei, Lucio Mautone. (Valentina Turcu nas navdušuje s silovito prezenco tudi v svojem novem celovečernem dramskem baletu Madame Bovary. Njeni ustvarjalni energiji ni konca. Kot da bi plesalke chagallovsko lebdele v prostoru!)

GISELLE / SNG Opera in balet Ljubljana
Koproducent: Cankarjev dom Ljubljana / Romantični balet v dveh dejanjih / Glasba Adolphe-Charles Adam / Libreto: Théophile
Gautier, Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges in Jean Coralli / Dirigent: Kevin Rhodes / Koreograf: José Carlos Martinez / Kostumograf in scenograf: Iñaki Cobos Guerrero / Oblikovalec svetlobe: Andrej Hajdinjak / Asistent dirigenta: Dominik Steklasa / Asistentki koreografa: Anael Martin in Agnès Letestu / Asistent kostumografa in scenografa: Bejamin Amado Miranda / Asistenti predstave: Olga Andreeva, Stefan Capraroiu, Mojca Kalar, Leonid Kouznetsov, Viktor Isajčev / Koncertni mojster: Gregor Traven / Zasedba: Anastasia Matvienko, Kenta Jamamoto, Denis Matvienko, Nina Noč, Iulian Ermalai, Barbara Marič, Oleksandr Koriakovskyi, Marin Ino, Hugo Mbeng, Tasja Šarler, Emilie Tassinari, Yujin Muraishi, Tjaša Kmetec ... (V Sloveniji še nismo videli tako celovite pravljične postavitve Giselle.)

BALETNI TRIPTIH / MITH, RAIN DOGS, APERTURE / Opera in balet SNG Maribor
Zasedba: Tetiana Svetlična, Monja Obrul, Tea Bajc, Beatrice Bartolomei, Mina Radaković, Ema Perić, Satomi Netsu, Andrea Schifano, Luka Ostrež, Davide Buffone, Matteo Magalotti, Tomaž Abram Vitor Golub, Christopher Thompson, Lucio Mautone, Jan Luske, Aleksander Trenevski, Evgenija Koškina, Asami Nakashima, Mirjana Šrot, Catarina de Meneses, Tijuana Križman Hudernik, Yuya Omaki / MITH / Koreograf, glasba in kostumografija: Gaj Žmavc / Scenograf: Matic Kašnik / Oblikovalec svetlobe: Tomaž Premzl, Gaj Žmavc / Asistent koreografije: Tetiana Svetlična, Alexandru Pilcu / Asistentki kostumografije: Simona Toš, Suzana Rengeo // RAIN DOGS / Koreograf: Johan Inger / Glasba: Tom Waits / Scenograf in kostumograf: Johan Inger / Oblikovalec svetlobe: Peter Lundin / Asistenti koreografa Carl Inger, Sergiu Moga, Olesja Hartmann Marin // APERTURE / Koreograf: Edward Clug / Glasba: Milko Lazar / Asistentka koreografije: Chloé Albaret / Kostumograf: Leo Kulaš / Scenograf: Marko Japelj / Koncept oblikovanja svetlove: Tom Visser / Oblikovanje svetlobe: Tomaž Premzl. (Atraktiven plesni dosežek mariborskega baleta z zvrhano mero duhovitosti.)

MOJSTROVINA ZA ŠEST PLESALCEV / Zavod En-Knap
Produkcija: Zavod En-Knap, Ljubljana / Avtorja in koreografa: Emese Cuhorka in Csaba Molnár / Plesalci En-Knap Group (Nuria Capella Florensa, Mattia Cason, Tina Habun, Davide Lafabiana, Tamás Tuza, Carolina Alessandra Valentini) / Glasba: Abris Gryllus / Oblikovanje svetlobe: Leon Curk po izvirni oblikovalski svetlobi Kate Dézsi / Kostumografija: E.C., C.M. in Katarina Markov / Vodja vaj: Ana Štefanec Knez / Fotografija in video: Sara Rman. (Nenavaden kabaretni kalejdoskop skozi
zgodovino plesa - vse do avantgarde.)

