Glej, 3. 12. 2011

Vabilo na gledališko-plesne delavnice

Katalonski in balearski umetniki na obisku v Sloveniji na povabilo Gledališča Glej med 20. in 22. decembrom 2011.
:
:
foto Arhiv Antic Teatre
foto Arhiv Antic Teatre
foto Arhiv Antic Teatre

Gledališče Glej (Ljubljana, Slovenija) in Antic Teatre (Barcelona, Španija) vabita na sklop treh gledališko-plesnih delavnic, ki se bodo potekale v okviru mednarodnega projekta cav_a: Catalan & Balearic Artists Visiting Slovenian Artists.

Delavnice so brezplačne in namenjene vsem, ki jih zanimata gib in gledališka igra, ne glede na dosedanje igralske oziroma plesne izkušnje. Gostujoči umetniki bodo udeležencem predstavili svoje metode in prakse ustvarjanja v gledališču. Delavnice bodo potekale 20., 21. in 22. decembra vselej med 10. in 14. uro v Kreatoriju DIC (Dijaški dom Ivana Cankarja).

Prijave se zbirajo do 15. decembra na info@glej.si. Posamezne delavnice se lahko udeleži največ 10 udeležencev. Lahko se prijavite na eno, dve ali na vse tri delavnice skupaj. Delavnice bodo potekale v angleškem jeziku.

Produkcija: Antic Teatre in Gledališče Glej.
Koprodukcija: KUD Pozitiv in Dijaški dom Ivana Cankarja.
Projekt sta omogočila: Inštitut Ramon Llull in Veleposlaništvo Kraljevine Španije v Ljubljani.

***
torek / 20. 12. / 10:00—14:00 (Kreatorij / Dijaški dom Ivana Cankarja / Poljanska cesta 26 / Ljubljana)
Gledališko-plesna delavnica skupine El Conde de Torrefiel (Barcelona)

Na brezplačni delavnici bodo mentorji iz skupine El Conde de Torrefiel (njihova predstava Opazuj, kako utrujenost porazi misel bo na sporedu 22. decembra v Gledališču Glej) predstavili svoje ustvarjalne prakse in metode. Namen delavnice je spoznavanje načinov, kako na odru uprizoriti konflikt med idejo in dejanjem, med življenjem v nas samih in življenjem, ki se odvija pred našimi očmi. Uporabili bodo dve orodji; tekst in nastop, s katerima bodo udeleženci ustvarili možne reprezentacije kompleksnih in nekoherentnih realnosti, ki so del naših vsakdanjih izkustev.

Pablo Gisbert Donat je študiral filozofijo, diplomiral pa je iz dramaturgije na Institut del Teatre of Barcelona. Od leta 2005 svoja dela predstavlja pod imenom El Conde de Torrefiel. Prav tako je dramaturg pri plesnem društvu La Veronal. Za svoja besedila je prejel vrsto nagrad. Piše tudi gledališko glasbo. Tanya Beyeler je diplomirala iz dramske igre. Ustvarja na področju raziskovanja novih pristopov v plesu, gibu in igri. Kolektivu El Conde de Torrefiel se je pridružila leta 2009. Od leta 2005 kot igralka sodeluje tudi s koreografom Marcosom Morauom pri plesnem društvu La Veronal.

***
sreda / 21. 12. / 10:00—14:00 (Kreatorij / Dijaški dom Ivana Cankarja / Poljanska cesta 26 / Ljubljana)
Gledališko-plesna delavnica, ki jo vodita Guillem Mont de Palol in Jorge Dutor (Barcelona)

Na brezplačni delavnici bosta mentorja Guillem Mont de Palol in Jorge Dutor (njuna predstava In zakaj John Cage? bo prikazana dan prej v Gledališču Glej) udeležencem predstavila svoje ustvarjalne metode in prakse. Delavnica bo potekala kot vodena improvizacija, s katero bodo udeleženci dosegali nove in nepričakovane dramske situacije. Guillem Mont de Palol in Jorge Dutor se sprašujeta, kako upravljati z danim trenutkom ustvarjanja, ko pa ne vemo, kam nas vodi? Z uporabo orodij repeticije in organske transformacije bodo udeleženci raziskovali še neznan ustvarjalni prostor. Spoznavali bodo, kako od giba do izgovorjenih besed in nazaj, ter kako od besedila do pomena po poteh absurda in glasbe.

Guillem Mont de Palol je leta 2006 diplomiral na amsterdamski SNDO (School for New Dance Development). Pri njegovem ustvarjanju se prekrivajo ples, umetniške inštalacije in gledališče. Kot igralec je sodeloval s številnimi koreografi, kot so: Mette Ingvartsen, Vincent Dunoyer, Andrea Božič, Min Tanaka in Masu Fajardo. Jorge Dutor je na madridski RESAD (Real Escuela Superior de Arte Dramático) študiral scenografijo. Kmalu je film in televizijo zamenjal z udejstvovanjem na področju plesa in scenskih umetnosti. Kot scenograf in igralec je sodeloval z imeni kot so: Sara Manente, Pere Faura in Aitana Cordero. Skupna ustvarjalska pot Jorga in Guillema se je začela leta 2009 s projektom “Ooh, I was a teenage werewolf making things up something dreadful”, skupno pot pa nadaljujeta z aktualno predstavo “And why John Cage?”

***
četrtek / 22. 12. / 10:00—14:00 (Kreatorij / Dijaški dom Ivana Cankarja / Poljanska cesta 26 / Ljubljana)
Gledališko-plesna delavnica skupine La Societat Doctor Alonso (Barcelona)

Na brezplačni delavnici bosta gledališki režiser Tomás Aragay ter plesalka in dramaturginja Sofia Asencio iz skupine La Societat Doctor Alonso (njuna predstava Ramón in Estela bo prikazana dan prej v Gledališču Glej)  predstavila svoje ustvarjalne prakse in metode. Običajno je, da gledališka naracija temelji na ideji konflikta. To pomeni, da nas dramska zgodba od točke A do točke B vodi po poti bojev med različnimi cilji, pri čemer vsak cilj skuša doseči ustvarjalec z različnimi metodami. Ne delavnici boste spoznavali alternativne pristope k dramskemu diskurzu, ne da bi iskali oporo v dualističnih konfliktih, iz katerih vedno znova prevlada eno in ne oboje.

Gledališki režiser Tomás Aragay ter plesalka in dramaturginja Sofia Asencio, ki vodita skupino La Societat Doctor Alonso (SDA), se vsake predstave lotita iz ničelnega izhodišča z namenom, da si s tem omogočita svobodno polje izbire umetniškega jezika. Njuna dela zaznamuje prepletanje gledaliških žanrskih kodov in vključevanje številnih, tako amaterskih kot poklicnih igralcev. Nemalokrat pa so v njunih delih igralci tudi gledalci.

Gledališče Glej, 1. 4. 2011
Miniaturka I: Eksplozija
Gledališče Glej, 27. 12. 2011
Glej, prošnja!
Gledališče Glej, 20. 5. 2009
Ponovitve Iz Principa!