AGRFT, 18. 12. 2012

Vabilo na okroglo mizo ob izidu nove številke Filozofskega vestnika

V okviru raziskovalnega programa Gledališke in medumetnostne raziskave UL AGRFT je bil za revijo Filozofski vestnik pripravljen tematski sklop Corpus trupel, ki zajema devet znanstvenih prispevkov.
:
:


Vabimo vas, da se udeležite pogovora ob izidu, ki bo v petek, 21. 12. 2012, ob 11:30 v prostorih UL AGRFT na Nazorjevi 3 (drugo nadstropje, predavalnica 71).

V pogovoru sodelujejo uredniki tematskega sklopa dr. Mirt Komel, dr. Karmen Šterk, Eva Vrtačič in domači avtorji besedil dr. Gašper Troha, mag. Bojan Anđelković, Klemen Ploštajner ter član uredništva Filozofskega vestnika dr. Peter Klepec.

Kratka predstavitev tematskega sklopa:

Corpus trupel
(tematski sklop v novi številki revije Filozofski vestnik)

Samo za človeško truplo velja, da nikoli ni zgolj mrtvo meso kadavra. Človeško mrtvo telo, golo meso, se vpisuje kot simbolni primankljaj, vselej že v relacijah točno določene družbeno-kulturne ideologije smrti, ki vključuje celo paleto moralnih, pravnih, političnih, estetskih in nenazadnje tudi kulinaričnih prvin.

Sklop Corpus trupel ponuja mnoštvo avtorskih prispevkov, ki so si zadali premisliti pomen človeškega trupla skozi raznorodne – včasih medsebojno komplementarne, včasih medsebojno izključujoče se – filozofske paradigme, od fenomenološke in psihoanalitske do marksistične in postrukturalistične, vse z namenom reformulacije diskurzivnih konvencij, ki nam sicer onemogočajo mišljenje trupla kot takega.

Gostujoče pero temata je Jean-Luc Nancy, ki se je odzval s kratkim esejem na temo trupla svojega prijatelja, poleg njega pa izven slovenskega govornega registra še Shannon Bell s svojim prispevkom o bioumetniških praksah skozi fenomenološko perspektivo in pa Niki D'Amore, ki, oborožena z marksistično-psihoanalitskim diskurzom, na podlagi svoje natakarske izkušnje piše o korporativnih zombijih post-kapitalizma. Bojan Anđelković in Klemen Ploštajner premišljujeta bio- in thanato-politiko, Gašper Troha tematizira, kaj se zgodi, ko truplo zaide v polje uprizoritvenih umetnosti, Mirt Komel obdela kulinarični vidik, Karmen Šterk opazuje Janeza D., ki se še vedno sprehaja med življenjem in smrtjo, Eva Vrtačič pa ta medprostor uokvirja v problem ljubezni.

Seznam prispevkov
Jean-Luc Nancy: Mrtvo telo
Klemen Ploštajner: Od subjekta k truplu
Bojan Anđelković: Telo med življenjem in truplom
Karmen Šterk: Smrt in delo Janeza D.
Mirt Komel: Človeško meso: estetsko-kulinarične dimenzije človeškega trupla
Shannon Bell: Razkrito: na treh grobiščih
Gašper Troha: Truplo bele kokoši
Niki D'Amore: Smrt v življenju: zombi natakarica in njen šef »korporativnost«
Eva Vrtačič: V imenu ljubezni

AGRFT, 24. 12. 2017
Voščilo AGRFT
AGRFT, 27. 6. 2014
Stoli znova nagrajeni
AGRFT, 23. 6. 2009
David Hare: Modra soba