HIŠA DOM / Studio za raziskavo umetnosti igre
Partnerji: Društvo Studio za raziskavo umetnosti igre (Ustvarjalni center Krušče), Bunker Ljubljana, Nagib Maribor / Predstava Katje Legin / Izvedba: Katja Legin in gosti / Koncept prostora: Tomi Janežič in Branko Hojnik / Scenografija: Branko Hojnik / Kostumografija: Marina Sremac / Oblikovanje zvoka: Tomaž Grom / Sodelavka v delu procesa: Kaja Lorenci / Umetniško svetovanje: Tomi Janežič / Izvršna producentka: Petra Hazabent / Fotografija: Marcandrea. (Virtuozna hibridna gledališko-plesna miniatura v zasebnem stanovanju v kombinaciji jacquestatijevske filmske komike in ugly dancea ter trpkega razprtja družinske problematike in vloge žene - matere v njej.)

TRG (La place) / Kolektiv Diaspora & Harmelogic
Variacije za TeloRitemGlas / Plesno-glasbeni večer / Avtorici: Dalanda Diallo in Maša Kagao Knez / Avtorja glasbe: Kristijan Korat, Damir Mazrek - duo Harmelogic / Oblikovanje svetlobe: Danilo Pečar / Stiliranje: Jelena Proković / Nastopajoči -  soustvarjalci: Maša Kagao Knez, Dalanda Diallo, Kristijan Korat, Damir Mazrek, Željko Božić, Miha Furlan, Jan Marolt, Leticia Slapnik Yebuah, Irena Yebuah Tiran. (Fascinantna »gershwinovska« rapsodija v zanosu glasbe in plesa na afriške ritme do street dancea.)

ORBIT_A / Plesni teater Ljubljana
Avtorstvo, koreografija in izvedba: Kaja Lin Jagodič Avguštin / Soavtorstvo, koreografija in izvedba: Mickael Marso Riviére / Dramaturgija: Natalija Manojlović Varga / Glasba: Domenico Angarano / Oblikovanje svetlobe: Leon Curk / Scenografija Kaja in Domenico / Kreativna producentka: Katja Somrak. (Prvovrstno presenečenje je njun realistični pristop do plesne materije. Resničnostni šov.)

KVARTET / Zavod Mirabelka Ljubljana
Koprodukcija: Cankarjev dom Ljubljana / Partnerji: KUD Qulenium, Adrian film / Koreografija in režija videa: Magdalena Reiter / Ples in soustvarjanje: Jerca Rožnik Novak, Beno Novak / Oblikovanje videa: Sandi Skok / Glasba: Avgust Adrian Braatz / Scenografija: Urša Vidic, Maruša Mali / Kostumografija: Pia Gorišek / Oblikovanje luči: Mojca Sarjaš / Fotografija: Darja Štravs Tisu, Urška Batistič. (Partitura za plesalko in plesalca ter prisotnost dveh sledilnih kamer, ki ustvarjata zastrašujočo igro permutacij pogledov.)

 

PLESALKE LETA 2023 

CATARINA DE MENESES v nepresegljivi naslovni vlogi Madame Bovary in avtorski koreografiji Valentine Turcu v Operi in baletu SNG Maribor.

ANASTASIA MATVIENKO v dih jemajoči naslovni romantični vlogi Giselle v istoimenski predstavi v SNG Opera in balet Ljubljana ter koreografiji I. C. Martineza.

MONJA OBRUL kot Marjetica v, zdaj že lahko rečemo, znameniti predstavi FAUSTA Opere in baleta SNG Maribor se je tako rekoč vtkala v navdahnjeno koreografijo Edwarda Cluga.

NINA NOČ se je spoprijela s še eno nepozabno baletno nalogo v SNG Opera in balet Ljubljana: z vlogo Giselle v istoimenski romantični umetnini v koreografiji priznanega španskega gosta I. C. Martineza.

TASJA ŠARLER navdušuje tako v vlogi Vanitas v baletnem večeru koreografa Renata Zanelle z naslovom LJUBEZEN kot v vlogi Myrthe, kraljice vil, v predstavi Giselle v koreografiji J. C. Martineza v SNG Opera in balet Ljubljana.

ASAMI NAKASHIMA je plesalka z visoko umetniško integriteto, ki nam razkriva njeno mnogostranskost tudi v vlogi Marjetice v FAUSTU Opere in baleta SNG Maribor v koreografiji Edwarda Cluga.

MAŠA KAGAO KNEZ v svojih plesnih variacijah v predstavi z naslovom TRG (La place) Kolektiva Diaspora & Harmelogic potrjuje vrhunskost slovenske neodvisne scene. Kot da bi na odru Cankarjevega doma gledali Tino Turner plesati.

