STA, 5. 8. 2024

V Hongkongu z 80-člansko zasedbo zaživel projekt Vampirabile Karmine Šilec

Glasbeno-scenski projekt Vampirabile, ki je nastal po idejni zasnovi dirigentke Karmine Šilec ter režiserke in scenografke Mete Hočevar, je minuli konec tedna doživel izvedbo v Shaw Auditoriumu v Hongkongu z 80-člansko projektno zasedbo.
:
:

Foto: Pixabay

Prva izvedba glasbeno-scenskega projekta sodobne glasbe Vampirabile o skrivnostnih čudežih proti zlim duhovom, proti urokom in pošastim sega v leto 2000, ko je Karmina Šilec zanj prejela tudi nagrado Prešernovega sklada.

V izvedbi Carmine Slovenice je bil Vampirabile doslej izveden na Švedskem, Kitajskem, v Avstriji in Venezueli ter na Svetovnih glasbenih dnevih (ISCM - International Society for Contemporary Music). Že od premiere je deležen odličnih domačih in mednarodnih kritik.

Kot koprodukcija je po izvedbi Leioe Kantike ansambla v Španiji leta 2013 bil tokrat izveden drugič. Sodelovali so Carmina Slovenica, Hongkonški otroški zbor ter Univerza za znanost in tehnologijo v Hongkongu, so sporočili iz Carmine Slovenice.

Kot so zapisali, je življenje mitov bogato, skrivnostno, nikoli do konca razvito. Bajeslovni svet, ki zaživi v projektu Vampirabile, je bogat in skrivnosten, nikoli do konca raziskan. Mami s svojo prepletenostjo domišljije in resničnosti, narave in človeka, verovanja in izkušenj, upanja in bojazni, moči in nemoči. Ljudstva se med seboj razlikujejo po svoji mitologiji, v kateri se prepoznavajo, pa vendar so si hkrati v njej tako podobna. Ta svet je tako daleč, a hkrati tako blizu.

Avtorji glasbe so Lojze Lebič, Judith Shatin, Stephen Hatfield, Arne Mellnäs in Adriana Hölszky.

Meta Hočevar, Hongkong, Vampirabile, Karmina Šilec, Kitajska