SMG, 25. 9. 2012

The Bridge Project, delavnica pod vodstvom Sophie Haviland in Richarda Foremana

V drugi polovici septembra - natančneje od 17. do 28. 9. - v soprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča Ljubljana in Zavoda Projekt Atol ter v sodelovanju z Akademijo za vizualne umetnosti A.V.A. poteka The Bridge Project.
:
:

foto: arhiv OHT

Gre za projekt v obliki intenzivne dvotedenske delavnice pod vodstvom Sophie Haviland, dolgoletne sodelavke znamenitega ameriškega režiserja in dramatika ter pionirja ameriškega gledališča Richarda Foremana, tudi ustanovitelja gledališča Onthological-Hysteric Theater, ki je dolga leta gostovalo v enem nakultnejših umetniških prizorišč New Yorka – St. Marks Church. Na delavnici so poleg študentov akademije A.V.A., ki sodelujejo predvsem kot “tehnični umetniki” ter občasno igralci, udeleženi še igralci Slovenskega mladinskega gledališča - Damjana Černe, Željko Hrs, Uroš Kaurin, Marko Mlačnik, Matej Recer, Marinka Štern - ter Manca Dorrer in Eric Dean Scott. Richard Foreman je v procesu delavnice z ljubljanskim prizoriščem povezan prek skype povezave, saj v New Yorku trenutno končuje film Once Every Day, katerega premiera je napovedana za 6. oktober, in sicer bo premierno predstavljen na jubilejnem 50. Njujorškem filmskem festivalu (NYFF), v prihodnjih mesecih pa načrtujemo tudi projekcijo v Ljubljani.

The Bridge Project je Richard Foreman skupaj Havilandovo začel razvijati leta 2004, da bi tako spodbudil mednarodno umetniško izmenjavo z metodo delavnic, simpozijev, gledaliških produkcij, predstavitev vizualne umetnosti, performansa in multi-medijskih projektov. V obdobju med 2006 in 2008 so Foremanova dela, ki jih je produciral v okviru svojega gledališča Onthological-Hysteric Theater, začela vključevati tudi material, posnet na delavnicah projekta The Bridge - kot nekakšno filmsko partituro (film-score), ki je podlagala izvedbe v živo. Produkcije, ki so nastale na ta način, med drugim vključujejo Zomboid! (2006), Wake Up Mr. Sleepy! Your Unconscious Mind Is Dead! (2007), Deep Trance Behavior in Potatoland (2008).

***
Richard Foreman je za svoje umetniško ustvarjanje prejel številne nagrade, med drugim je večkratni prejemnik nagrade Obie Awards (pet za najboljšo predstavo leta), prejel pa je tudi The Literature Award (the American Academy and Institute of Arts and Letters), nagrado za življenjsko delo na področju gledališke umetnosti ("Lifetime Achievement in the Theater",  ki jo podeljuje ameriška organizacija the National Endowment for the Arts), nagrado PEN American Center Master American Dramatist Award, štipendijo MacArthur Fellowship, leta 2004 pa mu je bil podeljen naslov Officer of the Order of Arts and Letters of France. Režiral in soustvaril je več kot 50 predstav, Ontological-Hysteric Theater (OHT) pa je osnoval leta 1968. Kot piše na spletni strani, je misija OHT “gledališče razgaliti do te točke, da ostanejo le še posamični in najbolj bistveni impulzi, s pomočjo katerih se uprizarja statična napetost medosebnih odnosov v prostoru. OHT producira umetniška dela, ki ohranjajo ravnotežje med primitivnim, minimalističnim  stilom ter skrajno kompleksnimi gledališkimi temami." 

Sophie Haviland je pisateljica, režiserka in producentka. S svojim filmskim in gledališkim ustvarjanjem se je predstavila v ZDA, Evropi in Avstraliiji. Havilandova se je iz Avstralije v NYC preselila leta 1992 in takrat prevzela vodenje Foremanovega gledališča St Mark's Church. Producirala je sedem predstav Foremanovega Ontological-Hysteric Theater gledališča v New Yorku in 3 mednarodne turneje (Permanent Brain Damage – New York, Meltdown Festival - London; Pearls for Pigs - New York, Paris, Rome, Montreal, LA; Paradise Hotel - New York, Berlin, Salzburg, Pariz, Kopenhagen). Havilandova je v New Yorku in Evropi sodelovala z Ridge Theater pri njihovi predstavi – tudi dobitnici nagrade OBIE - Carbon Copy Building (izvedbe: The Kitchen, NYC; Settembre Festival, Italy) ter s filmskim režiserjem Halom Hartleyem pri njegovi gledališki predstavi Soon (Salzburg Festival, Avstrija; de Singel, Belgija). Režirala in priredila je Sofoklesovo Elektro, Copijevo The Four Twins in lasten tekst Amnesia, režirala pa je tudi več krajših produkcij za številne festivale v New Yorku.

Več na povezavah:

www.ontological.com

www.sophiehaviland.com/bio

www.en.wikipedia.org/wiki/Richard_Foreman

www.realitysandwich.com/interview_richard_foreman

Projekt so podprli: Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport RS, Mestna občina Ljubljana - Oddelek za kulturo, Veleposlaništvo ZDA v Sloveniji