URŠA RUPNIK je pokazala ves svoj ustvarjalni diapazon kot plesalka v mednarodni plesni produkciji Balkan Dance Project v Slovenskem stalnem gledališču v Trstu v več kot zanimivi predstavi PLENIR Daše Grgič pa tudi kot avtorica, koreografinja in izvajalka v drugi predstavi iz svojega cikla Zgodovinjenje slovenskega sodobnega plesa IZ/NAJDENA v koprodukciji Studia za svobodni ples in Cankarjevega doma.

ANAMARIJA KLAJNŠČEK potrjuje svoje umetniško avtorstvo tako v performansu TOK MISLI: PREPLET v produkciji Pekinpaha kot tudi v gostujoči španski predstavi COSSOC na mednarodnem festivalu 4. UKREP Plesnega teatra Ljubljana, kjer sta z Magijem Serrom uprizorila pravo gibalno ekshibicijo na odprtem prostoru pod kostanji na Špici ob Ljubljanici.

NATAŠA ŽIVKOVIĆ se nam je predstavila kot svojevrstna (so)avtorica tako v performansu cikla (NE)FORMA #105 v produkciji Zavoda Sploh kot avtorica rituala De mortuis nihil nisi bonum (O MRTVIH LE DOBRO) na 3. festivalu performansa na Novi pošti (Zavod Maska in Slovensko mladinsko gledališče) kot tudi v groteskni vlogi Tristane Bargeld v zadnji različici tehnoburleske TATOVI PODOB »Mad Jakale v filmu, ki ga nismo videli« v Kinu Šiška.

ANTONETA TURK, mlajša članica Narodnega gledališča Brno, se je predstavila na Mednarodnem baletnem gala koncertu v organizaciji Cankarjevega doma in Društva baletnih umetnikov Slovenije v Chopinovi miniaturi TWO in koreografiji Maria Radačovskega.

 

PLESALCI LETA 2023

KENTA JAMAMOTO nam je svojo bleščečo baletno moč pokazal tudi v vrhunski romantični vlogi Princa Albrechta v predstavi GISELLE SNG Opere in baleta ter Cankarjevega doma iz Ljubljane.

DAVIDE BUFFONE je v naslovni vlogi predstave Faust Opere in baleta SNG Maribor v koreografiji Edwarda Cluga razkril svojo široko ustvarjalno paleto.

IONUT DINITA iz vloge v vlogo potrjuje svojo umetniško zrelost, tak je tudi njegov Faust v predstavi Opere in baleta SNG Maribor.

THOMAS MARTINO se je na odru Opere in baleta SNG Maribor v predstavi Faust v koreografiji Edwarda Cluga predstavil z maestralno vlogo Mefista.

DANIEL DOMENECH je tudi v vlogi Mefista suvereno uveljavil svoj pogled na tega skrivnostnega Faustovega spremljevalca.

TAKUYA SUMITOMO v siloviti vlogi Charlesa Bovaryja, zakonskega moža Emme v predstavi Madame Bovary Opere in baleta SNG Maribor in koreografiji Valentine Turcu.

ANDREA SCHIFANO je navdušil v vlogi Léona, ljubimca Emme Bovary v predstavi Madame Bovary Opere in baleta SNG Maribor v poletni koreografiji Valentine Turcu.

 

PLESNI PAR LETA 2023

ANA KLAŠNJA IN LUKAS ZUSCHLAG sta nas ponovno začarala z nastopom na baletnem večeru Bolero ljubljanskega SNG Opera in balet v vlogi IZBRANA v slovitem Obredju Igorja Stravinskega in koreografa Renata Zanelle.

KAJA LIN JAGODIČ IN MICKAEL MARSO RIVIÉRE - na neodvisni sceni sodobnega plesa pripada ta naslov slovensko-angleškemu paru v njuni avtorski predstavi z naslovom Orbit_a v Plesnem teatru Ljubljana.

TJAŠA KMETEC IN KENTA YAMAMOTO sta zablestela v solo paru Ljubimca v Schönbergovi Ozarjeni noči v predstavi LJUBEZEN koreografa Renata Zanelle SNG Opera in balet iz Ljubljane.

