Pravljica pripoveduje o prijateljstvu in ljubezni – o deklici, ki si bolj kot vse na svetu želi, da bi našla prijatelja, ki je izginil v snežnem viharju. Pa tudi o osamljenosti in odtujenosti – o kraljici, ki živi tam, kjer vladajo led, sneg in ostri vetrovi. Njeni čarobni poljubi lahko človeka začarajo v kepo ledu brez spominov in toplega srca ...
Zlodej si je izmislil čarobno ogledalo. Kakšna je bila njegova moč? Kaj se je z ogledalom zgodilo? Se je njegova moč po tem dogodku spremenila? Kako? Si že srečal/a človeka, za katerega bi lahko rekel/a, da v srcu nosi košček takšnega ogledala? Poznaš še kakšno pravljico, v kateri nastopa čarobno ogledalo? Katero?
Zakaj misliš, da kraljica ugrabi Kaja? Kako si predstavljaš kraj, kamor ga odpelje? Kakšna bitja živijo tam? Na gradu Snežne kraljice ni drugih ljudi, zakaj misliš, da ne? Kako si predstavljaš njen grad? Nariši ga. Gerda zelo pogreša svojega najboljšega prijatelja, zato se odloči, da ga bo šla iskat. Se ti zdi pogumna? Misliš, da jo je strah? Koga vse sreča na svoji poti? Opiši te osebe in živali. Katera izmed naštetih oseb ti je bila v predstavi najbolj všeč? Koga bi ti šel/šla iskat na konec sveta?
Krokar v pravljici govori krokarščino. Tudi ti si izmisli prav poseben, pravljični jezik, s katerim se boš lahko sporazumeval/a s prijateljem/prijateljico, ne da bi te odrasli razumeli. Vsaka izmed oseb, ki jih Gerda sreča na poti, ima neko govorno posebnost. Kakšno? Poznaš še kakšno pravljico, v kateri nastopajo pravljična bitja, ki govorijo svoj jezik? Kraljica želi, da ji Kaj iz različnih vzorcev sestavi besedo večnost? Kaj misiš, da pravzaprav sestavlja deček? Kako si ti predstavljaš večnost? Kaj bi se zgodilo, če Gerda in Kaj ne bi pobegnila z gradu Snežne kraljice? Spremeni konec pravljice.
***
Hans Christian Andersen
Hans Christian Andersen se je rodil na Danskem. Imel je revne starše. Njegova mati je bila perica. Vsak dan je prala perilo v mrzli reki, zato se je rada grela s šilci žganja. Mlademu Hansu je pogosto pripovedovala nenavadne zgodbe, povezane s starimi vražami. Njeno živo pripovedovanje je v dečku burilo brezmejno domišljijo. Njegov oče, po poklicu čevljar in spreten rokodelec, pa je včasih posebej zanj izdelal leseno igračo. Pri štirinajstih letih je Hans Christian sam odpotoval v glavno mesto Kopenhagen, kjer je prvič začel hoditi v šolo. Tam je bil za dve glavi večji od vseh sošolcev. Prosti čas si je rad krajšal z risanjem in rezanjem zanimivih sličic. (Pripravila L. V.)
***
Tijana Zinajić
Tijana se je po končani gimnaziji vpisala na francoščino in filozofijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani, kasneje pa je študij nadaljevala na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo. Režira v gledališču, včasih pa pomaga pri režiji filmov. Poleg tega tudi igra, in sicer v gledališču, filmih, televizijskih nadaljevankah in videospotih. Režirala je že v večini slovenskih gledališč, izjemno odmevne so njene predstave za otroke (Ronja, razbojniška hči, Svinčnik piše s srcem, Sonce in sončice, Antonton idr.). Prejela je že več nagrad. Ponosna je na svoje tri sinove, v nosu nosi uhan in ima lepe lase.
Branko Hojnik
Že v srednji šoli ga je zanimalo gledališče, zato je soustvarjal v srednješolskih gledaliških skupinah. Študiral je slikarstvo na ljubljanski likovni akademiji in v času študija sodeloval pri študentski produkciji Akademije za gledališče, radio, film in televizijo. Leta 1998 je prejel študentsko Prešernovo nagrado za slikarstvo. Leta 1999 je začel redno sodelovati s profesionalnimi gledališči kot scenograf. Oblikoval je scenografije za več kot 80 gledaliških predstav pri nas in na področju bivše Jugoslavije. Zadnje čase ga vedno bolj zanima delo za otroške, mladinske in lutkovne predstave.
