Muzikal My Fair Lady je imel že pred svojim nastankom nadvse zanimivega predhodnika v drami Pygmalion irskega književnika Georgea Bernarda Shawa. Shawevo besedilo sta morda še bolj kot glasba Fredericka Loeweja na libreto Alana Jaya Lernerja zbadljivo podčrtali družbena razslojenost in zlaganost vljudnostnih etiket v t. i. visoki družbi razvitega kapitalističnega zahoda, zlasti angleške monarhije. Shaweva drama pravzaprav obnavlja epizodo iz Ovidove epske pesnitve Metamorfoze, v kateri je omenjen ciprski kipar Pigmalion. Ta naj bi podlegel pregrehi lastne umetniške stvaritve – ženskega kipa, ki je v umetniku prebudil erotično poželenje.
My Fair Lady, muzikal v dveh dejanjih, pa v ospredje postavlja družbeno "komolčarstvo" Elize Doolittle, mlade, neodvisne in ambiciozne, toda malomarne in nekultivirane prodajalke cvetja iz londonskega predmestja Cockney, ki se želi z lepšimi manirami in rafinirano govorico na vsak način prebiti v visoko družbo, zato poišče strokovno pomoč pri pedantnem in nadutem profesorju fonetike Henryju Higginsu.
Že prva broadwayska produkcija iz leta 1956 z legendarnim igralcem Rexom Harrisonom ter vsestransko talentirano pevko in igralko Julie Andrews je muzikalu napovedovala uspešno prihodnost, ki so ga poznejše postavitve v londonskem West Endu (leta 1958) in zatem spet na Broadwayu le še dodatno učvrstile v železni repertoar sodobnih glasbenih gledališč. Številni glasbeni kritiki so glasbenogledališko delo označili za popoln muzikal, saj izpolnjuje tako rekoč vse kriterije, ki zagotavljajo njegov uspeh: poleg prepoznavnih in tudi naivnemu ušesu dostopnih melodij se ponaša z všečno zgodbo, zbadljivo, a lahkotno družbeno kritiko ter s komičnimi liki in situacijami, s katerimi se občinstvo lahko vedno znova poistoveti.
V vlogi profesorja Henryja Higginsa bo nastopil Jaki Jurgec, Elizo Doolittle pa bosta upodobili Valentina Čuden (30. 1., 6., 13., 14. in 15. 2. 2015) in Elvira Hasanagić (1., 3., 4. in 7. 2. 2015). Nastopajo še Vlado Novak, Dušan Topolovec, Martin Sušnik, Irena Mihelič, Alenka Cilenšek, Dada Kladenik, Bojan Hinteregger, Helena Štajnmec, Jože Jager, Maks Feguš, Danilo Vračko, Mihael Mikluš, Lovro Čučko, Sebastijan Čelofiga, Peter Izlakar, Bogdan Stopar, Tomaž Planinc, Klavdija Stanišić, Gregor Mlakar, Miran Kosi, Marko Mandir, Sebastijan Čelofiga, Martina Ledinek, Mojca Potrč, Regina Schulz, Saša Fidler ter simfonični orkester SNG Maribor, zbor Opere SNG Maribor in baletni ansambel SNG Maribor.
Dirigent je Simon Robinson, režiser Paul-Émile Fourny. Prevod in priredba slovenskega libreta je delo Roka Vilčnika, scenograf je Marko Japelj, kostumograf Luca Dall'Alpi, oblikovalec luči Pascal Mérat, koreografinja Valentina Turcu, asistent dirigenta Robert Mraček, asistentka kostumografa Francesca Ghinelli, asistent koreografinje Sytze Jan Luske, zborovodkinja Zsuzsa Budavari Novak, asistentka režije in dramaturginja Tanja Lužar.
Po petkovi premieri bo muzikal na ogled še 1., 3., 4., 6., 7., 13., 14. in 15. februarja 2015.
SNG Maribor, 27. 1. 2015
Spektakularni muzikal My Fair Lady
:
:
Povezani dogodki
SNG Maribor,
18. 10. 2021
Romeo in Julija v režiji Aleksandra Popovskega na srečanju MITEM
SNG Maribor,
26. 9. 2013
Premiera Puccinijeve mojstrovine Triptih
SNG Maribor, STA,
13. 6. 2018
Na čelu mariborske Drame najverjetneje Aleksandar Popovski