 

PLESNI DOGODKI LETA 2023

ZDRAVO, SENO! / Flota, zavod Murska Sobota in Flota, Ljubljana
Koprodukcija: Bunker, Ljubljana / Partnerji: PUC, SKICA, a-ZONE, CCB, Mediterranean Dance Center San Vincenti / Koncept, koreografija in izvedba: Anna Possarnig, Jerca Rožnik Novak / Glasba v živo: Marko Sulz, Martin Unterlechner / Oblikovanje svetlobe in scenografija: Max Windisch-Spoerk / Oblikovanje kostumov: Pia Gorišek / Dramaturgija: Zala Dobovšek / Zunanje oko: Kamil Mrozowski. (Plesna pastorala iz podeželskega življenja nekje na koroški kmetiji. Uprizorjena tudi v eksterjerju po rouseaujevsko.)

GOLAZEN / Plesni teater Ljubljana
Koprodukcija: HNK I. p. Zajc, Rijeka, Hrvaška / Cabaret-noir po motivih S. Gruma in J. P. Kamova / Režija, koreografija: Natalija Manojlović Varga / Dramaturgija: Sara Stanić / Asistentka koreografije: Alja Lacković / Glasba: Gordan Tudor / Scenografija: Ana Rahela Klopčič / Kostumografija: Ana Aleksandra Buković / Video: Nina Đurđević / Oblikovanje luči, tehnične rešitve: Janko Oven / Kreativni producent: Katja Somrak / Izvedba: Veronika Valdés, Alja Lacković, Petra Peček, Edi Ćelić. (Sugestiven ekspresionistični žanrski hibrid gibalnega in gledališkega jezika iz sveta dveh pomembnih piscev. Golazen gomazi iz vseh por zatohle družbe!)

PLENIR / Balkan Dance Project, Velenje
Mednarodna plesna koprodukcija: Festival Velenje, Festival Danceproject, Slovensko stalno gledališče Trst, Plesni teater Ljubljana / Idejna zasnova, koreografija in izbor glasbe: Daša Grgič / Ples: Mojca Majcen, Urša Rupnik, Igor Sviderski, Branko Mitrović / Oblikovalec luči: Luka Živković / Kostumografija: Anka Rener Kremžar / Video & foto: A. R. Kremžar in Luca Quala. (Izvirna obuditev primorske folklorne dediščine Daše Grgič, učenke plesne tehnike Alwina Nikolaisa in Carolyn Carlson.)

GRAN BOLERO / En-Knap Group & ZPA
Idejna zasnova in koreografija: Jesús Rubio Gamo / Asistentka koreografije v Sloveniji in na Hrvaškem: Clara Pampyn / Izvajalci: En-Knap Group (Nuria Capella Florensa, Mattia Cason, Tina Habun, Davide Lafabiana, Tamás Tuza, Carolina Alessandra Valentini) & Zagrebški plesni ansambel (Luna Lilek, Nika Lilek, Silvija Musić, Endi Schrötter, Linda Tarnovski, Karlo Topolovec) / Glasba: José Pablo Polo na osnovi glasbe Mauricea Ravela / Oblikovanje svetlobe: Leon Curk po izvirnem načrtu Davida Picaza / Kostumografija: Katarina Markov. (Uspešna združitev ansamblov dveh držav v variaciji na znamenito umetnino.)

De mortuis nihil nisi bonum / Nataša Živković
3. festival performansa 2023, Nova pošta (Zavod Maska in Slovensko mladinsko gledališče) / Avtorstvo in izvedba: Nataša Živković. (Briljanten gledališko-plesni pogrebni ritual za nerealizirano idejo Centra za sodobno plesno umetnost in s suverenim plesnim finalom na ljubljanskem pokopališču Navje. O mrtvih le dobro.)

PERPETUUM MOBILE / Zavod MN Dance Company
Koproducenta: SNG Nova Gorica, Cankarjev dom Ljubljana, 2022 / Koreografija, vizualnost in izbor glasbe: Michal Rynia in Nastja Bremec Rynia / Dramaturgija: Ana Kržišnik Blažica / Oblikovanje svetlobe: Matjaž Bajc / Oblikovanje zvoka: Matej Čelik / Oblikovanje elementov: Gorazd Prinčič / Foto: Aljoša Kravanja, Damir Ipavec / Zasedba: Marco Arzenton, Noemi Capuano, Rebecca Moriondo, Nastja Bremec Rynia, Dalma Kitley, Francesco Misceo, Eri Nishibara, Robbie Pitt, Michal Rynia, Helén Tamaskó, Luka Vodopivec, Kareles Zambrano, Marta Lo Nigro. (Hipnotičen mednarodni projekt, posvečen Leonardu da Vinciju.)