Andrej Jaklič
Andrej Jaklič, diplomirani dramaturg, je v gledališču profesionalno aktiven dobrih ducat let, opravlja dramaturgije, dramatizacije, adaptacije dramskih besedil, prevaja, piše songe … Dela skratka vse, kar se razume pod besedno zvezo »praktična dramaturgija«. Nekaj let je deloval kot svobodnjak, a ker praktična dramaturgija ne prinaša dovolj finančnega »materiala« za preživetje, se kot novinar udinja v eni od nekoč največjih slovenskih medijskih hiš.
Matic Hrovat
Matic Hrovat je rojen 18. 2. 1991 v Ljubljani. Njegova ljubezen do tkanine sega skoraj v plenice, ob polnoletnosti je imel že svojo prvo samostojno modno revijo. Kreiranje oblačil, v katere se radi oblačijo znane Slovenke in Slovenci, je njegova prva življenjska strast. Kostumografija je druga. Sodeloval je pri številnih projektih na malih in velikih zaslonih: TV oglasi (Krka, Cerin, Sony Ericsson), filmi (Prepisani 2009, Gremo mi po svoje 2010, Stanje šoka 2011). V zadnjih letih lahko njegovo kostumografijo občudujemo tudi v gledališču (To so gadi 2010, Luno Krast 2010, Antonton 2011). Trenutno v Ljubljani pripravlja svojo novo kolekcijo, ki bo modno pisto osvojila februarja 2012.
Tim Kostrevc
Tim Kostrevc je multinštrumentalist in pisec glasbe, na glasbo je vezan že od malih nog. Vrsto let je preživel kot član/soavtor glasbenih skupin, kot so Srečna mladina (1995–2009), Kamerad Krivatoff (2005–) idr., gostoval pa je vsaj še v ducatu drugih zasedb. Poleg udejstvovanja v skupinah njegov glasbeni opus obsega tudi pisanje glasbe za oddaje, predstave, mladinske filme, dokumentarce … pogosto v sodelovanju z Luko Jamnikom. Je večni glasbeni romantik.
Lena Vastl
Lena Vastl (1983) je diplomirala na ljubljanski filozofski fakulteti iz slovenščine in primerjalne književnosti. Lektorirala je za založbe Studia humanitatis, Založba Sanje in Študentska založba. Lektorske izkušnje si je nabirala tudi v Slovenskem mladinskem gledališču. Enkrat je šepetala v Prešernovem gledališču Kranj.
Luka Jamnik
Luka Jamnik (1982), glasbenik (sintetizatorji, zvoki), producent, od leta 2008 sodeluje s skupno Laibach (Volk Tour, Laibachkunstderfuge, Volkswagner, Revisited). Aranžiral je skladbe za njihove koncerte (Revisited). Deluje tudi kot član skupine Kamerad Krivatoff (sintetizatorji, komponiranje, aranžiranje, produkcija, mešanje zvoka). V preteklosti je sodeloval tudi z zasedbami Silence, Niowt, Srečna mladina, Gušti in Polona, Torul, Lovljenje ritma.
Urša Vidic
Urša Vidic je leta 2008 zaključila magistrski študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Svoja dela je predstavila na mnogih samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini. Od leta 2009 intenzivno sodeluje z umetnico Meto Grgurevič. Skupaj ustvarjata prostorske instalacije, preko katerih raziskujeta meje med galerijsko in odrsko postavitvijo. Pri tem uporabljata različne tehnike in medije, da bi celostno zaobjeli gledalca v prostoru. Urša Vidic se z odrsko scenografijo ukvarja priložnostno.
Primož Bezjak
Igralec, plesalec, koreograf in performer. Kot igralec je trenutno zaposlen v Slovenskem mladinskem gledališču, kot koreograf, plesalec in performer pa je zelo dejaven v projektih neodvisne sodobne scenske umetnosti v Sloveniji in tujini. Je stalni član skupine Betontanc, odigral pa je tudi že nekaj zelo opaznih vlog v slovenskih filmih.
Špela Kink Bravničar
Od leta 1999 je dejavna na kozmetičnem področju. Zaključuje študij na Visoki šoli za storitve (VIST) v Ljubljani – Oddelek za kozmetiko. V sklopu diplomske naloge bo pri predstavi Snežna kraljica sodelovala kot ustvarjalka maske in maskerka.
Lena Vastl, 1. 12. 2011
Snežna kraljica
:
: