STA, 17. 1. 2024

V SMG predstava z mladimi na temo vojne

V Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) bo danes premiera predstave Umetnost vojne/Umetnost miru, ki so jo ustvarili mladi v okviru projekta Mlado Mladinsko 2 pod režijskim vodstvom Ane Duša. Kot je povedala na novinarski konferenci, je bilo izhodišče za igro rusko-ukrajinska vojna, s 14 mladimi pa so se nato občutenja vojne lotili prek zgodb.
:
:
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše
Foto: Matej Povše

Kot je uvodoma povedal direktor SMG Tibor Mihelič Syed, Umetnost vojne/Umetnost miru sledi predstavi Svoje usode krojači iz leta 2022, ki jo je tedaj pripravila prva generacija programa Mlado Mladinsko za vključevanje mladih v gledališče in javni diskurz.

V tokratnem projektu je sodelovalo 14 mladih, v starosti med 16 in 19 let, ki so jih izbrali na avdiciji, od tega osem fantov in šest deklet. Fantje so v predstavi večinoma prevzeli vloge vojakov, za kar se ni odločila nobena od deklet, je pojasnila Ana Duša. Pri predstavi sodeluje tudi fant iz Bosne in Hercegovine, dva udeleženca pa prihajata iz Rusije. Osnovni jezik igre je slovenski, v njej pa je sicer slišati pet različnih jezikov.

Duša, ki vodi program Mlado Mladinsko 2, je imela na začetku povsem izdelan načrt za predstavo, vendar je kmalu ugotovila, da bo projekt ob mladih, ki niso profesionalni igralci, krenil po drugačnih tirnicah. Začeli so z ugotovitvijo, da so vojne, kljub temu, da ves čas potekajo, mladim daleč in se težko poistovetijo z njimi. Zato jim je predlagala, da v domačem okolju oz. med še živečimi sorodniki poiščejo zgodbe iz vojn. Izkazalo se je, da vojno najlažje občutijo prav prek zgodb posameznikov.

Projekt je vključeval tudi več študijskih ekskurzij v kraje, zaznamovane z vojnami, kot so Sarajevo, Jasenovac, Javorca, eden od igralcev Blaž Šef je omenil tudi obisk pri psihiatrinji, ki je svoje življenje posvetila duševnemu zdravju otrok. Eden od igralcev Filip Klančnik je povedal, da so se njega in soigralcev močno dotaknili vsi kraji, ki so jih obiskali.

Med samim procesom so mladi skupaj z avtorsko ekipo in igralci SMG - poleg Duše in Šefa so bili to še igralci Janja Majzelj, Matej Recer, Vito Weis ter skladatelj Mitja Vrhovnik Smrekar, kostumografka Nina Čehovin, scenografka Urša Vidic in oblikovalka maske Vanja Djuran - razmišljali o luksuzu, ki ga imajo, da lahko študirajo ter da so lahko denimo pacifisti. V kontekstu vojne oz. diktature so mladi soočeni s povsem drugačnimi vprašanji, kot so, boš streljal ali boš raje ustreljen, je pojasnila Duša. Ob tem je spomnila na poziv v Ukrajini v začetku vojne, da moški, starejši od 16 let, ne smejo zapustiti države.

V predstavi poleg Klančnika ob omenjenih igralcih ansambla SMG nastopajo še Marko Engelman, Natan Pajić, Izidor Vogrinec, Adrian Grošelj, Matic Eržen, Luka Rener, Pavle Vastl, Erin Bregar Sabolić, Pika Kovač, Neža Duša Draž, April Kotnik, Elizaveta Klochkova in Fedja Boldyrev.

Ana Duša, Umetnost vojne/Umetnost miru, SMG