MEMORIA / ELIAS 2069
Produkcija: ELIAS 2069 in Mercedes Klein / Koprodukcija: Zavod EN-KNAP, SNG Nova Gorica idr. / Koncept, koreografija, besedilo, izvedba: Mala Kline / Scenografija, oblikovanje luči, kostumografija in fotografija: Petra Veber / Glasba: Kristijan Krajnčan. (Enigma, ki se razpira navznoter v magmo jaza, nekakšen vstop v šamansko popolnost.)

DISTANCA / MN Dance Company, Nova Gorica
MN Dance Company, Nova Gorica / Koprodukcija: SNG Nova Gorica in CD Ljubljana, 2023 / Avtorja in koreografa: Michal Rynia, Nastja Bremec Rynia / Dramaturgija: Ana Kržišnik Blažica / Glasba: Mateja Starič / Oblikovanje svetlobe: Matjaž Bajc / Scenografski elementi: Gorazd Prinčič / Maska: Hana Huseinspahic / Zasedba: Tjaša Bucik, Nastja Bremec Rynia, Noemi Capuano, Maria De Silva, Maria Cecere, Paula Garcia, Rebecca Granzotto, Luca Marchi, Erica Modotte, Eri Nishibara, Michal Rynia, Pere Sansaloni Servera, Luka Vodopivec. (Dočakali smo. Nov slovenski plesni center v Novi Gorici raziskuje dalje. In to z mednarodnim pedigrejem.)

PLEŠOČI (P)OGLEDI / Zavod En-Knap Group
Produkcija: Fabien Prioville Dance Company & Zavod En-Knap Group / Ljubljana 2023 / Konceptualna zasnova in koreografija Fabien Prioville / V živo ustvarjajo: En-Knap Group (Nuria Capella Florensa, Tina Habun, Mattia Vason, Davide Lafabiana, Tamás Tuza, Carolina Alessandra Valentini / V virtualni resničnosti uprizarjajo FP Company (Francesca Ciaffoni, Anna Suheyla Harms, Evan Schwarz, Tijana Prendović) / VR kamera in montaža: Christoph Vogel / VR montaža: Omar Ismail / Dramaturgija: Annette von Keudell / Oblikovanje svetlobe: Špela Škulj / Kostumografija: Katarina Narkov / Vodja vaj: Ana Štefanec. (Interaktivna predstava z občinstvom, z delnim vključevanjem VR tehnike. Sproščujoča družabnost.)

TOK MISLI: Preplet / Pekinpah
Producent: Žiga Predan / Koncept performansa: Anamaria Klajnšček / Izvedba: Elvis Homan, Kristýna Peldová, Anamaria Klajnšček, Boštjan Simon / Kostumi in scenografija: Gabriela Lotaif. (Vstopi in izstopi glasbenih in gibalnih parov v nenehno gordijsko vozlanje spominov, pa tudi beg pred njimi.)

IZ / NAJDENA / Studio za svobodni ples
Zgodovinjenje slovenskega sodobnega plesa / Produkcija: Studio za svobodni ples / Koprodukcija: Cankarjev dom, Plesni teater Ljubljana, Plesni Epicenter / Avtorica in plesalka: Urša Rupnik / Plesalci/-ke in soustvarjalci/ke: Luka Ostrež, Ursus Dancers (Katarina Bogataj, Dijana Džamastagić, Anja Firicki, Katja Kučina, Hana Murovec, Kaja Marion Ribnikar, Maja Maša Šömen, Ina Trefalt, Nika Zidar, Vesna Wolf) Avtorska glasba: David Kocmur, David Nik Lipovac, Patricija Škof / Dramaturgija: Zala Mojca Jerman Kuželički / Koreografsko svetovanje: Maša Kagao Knez / Lučno oblikovanje: Uroš Gorjanc / Kostumografija: Anka Rener Kremžar. (Urša Rupnik nadaljuje cikel Zgodovinjenja slovenskega sodobnega plesa na interaktiven način – in tiho beleži njegovo živahno stoletnico. V centru posvečenosti izpostavlja izrazita dela predhodnic in jim uspešno išče današnji kontekst.)

