STA, 14. 4. 2023

V CD plesna predstava Wima Vandekeybusa roke se ne dotikajo tvojega dragocenega mene

V Linhartovi dvorani Cankarjevega doma (CD) bo drevi gostovala plesna predstava z naslovom roke se ne dotikajo tvojega dragocenega mene belgijskega režiserja in koreografa Wima Vandekeybusa / Ultima Vez & KVS. V CD so delo opisali kot "mitsko zgodbo o soočenju in preobrazbi, svetlobi in temi, smrti in prerodu".
:
:
Foto: Marco Caselli
Foto: Wim Vandekeybus
Foto: Wim Vandekeybus
Foto: Wim Vandekeybus

Vandekeybus pri izvedbi dela sodeluje s skladateljico Charo Calvo, osmimi plesalci ter - prvič - s performerjem in vizualnim umetnikom Olivierjem de Sagazanom. Skupaj ustvarjajo svet, v katerem telesa kot žive, mesene skulpture nihajo med utopičnim in srhljivim, med močjo in krhkostjo. Poetični, skrivnostni naslov je verz iz hvalnice sumerske visoke svečenice Enheduane boginji Inani.

Od vseh mitov, ki obkrožajo boginjo Inano, je, kot navajajo v CD, najbolj slikovit njen spektakularni odhod v podzemni svet. Inana je božje utelešenje paradoksov človeškega obstoja, njena dejanja so odraz napetosti in protislovij, ki jih mora vsak v življenju prestati. Klinopisi na glinenih tablicah izpred več kot štiri tisoč let so nekatere najbolj starodavnih zgodb človeštva. Ne glede na različnost performativnega sloga Vandekeybusa in de Sagazana njuna dela živijo na liniji preizpraševanja, kaj pomeni biti "telo" in kaj "človek".

V jedru de Sagazanovega dela je transfiguracija telesa in obraza z glino in barvo v kepo anonimnega mesa. Vandekeybusovo in de Sagazanovo raziskovanje človeških meja svoj glasbeni odmev najde v materialni in fizični teksturi elektroakustične glasbe Charo Calvo.

Soustvarjalci in izvajalci o še Lieve Meeussen, Maria Kolegova, Mufutau Yusuf, Borna Babić, Maureen Bator, Davide Belotti, Pieter Desmet in Anna Karenina Lambrechts. Producent predstave je Ultima Vez.

Vandekeybus (1963) je koreograf, plesalec, filmski ustvarjalec in fotograf. Svojo plesno skupino Ultima Vez je ustanovil sredi 80. let prejšnjega stoletja. Izjemen umetniški debi je doživel s prvo predstavo Česar se telo ne spominja (What the body does not remember, 1987). Predstava je prejela nagrado bessie, ki je vsako leto podeljena za izjemne dosežke. Isto priznanje je prejel tudi za drugo delo Les porteuses de mauvaises nouvelles (1989). S predstavami v svojem edinstvenem slogu je zadnjih nekaj desetletij doma in na tujem ustvaril mejnike v razvoju sodobnega plesa.

Lastni gibalni jezik je izoblikoval z neposrednim soočanjem intuicije, impulza in instinkta ob energijo, tveganje in nevarnost, s čimer skozi medij plesa ponazarja dramatičen svetovni nazor, poln dinamike in konflikta. Osrednji poudarek njegovega dela je nepremostljivo protislovje med telesom in umom, čustvom in razumom, moškim in žensko, naravo in kulturo, človekom in živaljo, skupino in posameznikom, iluzijo in resničnostjo.

Za Vandekeybusovo delo je značilno skoraj obsedeno ponavljanje ene same teme: kako se človek odzove na ekstremne razmere. V tem kontekstu poseben pomen pripisuje temu, kar imenuje "trenutek katastrofe" - ob čemer ironično ne izključuje vključenosti humorja in igrivosti, so še zapisali v CD.

CD, roke se ne dotikajo tvojega dragocenega mene, Wim Vandekeybus