Festival bo do vključno nedelje potekal na Petrovem trgu in v desakralizirani cerkvi sv. Duha. Na njem bodo predstavili kamišibaj zgodbe, ki jih je za letošnji festival izbrala državna selektorica za kamišibaj gledališče Silva Karim, so sporočili prireditelji.
Festival bodo drevi ob 18. uri odprli s poulično razstavo 10 let kamišibaja na Slovenskem, odprtje bodo pospremile predstave otrok, udeležencev delavnice Moj prvi kamišibaj, ki je februarja in marca potekala v Knjižnici Črnomelj.
V soboto bodo nadaljevali s slavnostnimi nagovori in odprtjem festivalskega tekmovalnega dela. Zvečer bo sledil drugi tekmovalni del programa za otroke. Odprli bodo razstavo pionirja kamišibaja na Slovenskem Igorja Cvetka in zvečer pripravili še tekmovalni program za odrasle.
Vse predstave si bo ogledala tričlanska strokovna komisija s področja gledališča, govorjene besede in likovne umetnosti. Festival kamišibaja bodo v nedeljo končali z okroglo mizo Poti slovenskega kamišibaja v desetih letih, ki jo bo vodila dramaturginja in izredna profesorica koprske Pedagoške fakultete Jelena Sitar.
Na okroglo mizo so povabili izvajalce kamišibaja in njegove gledalce, prireditelje festivala, učitelje, vzgojitelje, knjižničarje in predstavnike Občine Črnomelj.
Nacionalni festivali kamišibaja so prvih pet let potekali v Piranu, nato dve leti v Štanjelu in zadnji dve leti v Velenju. Prireditev, ki prinaša intimno kulturno doživetje za različne generacije, se vsaki dve leti seli in bo tudi v Črnomlju ostala dve leti, so še sporočili prireditelji.
Društvo Kamišibaj Slovenije je pripravo jubilejnega 10. festivala zaupalo Knjižnici Črnomelj. Gledališče kamišibaj sicer izvira z Japonske. Gre za pripovedovanje ob slikah oziroma ilustracijah, ki jih pripovedovalec vstavlja v pomanjšani odrski okvir.