SCREAMAGE / Emanat
Koprodukcija: Cankarjev dom Ljubljana / Umetniško vodenje in koreografija: Jan Rozman / Izvedba: Peter Frankl in Jan Rozman / Scenografija: Dan Pikalo / Video: Miha Možina / Grafično oblikovanje: Sara Bezovšek / Kostumografija: Kiss the Future / Oblikovanje svetlobe in tehnično vodenje: Janko Oven / Dramaturgija: Maša Radi Buh / Asistenca režije in odrska asistenca: Bor Ravbar / Izvršna produkcija Sabrina Železnik in Luka Zagoričnik. (Popartistični hepening.)

SORRY OUT OF IDEAS / Društvo DUM iz Ljubljane
Več videoposnetkov senc plesalk iz leta 2009, ki jih Mateja Bučar zdaj projicira na zidove galerije in s konceptualno intervencijo posega v njihovo število. (Performans brez performerja.)

ALEGORIJE – FRAGMENTI / Zavod Museum, Ljubljana
Koprodukcija: Kino Šiška Ljubljana, Platforma sodobnega plesa Maribor, Moja kreacija / Režija, gib in vizualna podoba: Barbara Novaković / Zvočna podoba: Jure Vlahović / Oblikovanje svetlobe: Andrej Petrovčič / Strokovna sodelavka: Suzana Koncut / Ples: Enya Belak, Matevž Dobaj, Beno Novak, Krýstina Peldová. (Suveren plesni kvartet v intrigantni enigmatičnosti.)

NA STEŽAJ ODPRTA VRATA / Fouklor
Koprodukcija: Zavod Vitkar in Cankarjev dom / Ideja in koreografija: Brane Potočan / Soustvarjanje in ples: Anamaria Bagarić, Branko Potočan, Jana Menger, Tajda Podobnik, Tini Rozman, Veronika Valdés / Avtorja in izvajalca glasbe: Goran Završnik in Gašper Selko / Oblikovanje zvoka: Blaž Flerin / Dramaturgija: Andreja Kopač / Oblikovanje svetlobe: Gregor Kuhar / Fotografije: Drago Videmšek / Video: Petra Hrovatin / Izvršna producentka: Mojca Ulaga. (Posrečena igralna ura Braneta Potočana skozi prostore Cankarjevega doma.)

DOTIK – TKIVO – TKANINA / Zavod Federacija
Produkcija: Zavod Federacija, Anja Bornšek, Snježana Premuš / Koprodukcija: Nagib, Inštitut Ma, 2021 / Partnerji: Bunker, Lutkovno gledališče Maribor / Soavtorici in izvajalki: Snježana Premuš in Anja Bornšek / Svetlobno-scenska oblikovalka: Špela Škulj / Glasba: Ida Hiršenfelder / Kostumografija: Jelena Pirkmajer Cliché. (Inspirativna interaktivna plesna instalacija v pomirjujoči scenski lupini.)

4 MINIATURE
FLAMENKO IN OMARA / Produkcija: Skladišče 172 / Zasnova in izvedba: Anja Mejač, Luka Uršič / Koreografija: Anja Mejač / Glasba: Luka Uršič / Produkcija: PKD Predmestje / Zasnova, koreografija in izvedba: Mitja Obed // MINIATURA NO. 9 / Produkcija: Zavod NEST / Zasnova, koreografija in izvedba: Urška Centa / Izvedba: Domen Novak / Dramaturško svetovanje: Tina Habun / Kostum: Draž // MARIJA BREZ GLASU / Produkcija: PKD Flamenko / Partner: Zavod Maska / Zasnova, koreografija in izvedba: Ana Pandur / Glasba: Matej Bonin / Soavtorstvo glasbe in izvedba: Špela Mastnak / Intermedijsko sodelovanje, video in kostum: Tina Princ – Things I Miss / Konceptuano sodelovanje: Matej Bonin. (V ljubljanskem Atriju ZRC smo dočakali plesne miniature slovenskih zaljubljencev v flamenko.)

IZ DELCEV / April Veselko
Produkcija: April Veselko / Koprodukcija: Plesni teater Ljubljana, Plesna izba Maribor, Zavod Moja kreacija, Plesni forum Celje, Društvo ZIZ, Lutkovno gledališče Maribor / Koncept in izvedba: Ana Cvelbar, Kaja Vajdetič, April Veselko / Oblikovanje luči: Miha Horvat. (Fragmentarna dramaturgija fragmentov. Izvirno.)

