Emanat, Via Negativa, 3. 11. 2011

Sramota

Via Negativa in Emanat predstavljata dva samostojna performansa, ki sta nastala na osnovi dveh različnih ustvarjalnih postopkov in skupne delovne teme. Premiera prvega bo danes, 3. novembra 2011 v Stari mestni elektrarni - Elektro Ljubljana. Ob 19. uri bo na sporedu performans Via Negativa in ob 21.30 performans Emanata.
:
:
foto Nada Žgank
foto Nada Žgank
foto Nada Žgank
foto Nada Žgank
foto Nada Žgank
foto Nada Žgank

Dve samostojni avtorski skupini, Via Negativa, ki jo konceptualno vodi Bojan Jablanovec, in sodelavci v produkciji Zavoda Emanat, ki jih v tem projektu vodi koreografinja Maja Delak, predstavljata dva različna performansa, ki sta nastala na osnovi obdelave skupne teme – sramote.

***
Kako uprizoriti nekaj tako performativnega, kot je sram? Kako govoriti o nečem, kar se izmika besedam? Kako nagovoriti občinstvo brez sramotenja? Sramota je večjezična. Telesa, zvoki, glasba, podobe in besede govorijo hkrati. Kar želijo povedati, je v prekrivanjih in vrzelih med posameznimi jeziki. Subjekte na odru in subjekte pred njim izgovarjajo na način, ki se tako kot subjekti izmika enosmiselni označitvi: s premolki, zamiki, prekinitvami, obrati, obotavljanji, podvajanji, odmevi. Nikoli nis(m)o povsem ali zgolj tukaj, vedno smo še nekje drugje, kjer lahko za hip verjamemo, da smo nekdo drug ali sanjarimo, da bi to lahko bili. Včasih igramo kar sami sebe. Priča smo lastnemu popredmetenju, ko mora telo, ki je obvladano od lastne podvrženosti pogledu, odgovoriti s tem, kar mu jemlje besedo. (Tea Hvala)

***
Po seriji solo performansov se VN ponovno predstavlja s projektom večjega formata in mednarodno zasedbo. "Sramota" je projekt, s katerim Via Negativa pričenja serijo novih performansov o nerazrešljivosti konfliktov, ki strukturirajo jedro sodobne družbe. Danes se zdi, da je naša postindustrijska družba povsem odprta in da nas je pripravljena sprejeti takšne kakršni smo: “Bodi kar si, pokaži kaj si, ničesar več se ti ni treba sramovati!” Kot da sramota ne spada več v sodobno identiteto. Kljub zanikanju, pa sramota še zmeraj ostaja skrivna struktura vsake subjektivnosti in vztraja kot trmast ostanek človečnosti. V sodobni medijski družbi se sram najbolj sramuje samega sebe. Medijska realnost je maškerada negotovih posameznikov, ki se skrivajo za svojimi obrazi in za vsako ceno branijo svoje identitete - skrivajo svoj sram. Enako velja za naš performans: ustvarili smo številne fiktivne, biografske, pravljične, alegorijske in absurdne vloge in se skrili za njimi. "Sramota" je travestija fiktivnih identet, ki ena drugo skrivajo in prekrivajo.

Ponovitve sledijo v petek, 4. 11. ob 19. uri Emanat in ob 21. uri Via Negativa ter v sobota, 5. 11. ob 19. uri Via Negativa.

Povezani dogodki