 

PLESNI PRVENEC LETA 2023 

KVADRATI / DUM - društvo umetnikov
Koreografija, izvedba in oblikovanje prostora: Polett Kasza & Mateja Železnik / Oblikovanje zvoka: Mark Bartha / Dramaturgija in svetovanje: Sara Živkovič Kranjc / Ilustracija: Anna Huszak-Azami / Video in fotografija: Marijo Županov, Lukas Zuschlag. (Vizualno učinkovit prvenec dveh baletnih umetnic. Poglobljena raziskava zank človekove preobremenjenosti in prehitevanja časa.)

 

PREDSTAVA ZA OTROKE LETA 2023

CIRKUS NA MESECU / Gledališče Vitkar 
Produkcija: Gledališče Vitkar, Fourklor, KD Priden možic / Nastopajo: Branko Potočan, Nina Grguraš, Kristina Martinc, Nina Bučuk, Katarina Krapež, Danijela Zajc, Anamaria Bagari, Veronika Valdés, Kristina Rozman, Tajda Podobnik, Rose&Maestro Gorsky, Anja Bezlova, Goran Završnik. (Otroci na predstavi Branka Potočana v ljubljanski Drami so bili navdušeni nad norčijami, kako se na Mesec lahko pride kar po vrveh. Ali pa mogoče še višje?)

 

GLASBA LETA 2023 

MILKO LAZAR je ustvaril glasbeni hit za celovečerno baletno predstavo FAUST Edwarda Cluga (Opera in balet SNG Maribor ter Cankarjev dom) pa tudi krajšo skladbo APRETURE v Baletnem triptihu - prav tako za Cluga in mariborsko hišo.

 

SCENOGRAFIJA IN KOSTUMOGRAFIJA LETA 2023 

LEO KULAŠ nas vedno na novo preseneča z razkošjem svoje ustvarjalne fantazije, ki je pravi dar za vsako plesno umetnino koreografa Edwarda Cluga, tako tudi za FAUSTA Opere in baleta SNG Maribor.

MARKO JAPELJ je izbrani umetniški sodelavec koreografa mednarodnega slovesa Edwarda Cluga, tako v uprizoritvi FAUSTA Opere in baleta SNG Maribor ter Cankarjevega doma kot tudi v predstavi Madame Bovary Valentine Turcu v mariborski Operi in baletu.

PETRA VEBER je v scenski fantaziji MEMORIA Male Kline scenografka, oblikovalka luči, kostumografka in fotografinja. Ustvarila je unikaten svet stoterih podob, skozi katere potuje performerka.

IÑAKI COBOS GUERRERO nam je z veliko prefinjenega okusa razkril, kakšna naj bi bila ustrezna originalna romantična podoba slavnega baleta GISELLE v koprodukciji SNG Opere in baleta iz Ljubljane in Cankarjevega doma v koreografiji Inakija Cobosa Guerrera.

ALAN HRANITELJ zmeraj znova potrjuje svojo brezmejno umetniško moč tudi v predstavi Madame Bovary Opere in baleta SNG Maribor v koreografiji Valentine Turcu.

 

DRAMATURGIJA LETA 2023

ZALA DOBOVŠEK je s haikujevsko bistrino ozavestila »dvojezično« plesno pastoralo Anne Possarnig in Jerce Rožnik Novak z naslovom ZDRAVO, SENO! v produkciji Zavoda Flota.

 

OBLIKOVANJE SVETLOBE 2023

TOMAŽ PREMZL je na zasnovi švicarskega kolega Martina Gebhardta oblikoval svetlobo v mariborski postavitvi Clugovega FAUSTA.

ANDREJ HAJDINJAK je v predstavi GISELLE SNG Opera in balet Ljubljana ter Cankarjevega doma oblikoval decentni sfumato svetlobni spekter za romantično zgodbo.

 

VIDEO IN TV LETA 2023 

UŽIVAJTE, ODER JE VAŠ - portret Edwarda Cluga
Celovečerni dokumentarni film Uredništva kulturnega in umetniškega programa TV Slovenija o čudežnem dečku iz Romunije je nastajal več let pod vodstvom režiserja Boža Grlja in scenaristke Nuše Ekar. Direktor fotografije je Jure Nemec, montažer pa Zlatjan Čučkov. (Svetovljanski spomin s solzo ponosa.)

ČAS V POGLEDU
Produkcija: Zavod Federacija 2021 / Koncept, režija in dramaturgija: Hana Vodeb & Snježana Premuš / Direktor fotografije: Tadej Vintar / Montaža: Hana Vodeb / Zvočna krajina: Boštjan Perovšek / Glasba: Toby Kuhn / Glas: Gregor Zorc / Nastopajo: Anja Bornšek, Ivan Mijačević, Snježana Premuš, Tina Valentin. (Satovje odnosov, pretakanje izgubljenih objemov.)

 

GLEDALIŠKE KOREOGRAFIJE LETA 2023

ROSANA HRIBAR
Vstavila je dragocen koreografski medaljon v operno predstavo Evgenij Onjegin Petra Iljiča Čajkovskega v SNG Opera in balet Ljubljana; na državni proslavi ob dnevu reformacije v Lendavi pa je z učenkami Akademije za ples dodala vitalen delček k počastitvi in nas s plesno miniaturo spomnila na vrhunsko baletno legendo Matejo Rebolj.

MARKO MANDIĆ
Neizmerno duhovita gibalna ekshibicija igralca Marka Mandića v predstavi MandićCirkus (oblečen) v ljubljanskem SNG Drama v režiji Bojana Jablanovca.

ŽIVA BIZOVIČAR
Režiserka je ustvarila izviren ritual slovenskega izročila po motivih ljudskih pesmi Žene v testu v ljubljanski Drami s presunljivo odrsko tankočutnostjo.

BOJANA ROBINSON
Kot svetovalka za gib je skupaj z mlado režiserko Mašo Pelko v predstavi ljubljanske Drame Dan, ko jaz ni bil več jaz Ronalda Schimmelpfenniga izumila presenetljivo odrsko mizansceno.

 

REŽIJA LETA 2023 

RENATO ZANELLA je po idejnem konceptu Marka Hribernika realiziral presenetljiv scenski oratorij REQUIEM na glasbo Gabriela Fauréja v izvedbi opernega zbora, orkestra in solistov SNG Opera in balet Ljubljana ter z izbranimi umetniškimi sodelavci. Ne gre samo za žanrsko novost, ampak za enega od vrhuncev operne sezone.

 

NOVINARKA LETA 2023

TINA ŠROT leta z ljubeznijo in vztrajnostjo spremlja naše bogato plesno dogajanje na državni RTV Slovenija.

 

GOSTUJOČE PREDSTAVE LETA 2023

Vsak poskus se bo končal z zdrobljenimi telesi in zlomljenimi kostmi 
V abonmaju "7 veličastnih" v Cankarjevem domu je producent GRIP v sodelovanju z Dance On Ensemble v koreografiji Jana Martensa predstavil flamsko postmodernistično parodijo na plesne začetke baleta oz. modernega plesa.)

SOLUS AMOR
Produkciji Müpa Budapest in Recirquel Cirque Danse Bencea Vágija sta nam predstavila madžarski sodobni cirkuški spektakel za otroke in odrasle s kombinacijo vratolomnih akrobatskih točk in atraktivne plesne dovršenosti.

RE:INKARNACIJA
The Qdance Company Lagos in YK Projects iz Nigerije sta nas v abonmaju "7 veličastnih" presenetila s pravo energetsko bombo pod umetniškim vodenjem Qudus Onikekuja.

LARSEN C
COFESTIVAL je v ljubljanskem Kinu Šiška odprl svoj 12. mednarodni festival sodobnega plesa z izjemnim dogodkom iz leta 2021 po konceptu in koreografiji Christosa Papadopoulosa in inovantivnega svetlobnega oblikovanja Elize Alexandropoulou.

COSSOC
Plesni teater Ljubljana je na svojem Festivalu plesnih perspektiv 4. UKREP gostil, ob produkcijski pomoči ELCLIMAMOLA, Katalonca Magija Serraeja in Slovenko Anamarijo Klajnšček z njunimi nenavadnimi skulpturalnimi kompozicijami teles.

 

P. S.
Opozorilo institucijam: Plesni dogodki pa tudi festivali se v Sloveniji vse pogosteje prekrivajo – še posebej junija!

Niko Goršič

Niko Goršič, 15. 3. 2018
Odziv na kritiko Boruta Smrekarja
Niko Goršič, 26. 2. 2023
Vrhunci slovenskega plesa 2022